RECENZIA Johnny English sa opäť vrátil: Budeš sa nekontrolovateľne smiať aj tentokrát?

Zdroj: Cinemax

#Doručiť divákovi kvalitnú komédiu dnes nie je vôbec jednoduché. Každý má totiž v obľube svoj vlastný druh humoru a v dnešnom svete korektnosti ku všetkým pohlaviam, sexuálnym orientáciám a štátnym príslušnostiam (viď aktuálny príklad s vymazaním postavy Apua zo Simpsonovcov) sa z dobrej komédie stáva nedostatkový tovar. Do kín sa však po siedmich rokoch vracia ostrieľaný agent MI7, ktorý je pripravený poraziť zločin, no rozhodne nie vlastnú debilitu. Ako dopadol Johnny English znovu zasahuje?

Späť v službe

Keď je svet v ohrození a tajná služba paralyzovaná, vracia sa na scénu Johnny English. Dokáže muž, pre ktorého sú zmätky, chyby a omyly základným pracovným nástrojom, obstáť aj v modernom svete? Aby sme si rozumeli, Johnnyho Englisha (Rowan Atkinson), penzionovaného tajného agenta, ktorý sa na staré kolená stal učiteľom, by do služieb vlasti za normálnych okolností nepovolal ani ten najväčší šialenec. Avšak istý geniálny počítačový hacker odhalil identitu všetkých aktívnych agentov britskej tajnej služby a premiérka (Emma Thompson) pripomína povestného topiaceho sa, ktorý sa chytá slamky. Zhodou jemu vlastných nešťastných náhod je Johnny English tým jediným, kto môže práve teraz zachrániť svoju krajinu.

Zdroj: Cinemax

Analógový prístup

Čo na tom, že si absolútne netyká s najnovšími technologickými hračkami. Ako sám hovorí: „Digitálneho zloducha môžete dopadnúť iba s analógovým prístupom.“ English sa navyše vydáva do akcie vybavený verným asistentom Boughom (Ben Miller), ktorý po ňom obyčajne zahladzuje následky jeho činov. Prvé kroky oboch mužov mieria na Azúrové pobrežie, kde sa tajomný hacker vyskytoval naposledy.

Tu sa odohrá prvá kapitola súboja digitálneho génia s analógovým idiotom, súboj, ktorý zďaleka nemusí byť tak jednostranný, ako sa na prvý pohľad zdá. Na strane Johnnyho Englisha sú totiž nielen Bough, ale aj schopnosť urobiť vždy to najhoršie možné rozhodnutie a dostať sa z tejto situácie bez akýchkoľvek šrámov.

7 rokov pauzy

Rowan Atkinson je známy tým, že si medzi jednotlivými kapitolami svojich filmových pokračovaní rád dopraje dlhšiu pauzu. Ako Johnny English sa tak vracia po 7 rokoch. „Vždy je lepšie chvíľu počkať, aby filmová séria nezačala pôsobiť unavene. A keď sa potom začnete pýtať, prečo to znovu neskúsiť, tak nastáva tá pravá chvíľa,“ hovorí Atkinson, ktorý bol v tomto prípade veľmi aktívny aj ako spoluscenárista. Aby sme však k sebe boli úprimní, táto filmová séria nikdy neoplývala skvelým scenárom, dychberúcimi zábermi či prekvapivými plot twistami.

Zdroj: Cinemax

Príbeh je jednoduchý a prázdny približne tak, ako hlava hlavného hrdinu. Do kina musíš ísť naozaj iba s tým, že ideš vypnúť a nijako nepremýšľaš nad dejom. Inak sa z toho vykľuje neskutočne trápna záležitosť s množstvom plot holes, ktoré naozaj nedávajú absolútne žiadny zmysel. Niektoré dejové linky zostávajú nedopovedané a vy sa tak ani nedozviete, o koho vlastne ide. Ono to ale vôbec nevadí, pretože pri Johnny Englishovi o to naozaj nejde.

Zdroj: Cinemax

Atkinson je najvtipnejší práve v momentoch, keď prepne do „Mr. Bean módu“, je ticho a svojimi grimasami zabáva celú kinosálu. Návrat Bougha kvitujem, keďže príbeh oživil a Olga Kurylenko je sexi ako nikdy predtým. To je asi naozaj všetko, čo potrebujete o tomto filme vedieť.

Oplatí sa ho vidieť, no nečakajte záplavu vtipov, z ktorých vás bude bolieť brucho. Pár gagov vás síce dostane do kolien, no inak ide o … vlastne to neviem ani úplne presne vyjadriť. Rowan skutočne príbeh zachraňuje. Nebyť jeho a jeho talentu, tak ide o veľmi škaredý prepadák. Takto je to solídna jedohubka, na ktorú po odchode z kina rýchlo zabudnete.

Hodnotenie: #####

Dostali ste chuť zájsť na niečo do kina? Pozrite na program CINEMAXU vo vašom meste!

Zdroj: Cinemax
Odporúčame