RECENZIA Jesse Pinkman na ceste za slobodou: El Camino je filmovou lahôdkou pre každého fanúšika Breaking Bad

El Camino. Zdroj: Netflix

#Seriál Breaking Bad môžeme bez akýchkoľvek pochybností radiť medzi to najlepšie, čo kedy vzniklo v histórii televízie. Tvorca Vince Gilligan doručil v roku 2008 seriál, ktorý nám ukázal jeden z najlepších prerodov postavy v kinematografii. K tomu samozrejme prispela hlavne dvojica hercov Bryan Cranston a Aaron Paul.

Zatiaľ čo Heisenbergov príbeh bol ukončený na konci seriálu, ten Jesseho čakal na svoju záverečnú bodku do 11. októbra 2019, teda šesť rokov od premiéry finálnej epizódy. Jeho cestu za slobodou môžeš vidieť vo filmovom spracovaní na Netflixe pod názvom El Camino: A Breaking Bad Movie. Prečítaj si, ako dopadol.

Zdroj: AMC a Sony Pictures Television

Návrat do starého známeho sveta

Príbeh začína presne tam, kde sme mohli Jesseho vidieť naposledy. Zjazveného, zničeného a ako ľudskú osobnosť úplne prázdneho v čiernom El Camine, rútiacim sa naprieč mestom Albuquerque. Je pevne rozhodnutý nechať minulosť raz a navždy naveky za sebou, no na to bude potrebovať omnoho viac, než si pôvodne myslel.

VIDEO Rýchlodabing, pašovanie VHS-iek a čierny trh s filmami: Králové videa ťa vezmú do čias, kedy bol Hollywood luxusom

Je skvelé, že samotný film sa stále drží zaužívaných pravidiel, ako jeho seriálový predchodca. Niekedy ani nemáš pocit, že od jeho konca prešlo šesť rokov. Je obdivuhodné, že tvorcovia aj po takom dlho čase dokázali zachytiť rovnakú atmosféru, akou oplýval seriál. K tomu patrí aj hra so statickou kamerou, ktorá bola v Breaking Bad mimoriadne obľúbená.

Nie je čas vysvetľovať

Celkovo pri sledovaní nadobudneš pocit, že sleduješ predĺženú časť seriálu. A o to pravdepodobne aj išlo. Čerešničkou na torte je množstvo postáv, s ktorými sme sa už v minulosti stretli. Tie majú stále svoje čaro, ich príbehy na nás požmurkávajú a pripomínajú nám, že všetko nebolo len o Walterovi Whiteovi.

Zdroj: YouTube/Netflix

Tvorcovia to už síce spomenuli, no je dobré si pripomenúť, že pokiaľ si nikdy nevidel seriálovú predlohu tohto filmu, nemá veľký zmysel sa do neho púšťať. Nie je tu totiž čas a priestor vysvetľovať, čo sa stalo a spájať všetky súvislosti. El Camino cieli priamo na fanúšikov a to je len a len dobre. Všetko megalomanstvo ide do úzadia a Gilligam vsádza na pomalý a dôsledne odrozprávaný príbeh.

Príbeh, ktorý sme chceli, no nepotrebovali

Ako obrovský fanúšik seriálu sa ale aj tak neviem zbaviť pocitu, že tento Jesseho príbeh je takpovediac zbytočný a nijako zásadný. Nechápte ma zle, ide o skvelý film, ktorý dáva bodku (nerátajúc seriál Better Call Saul) za jedným z najlepších projektov televíznej histórie. Bez jeho vzniku by sme sa však v konečnom dôsledku predsa len zaobišli.

VIDEO Rick a Morty sú späť! Sleduj úžasný nahláškovaný trailer, 4. séria dorazí už o mesiac

Ani zďaleka sa nedoťahuje na finále samotného seriálu a možno ani na ostatné skvelé epizódy, ktoré sme v priebehu rokov mohli vidieť. Ide o priemernejšiu a natiahnutú časť, ktorá je postupne popretkávaná čriepkami súvisiacimi so známymi postavami. Výsledná mozaika je však viac než uspokojivá. A taktiež nezabúdajme na to, že priemerná epizóda Breaking Bad je stále vysoký nadpriemer v televíznej tvorbe ako takej.

Hodnotenie: #####

Zdroj: Netflix
Odporúčame