RECENZIA Bad Boys sú po rokoch späť: Výsledkom je jedno z najlepších pokračovaní poslednej dekády

Bad Boys navždy. Zdroj: CINEMAX

#V roku 1995 sa na filmovej scéne naplno ukázal dovtedy neznámy Michael Bay so svojím režisérskym debutom s názvom Bad Boys. Do hlavných úloh sa sa dostalo nehviezdne obsadenie (prekvapení, čo?), konkrétne Will Smith a Martin Lawrence. Zatiaľ čo prvého spomínaného Američania poznali hlavne zo seriálu Fresh Prince, Lawrence zase bavil ľudí svojimi stand-upmi.

Začni nový rok návštevou kina: Tieto skvelé januárové novinky si nemôžeš nechať ujsť

Výsledok bol úplne šialený. S rozpočtom 19 miliónov dokázal film zarobiť celosvetovo takmer 150 miliónov dolárov a z hlavných postáv urobil hviezdy svetového filmu. Michael Bay sa naplno rozbehol a začal točiť veľké blockbustre, ktoré nás bavia dodnes. Po ôsmych rokoch sme sa dočkali pokračovania s gigantickým rozpočtom a ešte šialenejšími scénami. Výsledok bol viac ako dôstojný, a preto sa začalo hovoriť aj o trojke.

Bad Boys navždy. Zdroj. CINEMAX

Návrat po 17. rokoch

Na tú museli diváci čakať dlhých 17 rokov, a to hlavne kvôli problémom s režisérom či vyťaženiu dua hlavných hercov. Nakoniec sme sa ale predsa len dočkali a do kín dorazili Bay Boys navždy. Pokračovania po takomto dlhom čase zvyčajne nedopadnú najlepšie, preto sme krotili očakávania. Výsledok nás ale veľmi milo prekvapil.

Dej Bad Boys navždy nás presúva o približne rovnaký čas, aký ubehol od premiéry predchádzajúcej časti. Medzi dvojicou hlavných hrdinov sa prehlbujú rozdiely. Zatiaľ čo Marcus (Martin Lawrence) sa raduje z narodenia svojho prvého vnuka a pomaly chystá do policajného dôchodku, Mike (Will Smith) stále vyhľadáva lásky na jednu noc a je presvedčený, že bude loviť zločincov do konca života.

Bad Boys navždy. Zdroj. CINEMAX

Humor sa strieda s obavami

A to môže byť skôr, ako si ktokoľvek mohol myslieť. Mikea sa ho totiž pokúša zabiť. Svojskí miamskí detektívi si tak naposledy musia zmerať sily s nepriateľmi a postaviť sa duchom svojej minulosti. Tu je však dôležité zdôrazniť, že ešte pred premiérou sme sa dozvedeli, že sa dočkáme aj štvrtej časti (premárnený názov trojky, štvorka ako Bad Boys 4 Life by určite znela veľmi dobre).

Herec Andrej Remeník o novom slovenskom filme Sviňa: Prišlo mi neuveriteľné, že takéto veci sa u nás naozaj mohli stať

V tomto filme sa však o svojich obľúbených hrdinov budeš báť viac, ako kedykoľvek predtým. O život tu ide naozaj časti a ty si nemôžeš byť istý, ako to celé dopadne. Je však skvelé, že chémia medzi Willom a Martinom stále funguje na jednotku. Smith si uvedomuje, že je ťahúňom a sex symbolom, zatiaľ čo Lawrence je síce presný opak, no vie si z toho náležite urobiť srandu.

Nezaostávajú ani ďalší herci, napríklad jednotka AMMO. Každý z trojice policajtov má pekne načrtnutý svoj vlastný charakter, ktorý sa ukazuje naprieč celým filmom. Režiséra Michaela Baya nahradilo talentované duo Adil El Arbi a Bilall Fallah, ktorý natočili belgické filmy Black a Gangsta. Výsledkom je nahláškovaný film plný akčných scén, ktoré sa však (s výnimkou naháňačky s motorkami) drží sympaticky pri zemi.

Bad Boys navždy. Zdroj. CINEMAX

Iný prístup = skvelý výsledok

Tvorcovia sa totiž nezamerali len na väčšie explózie, ale hlavne na príbeh. Postavy majú naozaj ľudské charaktery a dôsledne sa prihliada aj na vzťahy medzi. Rodina je mimoriadne dôležitý prvok a celkovo to pripomína odlišný prístup, ktorý sme predtým mohli vidieť aj v sérii Fast&Furious.

Bad Boys navždy tak nie je len ďalším tuctovým pokračovaním známej filmovej série. Vďaka odlišnému prístupu k látke a zároveň zachovaniu si toho, čo sme na týchto filmoch mali radi, sme sa dočkali kvalitného pokračovania, pri ktorom sa budeš nielen poriadne smiať, ale aj strachovať o životy svojich hrdinov. V konečnom dôsledku tak ide o jedno z najlepších pokračovaní posledných rokov. Už teraz sa teším sa ďalšiu časť.

Hodnotenie: #####

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAX vo svojom meste!

PS: Vo filme si jednu scénu zrežíroval aj tvorca tejto série. Pokiaľ budeš pozorne sledovať, tak určite nebude náročné zistiť, ktorá z nich to je.

Zdroj: CINEMAX, Hashtag
Odporúčame