Domov » Všetky » Lifestyle » Šport » RETRO 5 legendárnych hokejových masiek: Takto v minulosti brankári desili protihráčov

RETRO 5 legendárnych hokejových masiek: Takto v minulosti brankári desili protihráčov

RETRO 5 legendárnych hokejových masiek: Takto v minulosti brankári desili protihráčov

Zdroj: NHL.com

#Posledný brankár v NHL odchytal zápas bez masky v 70. rokoch. A hoci hráči na ľade takúto povinnosť nemali ešte poriadne dlhý čas, zamaskované tváre brankárov sa stali jedným zo symbolom hokeja. Čo ich však prinútilo k tomu, aby si začali chrániť tváre? A kto z brankárov si začal ako prvý zdobiť masky? Pri príležitosti 100. sezóny NHL sme pre vás vybrali 5 starých masiek, ktoré pôsobia ako z hororu a rozhodne by súperom naháňali strach.

Všetci dobre vieme, kde sa inšpirovali tvorcovia Mlčania jahniat, nie?

1. Jacques Plante

Písal sa 1. november 1959. Legendárny Jacques Plante, brankár Montreal Canadiens, dostal pukom do tváre. Úraz to bol dosť drsný, rana bola otvorená od pier až k nosu. Trvalo však len 20 minút a Plante sa vrátil do bránky. Tvár mal zašitú a zakrývala mu ju maska, ktorú zvykol dovtedy používať len na tréningoch. Stal sa tak prvým hokejistom, ktorý na zápas NHL nastúpil s maskou.

2. Gerry Cheevers

Brankár Bostonu Bruins – Gerry Cheevers – sa považuje za prvého brankára, ktorý si kryt tváre začal ozdobovať. A nejde len tak o kadejaké ornamenty. Cheevers si totiž pridal na masku „štich“ vždy vtedy, keď ho na dané miesto trafil puk. Bezpečnosť v praxi.

3. Gilles Gratton

Gratton odchytal v NHL len dve sezóny a zasiahol do pár desiatok zápasov, napriek tomu sa výrazne zapísal do histórie brankárskych masiek. Tú svoju totiž vyzdobil papuľou leva, podľa znamenia v horoskope a desil ňou súperov. Pri pohľade na ňu sa ani niet čomu diviť.

4. Gary Bromley

Brankár chytajúci v 70. rokoch – Gary Bromley – mal prezývku Bones, teda „Kosti“. To ho inšpirovalo k dizajnu masky, ktorý vyzerá pomerne drsne aj v dnešnej dobe. Svoju masku s lebkou nosil počas rokov vo Vancouver Canucks.

5. Gary Simmons

California Golden Seals bol tím, ktorý hral v 70. rokoch v NHL a to niekoľko sezón. Neskôr sa sťahoval do Clevelandu a potom sa spojil s dnešným Dallas Stars. Jeho brankár Garry Simmons zapísal meno tohto takmer zabudnutého klubu do histórie svojou maskou s obrovským drakom.

 

Autor: #Filip