Romana schudla vďaka výzve na Facebooku: Spočiatku to bolo veľmi ťažké, pri cvičení som si aj poplakala

Foto: unsplash.com

#Postavu rieši v určitom životnom období každý jeden z nás. Či už z dôvodu, aby sme nabrali niekoľko kilogramov, alebo naopak schudli, či vyformovali postavu, najťažšie je rozhodne dokopať sa k začatiu.

Cvičenie by nemalo byť ohraničené, že chcem cvičiť či schudnúť, napríklad do promócií, do svadby a podobne. Mal by sa z neho stať náš životný štýl. Svoje o tom vie aj 25-ročná Romča zo Žiaru nad Hronom, ktorá sa s kilami navyše rozhodla zatočiť. To, ako sa jej to podarilo, sa dozvieš v rozhovore nižšie.

Pamätáš si na deň, keď sa u teba niečo zlomilo a začala si cvičiť?

Hýbala som sa v podstate vždy. Študovala a bývala som v Bratislave. Tráviť čas na internáte ma nebavilo, a preto som sa snažila nájsť si čo najviac aktivít. Moje dni v týždni vyzerali rovnako – škola, robota, fitko. Každý deň to isté, len v inom poradí. Vždy som mala problém s nadváhou, no ten rok sa mi konečne podarilo zhodiť, vyzerať dobre a byť celkom spokojná sama so sebou.

Podarilo sa ti váhu udržať?

Keď prišlo písanie diplomovky a učenie sa na štátnice, času bolo menej a menej, sladkostí popri týchto činnostiach viac a viac. Váha šla teda veľmi rýchlo naspäť hore. Po ukončení štúdia som z Bratislavy odišla do svojho rodného mesta, kde som začala pracovať. Bola som veľmi šťastná, že som sa vrátila domov a že som si našla skvelú prácu. Problém bol ten, že práca bola sedavá, čo by samo o sebe nevadilo, keby človek chodil poctivo cvičiť. Na to som však energiu nemala. Bola som unavená a navyše som do práce dochádzala, čo tiež zabralo ďalší čas.

Ako si sa vrátila naspäť do starých koľají? Máš nejaký tip?

V apríli sa mi naskytla nová pracovná príležitosť, vďaka ktorej som nemusela už viac za prácou dochádzať. Prijala som ju. Mala som oveľa viac času, a tým pádom aj viac energie. A čo je asi najdôležitejšie, prihlásila som sa do výzvy, na ktorú som uvidela reklamu na Facebooku. Samozrejme, ako každý zdravo zmýšľajúci človek viem, že výsledky neprídu zo dňa na deň, za týždeň, a dokonca ani za mesiac. Niekomu idú kilá dole rýchlejšie, niekomu pomalšie, a ja som bohužiaľ ten druhý typ.

Foto: súkromný archív R.M.

Koľko si vážila pred výzvou?

Vážila som rovnako, ako vážim teraz, až na to, že ubudol tuk a pribudli svaly, takže postava sa zmenila. Najmä v páse, na zadku a v bokoch.

Čo konkrétne ti na sebe prekážalo?

Konkrétne brucho, ruky, nohy, zadok, chrbát…

Môžeš nám priblížiť, ako to počas výzvy prebiehalo?

Spočiatku to bolo veľmi ťažké. Dodržiavať stravu nebolo náročné, samozrejme, sladkosti mi na začiatku chýbali, ale snažila som sa to nahradiť rôznymi zdravými alternatívami. Prvý týždeň cvičenia bol super, no na druhý som cítila všade svalovicu, boleli ma kolien. V druhom týždni som si dokonca pri aj cvičení poplakala. (smiech)

Bola som zúfalá, nevládala som, a to som cvičila aj pred výzvou. Nechápala som, ako to zvládajú ženy, čo nikdy necvičili. Nevedela som si to predstaviť. Snažila som sa držať zubami nechtami, keď som nevládala, trochu som poľavila, lebo inak by som to vzdala.

Po troch týždňoch som začala cítiť silu v rukách, spravila som viac kľukov, a to ma tešilo. Vtedy som si povedala, že to má význam, a že sa musím snažiť ďalej.

Porovnaj svoju dennú rutinu teraz a pred rokom. Aký je tam rozdiel?

Vždy som sa snažila byť aktívna, bohužiaľ som nedostala do vienka dobrú postavu zadarmo. Musela som sa oveľa viac snažiť, aby som zhodila. No za zásadný rozdiel považujem určite moju prácu. Keď som dochádzala, po práci som prišla domov, varila som a do deviatej som už spala, aby som ráno vstala o piatej a odišla opäť do práce. Teraz mám o veľa viac času i energie na cvičenie, varenie, nejaké udržanie domácnosti či posedenie s kamoškami pri kávičke.

Foto: súkromný archív R.M.

Spomínala si, že v minulosti si cvičila najmä vo fitness centre, dnes ale cvičíš hlavne doma. Prečo? 

Rozdiel je v tom, že fitness centrum, ktoré som vtedy navštevovala bolo čisto ženské a v čase, kedy som tam chodievala ja, tam nebol nikto. To, do ktorého by som mohla chodiť dnes, je to preplnené ľuďmi, čo môže byť pre niekoho úžasné. No ja sa medzi nimi necítim pohodlne. Doma  nemáš pocit, že sa na teba niekto pozerá, nemáš zo seba komplexy, môžeš si obliecť, čo chceš, a v neposlednom rade, ušetríš peniaze za vstupné a čas, za ktorý sa do a z fitka dostaneš.

Ako dlho už aktívne cvičíš doma? Koľkokrát do týždňa?

Od mája tohto roku a snažím sa aspoň tých 5x do týždňa, keďže mojím cieľom je chudnúť.

Foto: unsplash.com

Prezradíš nám tvoju zostavu cvikov? Dá sa to stíhať popri práci?

Dá sa to, a dá sa to vždy, aj keď veľa ľudí povie, že na to nemá čas. Ale na pozeranie seriálov čas majú. Väčšinou si pustím nejaké video, ktoré je buď kardio, alebo je aj zamerané na posilnenie partií, a samozrejme, nechýba trenažér orbitrek.

Verím, že aj ty máš dni, kedy sa ti nechce a najradšej by si celý deň preleňošila. Ako sa vtedy prekonávaš?

Oblečiem sa do vecí na cvičenie, hodinu ležím na gauči, varím, upratujem, pripravím si notebook, hudbu, znova si ľahnem, a keď už je veľa hodín, proste idem (smiech). Netreba to brať ako trest, dôležité je, aby človeka cvičenie bavilo. Ale sú aj dni, kedy to nemá význam a spravíš lepšie, keď si oddýchneš.

Hovorí sa, že strava je základ. Nastala aj u teba radikálna zmena? Čo všetko si vyhodila z jedálnička, čo si obmedzila, a naopak, čoho sa stále nevieš vzdať?

Je pravda, že najväčší úspech je strava. Radikálna zmena nenastala, vždy som jedla veľa zeleniny, ovocia, no mojou slabosťou sú sladkosti. Tu pomohli knižky so zdravými receptami aj na sladké. Také veci ako čokolády išli samozrejme do zatratenia. Do stravy som zaradila viac vajec, tie sú úžasné aj na zasýtenie, aj na stavanie svalstva.

Ako vyzerá tvoj bežný deň, čo sa stravy týka?

Na raňajky milujem kaše (ryžová, ovsená, špaldová,…), na desiatu si dám zeleninu (uhorku, paradajku), na obed vždy mäso, či kuracie alebo morčacie, olovrant väčšinou jogurt s jedným kusom ovocia a na večeru už len tepelne upravenú zeleninu s vajíčkami na rôzne spôsoby.

Foto: unsplash.com

Mnoho ľudí si myslí, že variť doma zdravo je náročné nielen na čas, ale aj na financie. Aký je tvoj názor?

Časovo je to určite náročnejšie. Treba si jedlo pripraviť, navariť, nachystať do krabičiek, a hlavne, upratať kuchyňu. Čo sa týka financií, keď si prepočítaš, koľko eur dáš za balenie kuracích pŕs, ryže a nejakej zeleniny, tak to vyjde oveľa lacnejšie, ako stravovať sa v reštauráciách. Samozrejme, BIO potraviny sú finančne náročnejšie, ale nie je to vždy o tom.

Zmenila sa za ten čas, čo aktívne cvičíš a držíš stravu, aj tvoja psychika? 

Fyzicky mi ubudli tuky a pribudli svaly, spľaslo brucho a zúžil sa pás. Psychika sa zmenila, hlavne, čo sa týka sladkostí. Chuť na sladké je iba závislosť, ktorej sa dá zbaviť. Len treba vydržať. Treba ale povedať, že nie je nič zlé na tom upiecť si nejaký zdravý koláčik raz za týždeň.

Konzultovala si zmenu svojho životného štýlu aj s nejakým odborníkom, alebo je to väčšinou pokus-omyl a snažíš sa vzdelávať sama, napríklad cez internet?

Našťastie, môj manžel je kondičný tréner, takže veľa vecí konzultujem s ním. Ale snažím sa vzdelávať najmä ja, študovať veľa vecí o zdraví a to, čo sa dočítam, potom komunikujem s ním. Čo sa týka tréningu, dám naňho, ale čo sa týka stravy, dá sa povedať, že som ho už predbehla. Naozaj ma dnes zaujíma čo do seba dávame, zloženie potravín a tak ďalej. Preto sa snažím vyrábať všetko doma, pečivo pečiem len domáce, nekupujem tak isto rôzne arašidové maslá, domáci jogurt od kamarátky vymieňam za moje domáce špaldové cestoviny… Všetko čo sa dá, skúšam robiť sama. Pri všetkom však čerpám z dôveryhodných zdrojov.

Foto: súkromný archív R.M.

Máš aj takzvaný „čít dej“? Ak áno, na čom si vtedy najviac pochutíš?

Mám, na palacinkách s nutelou a banánom alebo zmrzline. Avšak to len vtedy, keď už to naozaj nejde zahnať žiadnou zdravšou alternatívou. My ženy vieme, že niekedy to proste nejde.

Kto je pri chudnutí tvojou najväčšou motiváciou? Je nejaká známa osoba, ktorej postava sa ti páči a chcela by si sa jej priblížiť? 

Timea Trajteľová, je to fitnesska, ktorá má pre mňa dokonalú postavu. Svalnatú, ale zároveň peknú ženskú.

Máš nejaké konkrétne osobné ciele?

Môj dlhodobý cieľ je zhodiť 15 kilogramov a udržať si potom takú postavu niekoľko rokov, aby si telo zvyklo, že toto je moja váha. Je to dlhá cesta, nechcem to docieliť za čo najkratší čas, ale hlavne zdravo, a dopriať telu všetky potrebné živiny. Som zástancom názoru, že radšej o jedno kilo navyše, ako mať zdravotné problémy.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame