RECENZIA Slovenská autorka otvára výbornou knihou všetky Dvere: Ak miluješ cestovanie a fantáziu, je tu práve pre teba

foto: Unsplash.com

#Každý deň otvárame a zatvárame množstvo dverí, ktoré poznáme natoľko dobre, že im už nevenujeme žiadnu pozornosť. Keď však stojíme pred nejakými novými, vnímame ich často ako pomyselnú začarovanú bránu do Narnie či sveta, ktorý nám môže priniesť veľa nových skúseností, zážitkov a častokrát aj zábavy. Stačí len nabrať guráž a smelo zaklopať.

Vášnivá cestovateľka, fotografka, ale najmä autorka, Lenka Řezníčková, nielenže nabrala odvahu zaklopať na nejedny cudzie dvere, ale aj všetko spísať do svojej knižnej prvotiny s jednoduchým, no výstižným názvom Dvere.

A veruže urobila dobre. Útla poviedková knižka, ktorá padne tak akurát do ruky, ma doslova pohltila aj napriek tomu, že podobný žáner veľmi nevyhľadávam. Ihneď po otvorení tematickej obálky knihy na mňa vyskočil citát, ktorý doslova podtrhol hlavnú myšlienku celej zbierky príbehov a zážitkov.

Zdroj: bux.sk

Kniha Dvere ma vzala na úžasné miesta, o ktorých väčšina ľudí len tajne sníva. Navštívila som s ňou malé mestečko pod slovinskou horou Triglav, nahliadla som do indického mesta Bangalúr, zatúlala som sa na tajný ostrov Kanehunamoku a spoznala tajomný príbeh kostola Santa Maria del Gesú v talianskom meste Trapani. Autorka ma naučila, že strach má naozaj len veľké oči a pominie ihneď, keď sa mu postavím zoči-voči a taktiež to, že láska nepozná hranice, dokonca ani vtedy, ak pred ňou stojí obrovský opustený a zamknutý maják.

Ak milujete cestovanie, spoznávanie iných kultúr a hlavne – zbožňujete príbehy so štipkou rozprávkovej esencie, kniha od Lenky Řezníčkovej je pre vás ako stvorená. Nezáleží na tom či máte 15, alebo 50 rokov, garantujem vám, že vaše čitateľské chúťky a neuveriteľný smäd po dobrodružstve budú zahnané ako ešte nikdy predtým. A to všetko aj bez toho, aby ste museli rozbiť svoje hlinené prasiatko.

Hodnotenie: #####

Chceš si prečítať Dvere alebo inú zaujímavú knihu? Nájdi ju na bux.sk!

Odporúčame