RECENZIA Rodinka Úžasných sa po 14 rokoch vracia s pokračovaním: Stálo to čakanie za to?

Rodinka Úžasných 2 (Saturn Entertainment SK)

#Natočiť dobrý animák, ktorý pobaví nielen deti, ale aj časť dospelých, je v dnešnej dobe už umením. Množstvo projektov ide jednoducho na istotu a infantilný príbeh obalí peknou animáciou a ide sa ďalej. Toto však nikdy nebol prípad štúdia Pixar. V priebehu rokov nám vždy doručili prvotriednu animáciu a tak originálne príbehy, že keď si aj po rokoch pustíte Toy Story, Príšerky s.r.o., Ratatouille či WALL-E, budete priklincovaní pred obrazovkou. A je jedno, že sa už nejaký čas nepovažujete za dieťa.

Aj toto štúdio však vo svojej originalite poľavilo a začalo vytvárať pokračovania. Autá 2 boli veľmi smutným sklamaním a ich tretia časť bola len akousi náplasťou, Univerzita pre príšerky bola nádherne farebná, no kvalitám prvého filmu sa nemohla vyrovnať a Hľadá sa Dory až príliš často tlačila na vlnu dojatia. O to väčšie rozpaky som mal, keď Pixar oznámil pokračovanie Rodinky Úžasných, dokonalého animáku, ktorý dodnes nestratil svoj lesk. Ako to celé dopadlo?

Saturn Entertainment

Neprešiel ani deň

Film prekvapivo začína v momente, kde pred 14 rokmi skončil. Po zbabranej akcii to však vyzerá tak, že superhrdinovia sa už nikdy nedočkajú zaslúženého uznania. V pokračovaní sa zdá, že hlavnou hrdinkou bude tentokrát Helen. Ako príťažlivejšia polovička z najslávnejšej superdvojice sa stáva tvárou kampane, ktorá má vyžehliť obraz superhrdinov v očiach verejnosti.

Bob sa tak musí venovať domácim povinnostiam a výchove detí – Violet, Dasha a najmä malého Jack-Jacka, ktorého superschopnosti sa ešte len majú prejaviť a prekvapiť všetkých, vrátane vlastných rodičov. Navyše sa objaví nový nepriateľ s geniálnym diabolským plánom a Parrovci musia čeliť výzve, ako zvládnuť domácnosť, pubertu detí, školskú dochádzku a popritom ešte zachrániť svet.

Saturn Entertainment SK

Dokonalá animácia, predvídateľný dej

Nemá akýkoľvek zmysel hodnotiť technickú stránku projektu od Pixaru. Všetko je totiž dotiahnuté do najmenšieho a najdokonalejšieho detailu. Pri niektorých záberoch dokonca máte pocit, že už ani nesledujete animovaný príbeh, ale zručne nakrútenú scénu.

Trošku však škrípe dejová línia. Tvorcovia na čele s režisérom a scenáristom Bradom Birdom tvrdili, že film nie je len pre deti, ale zároveň aj pre tých, ktorí pred 14 rokmi vyšli z kinosál a ešte stále držali rodičov za ruku. Toto sa im podarilo, scény sú vyvážené a zabaví sa aj malé dieťa, no vzápätí aj náročnejší divák.

Problém je niekde inde. Ide o to, že príbeh je neuveriteľne predvídateľný a už pred polovicou príbehu viete, koľká bije. Nápaditý Brad Bird ale aj napriek tomu servíruje scény, ktoré vás vytrhnú z premýšľania nad tým, kedy sa už konečne ten záporák odhalí aj ostatným a prináša humor aj na miesta, kde by ste ich sprvu vôbec nečakali.

Jack-Jack si dokonale kradne priestor pre seba a budete ho jednoducho milovať a smiať sa s ostatnými, no ani linka s pubertálnou Violet vôbec nie je na zahodenie. Elastina utiahne väčšinu akčných scén bez problémov aj sama a práve o to viac zamrzí, že rýchly Dash je v podstate iba do počtu. Takisto zaráža fakt, že úvodná sekvencia so záporákom z konca prvej časti zostane jednoducho zabudnutá a nikomu nevadí, že zmizol a kde sa nachádza.

Saturn Entertainment

Rodinka Úžasných 2 je proste úžasná

Mňa osobne však najviac oslovila dejová línia Pána Úžasného. Práve tá je venovaná všetkým rodičom, ktorí sedia v kinosále so svojimi deťmi. Môžete byť totiž akokoľvek silný, mať peňazí koľko chcete, no najväčším superhrdinstvom v dnešnej dobe je byť rodičom. Hudobný motív je naozaj skvelý a ani dabing neškrípe tak, ako to už zvyčajne býva. Dvojka sa síce na pôvodný príbeh úplne kvalitou nechytá, no Pixar definitívne doručil svoje najlepšie pokračovanie. A my vám zaručujeme, že z kina nebudete za žiadnych okolností vychádzať nespokojní. Rozhodne ašpirant na animák roka.

Hodnotenie: #####

PS: Známu kombináciu A113 sme zachytili dvakrát (pri odhalení záporáka a na konci pred kinom). Zaregistrovali ste niekde dodávku Pizza Planet? A mimochodom, na potitulkovú scénu čakať nemusíte, animák žiadnu nemá.

Zdroj: Saturn SK
Odporúčame