RECENZIA Nefunkčnosť slovenského systému a arogancia moci: Ostrým nožom je film, ktorý by ťa nemal minúť, Trhlinu prekonal hravo

Zdroj: cine-max.sk

#Január patril v slovenských kinách bez akýchkoľvek pochybností snímke Trhlina, ktorej sa podarilo prekonať nejeden rekord. Ohlasy po premiére boli mimoriadne zmiešané (našu recenziu nájdeš na tomto odkaze) a po mesiaci už môžeme pokojne povedať, že film očakávania ani zďaleka nenaplnil.

Popri tom však práve do kín dorazil nový domáci projekt, ktorý by si rozhodne zaslúžil omnoho viac pozornosti, než záhady v pohorí Tribeč. Je ním dráma Ostrým nožom, inšpirovaná vraždou študenta Daniela Tupého z roku 2005. A prečo by si rozhodne mal zájsť do kina? Dôvodov je viacero a my ti ich nižšie zhrnieme.

Zdroj: cine-max.sk

Vražda, ktorá otriasla Slovenskom

Ľudovítovi zavraždili neonacisti jediného syna. Kvôli nefunkčnému súdnemu systému sú však tí istí páchatelia prepustení na slobodu a Ľudo sa všetkými silami snaží dosiahnuť ich opätovné zadržanie. Bojuje s apatickou políciou, oportunistickou sudkyňou, ale aj s faktom, že svojho syna dostatočne nepoznal a nebol mu oporou. Čím viac sa sám viní za jeho smrť, tým viac sa rozpadá jeho vzťah s manželkou Zuzanou a dcérou Jankou.

A tým úpornejšie sa snaží sám zasahovať do vyšetrovania. Keď sa však dozvie, že za synovou smrťou nestál náhodný útok extrémistov, ale organizovaná zločinecká skupina, uvedomuje si, že stojí proti nepriateľovi nad svoje sily. Pokúsi sa zachrániť aspoň to, čo mu ešte ostalo – vlastnú rodinu.

Zdroj: cine-max.sk

Atmosféra, ktorá ťa pohltí

Ostrým nožom je celovečernou prvotinou režiséra Teodora Kuhna. Ten má na svojom konte viacero študentských filmov a rovnako ako pri nich, aj tu sa zároveň postaral aj o scenár. Šedivá atmosféra sa ti od začiatku vryje pod kožu a nepustí ťa do posledného momentu. Špinavé prostredie hlavného mesta je akýmsi odrazom celého procesu, v ktorom ťahajú „tí zlí“ väčšinou za dlhšiu časť povrazu.

Krvavá košeľa v bratislavskom centre vystrašila ľudí: Čo má táto kontroverzná kampaň znamenať?

Herecké výkony sú na solídnej úrovni. Celý príbeh samozrejme ťahá Roman Luknár, ktorému by som na budúci rok rozhodne doprial cenu Slnko v sieti. Úloha mu sadla veľmi dobre, no v scénach, kde sa ukazuje ako prísny rodič, ho až príliš prezrádzajú láskyplné oči. Ostatní jeho kolegovia však nezaostávajú a aj napriek malému priestoru sa divákovi odvďačia presvedčivými výstupmi.

Zdroj: cine-max.sk

Citlivý prístup

Natočiť snímku o nie tak starom prípade stálo určite nemálo odvahy. Množstvo rán je totiž stále ešte pomerne čerstvých, pričom manipulácia súdov a celého vyšetrovania veľmi príznačne pripomína aj niektoré dnešné kauzy. Stačí totiž naozaj tak málo, a celý prípad môže byť veľmi rýchlo uložený k ľadu.

Film má necelých 90 minút a aj napriek konverzačnému štýlu rozprávania chýba počas plynutia deja akýsi dramatickejší obrat či akčná scéna, ktoré by ho oživili. Nie som si istý, či išlo o zámer tvorcov, no priestor na spomínané momenty by sa skutočne dal nájsť. Technická stránka je na veľmi dobrej úrovni, kameraman si odviedol svoju robotu kvalitne, no ruka schopného dramaturga by filmu nezaškodila.

Zdroj: cine-max.sk

Každá generácia má svoju obeť

Ostrým nožom je skutočne pomalou, no veľmi precítenou drámou, ktorá ukazuje, že každá jedna generácia má svoju obeť. Skvelé zachytenie ťaživej atmosféry a nefunkčnosti súdov podáva obraz o udalosti, ktorá sa dá aplikovať na mnoho ďalších. A práve bezmocnosť tých, ktorých postihla najväčšia strata, sa prenáša priamo na diváka. Práve o posunutie tohto odkazu ide. A myslím, že to ticho v sále počas záverečných titulkov bolo veľavravnejšie, než akékoľvek slová.

Hodnotenie: #####

PS: Finálna sekvencia na súde je výborne nakrútená a perfektne vystupňované napätie dokáže diváka poriadne zaraziť do sedačky v kine!

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAXU vo vašom meste!

Zdroj: Cinemax
Odporúčame