Režisérka filmov Sviňa a Únos sa pustila do nového projektu: Pozri sa, o čom bude snímka Slúžka

Záber z nakrúcania filmu Slúžka

Začalo sa nakrúcanie nového filmu Slúžka od Mariany Čengel Solčanskej (Zdroj: Tina Botková)

#Po úspechoch filmov Únos a Sviňa, ktoré lámali rekordy návštevnosti v slovenských kinách, začala režisérka Mariana Čengel Solčanská nakrúcať nový film s názvom Slúžka. Dobová dráma sa odohráva pred vznikom Československej republiky a do hlavných úloh Solčanská obsadila mladé talentované herečky.

Tou je Slovenka Dana Droppová, ktorá si zahrala aj vo Svini, a Češka Radka Caldová. Vo filme sa ďalej predstavia Zuzana Mauréry, Vica Kerekes, Anna Geislerová či Karel Dobrý a jeho syn Cyril.

O čom bude Slúžka?

Snímka rozpráva príbeh dvoch dievčat zmietaných citovou neistotou. V období prvej svetovej vojny prichádza 15-ročná Anka (Dana Droppová) pracovať ako slúžka do pražskej vily vysokopostaveného rakúsko-uhorského úradníka (Karel Dobrý) a jeho manželky (Zuzana Mauréry). Ankinou novou rodinou sa stáva zvyšné služobníctvo – kuchárka Kristína (Anna Geislerová), slúžka Líza (Vica Kerekes) či záhradník Štefan (Lukáš Pelč).

Záber z nakrúcania filmu Slúžka
Začalo sa nakrúcanie nového filmu Slúžka od Mariany Čengel Solčanskej (Zdroj: Tina Botková)

Okrem nich však získava aj úhlavného nepriateľa – rovnako starú dcéru z panskej rodiny, Resi (Radka Caldová). Nevraživosť sa však postupne premení na sympatie a medzi mladými ženami sa rozvinie romantický vzťah. To všetko v čase, keď ženy nemali ani volebné právo, nieto ešte právo na lásku podľa vlastného výberu. Podarí sa ich vzťahu prežiť alebo doplatí na vtedajšie normy a pravidlá?


Do kín prídu Králi videa, ktorý musí vidieť každý fanúšik filmu: Diváci ho milujú, z festivalu si odniesol cennú sošku


Film je inšpirovaný rovnomenným románom Hany Lasicovej, ktorá je spolu so Solčanskou aj spoluautorkou scenára. Ústredná postava Anky má svoj reálny predobraz v tete Anke, ktorá vychovávala moju mamu Magdu a tetu Milku, sestry Vášáryové. Zachovali sa nám po nej fotky a spomienky, a to je vlastne všetko, čo po nej zostalo,“ približuje pozadie príbehu Lasicová.

Spoločenský presah

Mariana Čengel Solčanská sa rozhodla film realizovať najmä kvôli jeho spoločenskému presahu a ženskej téme: „Slúžka nie je iba príbehom Anky, aktuálnym aj dnes. Dejiny opäť slúžia ako učebnica a poukazujú na ustavične sa cykliaci problém slabšieho pohlavia – jeho ustavičnej služby, ustavičného ticha a očakávanej poslušnosti. Je to príbeh, ktorý stojí na osobnej dráme, ale neopomína ani dramatickú zápletku významného obdobia európskych dejín.“

Záber z nakrúcania filmu Slúžka
Začalo sa nakrúcanie nového filmu Slúžka od Mariany Čengel Solčanskej (Zdroj: Tina Botková)

Kameramanom je Laco Janošták (Únos), architektom skúsený Tomáš Berka a kostýmovou výtvarníčkou Katarína Štrbová Bieliková (Učiteľka, Šarlatán). Nakrúcanie prebieha od 24. septembra do konca októbra na Zámku Slatiňany pri Pardubiciach, ktorý je v správe Národného pamiatkového ústavu Českej republiky.

S ohľadom na životné prostredie

Film Slúžka je jedným z prvých slovenských filmov, ktorý vzniká s ohľadom na udržateľnosť životného prostredia. Na pľaci sa napríklad separuje odpad a používajú sa kompostovateľné poháre na kávu. Štáb a herci sa stravujú v reštaurácii a všetci tiež dostali vlastnú opakovane použiteľnú fľašu na vodu od partnera filmu, spoločnosti SodaStream.


Z Československa zachránil pred nacistami stovky detí: Slávny oscarový herec si zahrá v dráme o holokauste


Producentmi filmu sú slovenská spoločnosť Bright Sight Pictures a česká CINEART TV Prague. Koproducentom filmu je Česká televízia. Realizáciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie, Česká televízia a Pardubický kraj. Film sa do slovenských kín dostane na jeseň 2021.

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame