RECENZIA Legendárny Predátor loví divákov v kinách: Podarilo sa tvorcom natočiť novú filmovú klasiku?

CinemArt SK

#Spomínam si, keď som ako decko natrafil na kazetu Predátora. Niekoľko nocí som nedokázal zaspať a nepomohol k tomu ani nabúchaný Arnie v hlavnej úlohe. Keď som sa po rokoch k filmu vrátil, už sa mi do pamäte vryl ako klasika, ktorá mala na tú dobu všetko – perfektnú akciu, skvelé efekty a geniálnu hudbu Alana Silvestriho. Odvtedy ubehla dosť dlhá doba a dočkali sme sa pokračovaní či kríženia s Alienom, no v neposlednom rade najnovšieho počinu Shanea Blacka s podtitulom Evolúcia. Kam sa teda až podarilo vyvinúť najnovšiemu prírastku tejto série?

Pred viac ako tridsiatimi rokmi sme sa s nimi stretli prvýkrát. A bol to poriadny náklad. Teraz sa Predátori, jedni z najväčších lovcov celého vesmíru, opäť vracajú na našu planétu. Sú však oveľa silnejší a inteligentnejší než kedykoľvek predtým. Lov a zabíjanie sú pre nich stále najväčšou zábavou. Predátori sa geneticky zdokonalili pomocou DNA iných vesmírnych bytostí. Keď jeden chlapec nešťastnou náhodou zapríčiní ich návrat na Zem, vôbec nie je isté, kto pred nimi ochráni ľudstvo tentoraz.

cine-max.sk

Nájde sa niekto, kto nebude len lovná zver, ale dokáže sa im postaviť ako rovnocenný súper? Poslednou šancou ľudstva na záchranu pred vesmírnymi lovcami sa stáva už len malá partia bývalých a celkom šialených vojakov a jedna mladá evolučná biologička. Len tí majú aspoň malú šancu zabrániť vyhubeniu nášho živočíšneho druhu.

Prvá polovica filmu patrí rozhodne k tomu lepšiemu, čo počas premietania uvidíte. Úvod je svižný, hlavná postava Quinna v podaní Boyda Holbrooka je sympatická a rýchlo vás vtiahne do deja. Nič samozrejme v úvode nedopadne tak, ako by si postavy predstavovali a všetko sa začína poriadne zamotávať. Na scénu však prichádza bilologička (Olivia Munn), ktorá pri prvom pohľade na Predátora a jeho výbavu „prekvapivo“ všetko okamžite vie a všetkému rozumie.

cine-max.sk

Medzitým si Quinn chtiac-nechtiac nájde partiu armádnych psychopatov, ktorí sú ochotní pustiť sa s ním do misie s nejasným koncom. Chémia medzi postavami je naozaj dobrá a vy si túto partiu šialencov veľmi rýchlo obľúbite. Ich vtipy sú zo začiatku svižné a pobavia celú sálu. Film v niektorých momentoch skutočne tlačí na humornú pílu a pchá ho aj tam, kde sa to vyslovene nehodí.

Ako sa začína blížiť finále, na plátne sa strieda stále viac a viac „wtf“ momentov, ktoré buď vôbec nedávajú zmysel, alebo akoby pôvodne do filmu vôbec nepatrili. Čerešničkou na torte je finále, ktoré sa z nejakého nelogického dôvodu zase musí odohrávať v noci, v lese a so zlým strihom. Je síce zaujímavé sledovať postupné odkrývanie celej mytológie Predátorov, no akosi vôbec neplní pôvodný zámer tvorcov.

cine-max.sk

Rodinná linka príbehu je tak trošku zbytočná, no a čo je najsmutnejšie, samotná postava Predátora patrí k najväčším sklamaniam snímky. Jeho potenciál totiž nie je využitý ani len na 50%, pričom samotná finálna scéna filmu sa dá opísať asi len slovami „to snáď nemyslia vážne.“ Potom si skúste spomenúť na to, že Shane Black režíroval aj tretieho Iron Mana.

Pokiaľ sa teda na nového Predátora pozeráte ako na nahláškované, komediálne B-éčko plné komiksovej akcie, budete z kina odchádzať určite spokojní. Taký však tento projekt nemal byť. Pokiaľ ste už s touto filmovou sériou mali dočinenia, pravdepodobne sa budete cítiť ako ja.

Tvorcovia za priaznivých podmienok (solídne tržby v kinách) plánujú trilógiu. A to už asi ja osobne nezvládnem. Evolúcia má totiž skutočne ďaleko od pôvodného filmu. Jedinou útechou zostáva, že približne tak ďaleko, ako je od filmu s Arniem, tak je aj od snímky Aliens vs. Predator 2.

Hodnotenie: #####

Dostali ste chuť zájsť na niečo do kina? Pozrite na program CINEMAXU vo vašom meste!

Zdroj: CinemArt, Cinemax
Odporúčame