RECENZIA Prekvapivá oscarovka Green Book: Ukazuje, že priateľstvo môže vzniknúť aj vo svete plnom rasizmu

Zdroj: Cinemax

#Od 91. odovzdávania najprestížnejších sošiek Hollywoodu už ubehol nejaký ten čas a do slovenských kín konečne dorazil aj tohtoročný víťaz Oscara za najlepší film. Síce od americkej premiéry ubehlo už takmer 5 mesiacov,  nič to nemení na tom, že sa jedná o snímku, ktorú by mal na veľkom plátne v kine vidieť každý milovník kinematografie.

Z piatich nominácií sa filmu podarilo premeniť rovno tri, čo je skutočne veľký úspech. A to aj napriek tomu, že mnohí mali iných favoritov. Už na začiatku ti ale môžeme povedať, že snímka si ceny zaslúži. Možno dokonca aj viac, ako nakoniec dostala.

Zdroj: Cinemax

Podľa skutočného príbehu

Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Viggo Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali).

Ten je vysoko vzdelaným pianistom afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus zakorenený ešte hlbšie, než sa na prvý pohľad zdá. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu.

Zdroj: Cinemax

Keď slovo „černoch“ bola nadávka

Na samom začiatku je nutné povedať, že Green Book je jednoduchou road movie, ktorá sa na nič nehrá. Môžeš sa pri nej zaradiť do dvoch skupín, pričom obe sa dajú rozumne rešpektovať. V tej prvej sleduješ príbeh dvoch odlišných mužov, ktorý ukazuje, že najpevnejšie priateľstvá vznikajú tam, kde by to nikto nečakal.

V tej druhej na pozadí sleduješ príbeh Spojených štátov v časoch, kedy bolo slovo černoch odpornou nadávkou a predstavy o spolunažívaní úplne nepredstaviteľné. Sociálny presah sa už akosi stal charakteristickou črtou oscaroviek posledných rokov. No v tomto prípade, narozdiel napríklad od snímky Moonlight, je to nenásilné a nekričí to priamo z plátna na diváka.

Zdroj: Cinemax

Herecká dokonalosť

Výkony hereckej dvojice sú bez akýchkoľvek pochýb úplne fantastické. Mahershala však za svojím kolegom Aragornom Viggom Mortensenom predsa len o niečo zaostáva. Obe postavy sú skvelo napísané a majú v sebe presne tú iskru, ktorú divák potrebuje na to, aby si film užil. Veľká škoda, že Viggo tento rok musel na odovzdávaniach cien stáť proti Ramimu Malekovi, ktorému jednoducho nešlo dať za jeho rolu Freddieho Mercuryho všetky metály.

O scenár sa postaralo poriadne zmiešané trio autorov. Nick Vallelonga, syn muža, ktorým je inšpirovaná hlavná postava, Brian Hayes Currie, ktorý má na svojom konte len dva scenáre a Peter Farrelly, človek stojaci za komédiou Blbí a blbší, a potom už len kopou podpriemerných prepadákov. Aj napriek tomu sa im podarilo dať dokopy mimoriadne emotívny a zábavný príbeh, ktorý dokáže osloviť masy po celom svete.

Zdroj: Cinemax

V jednoduchosti je krása

Kamera Seana Portera síce neponúka nič inovatívne, no príbeh mužov z dvoch odlišných svetov rozpráva dôstojne a precízne. Hudbu k filmu zložil Kris Bowers, ktorý bol mimochodom dvojníkom Mahershalu pri hre na klavír. Jej tóny príjemne odrážajú dobu, v ktorej sa dej odohráva, zapamätateľný motív však divákovi neposúva.

Aj napriek tomu, že je dopredu jasné, ako snímka skončí a aké momenty nás približne čakajú, však všetko funguje dokonalo a sviežo. Stále je to samozrejme príbeh o rasizme, no túto tému sa film nesnaží na silu vtlačiť do diváka v kine.

Robí to presne tak, že pod kožu sa vryje aj sám, bez zbytočných tlakov. A to, spolu s perfektnými hereckými výkonmi hlavnej dvojice, robí z Green Book skvelý film, ktorý si všetky ceny právom zaslúži.

Hodnotenie: #####

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAXU vo vašom meste!

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame