RECENZIA Tretie pokračovanie filmu Tiché miesto nás nepresvedčilo – zásadnú vec sa nedozvieš

Tiché miesto

Pokračovanie série Tiché miesto (Zdroj: Paramount Pictures)

#Filmová séria, ktorá sa síce tvári ako horor, avšak je skôr sci-fi drámou s horovými prvkami. Prvý film série A Quiet Place (Tiché miesto) sleduje príbeh rodiny, ktorá sa snaží prežiť v post-apokalyptickom svete, kde zmutované stvorenia reagujú na akýkoľvek zvuk. Aktuálne do kín prišiel nový film z tohto sveta, konkrétne prequel, ktorý ponúka samostatný príbeh. Ako na nás táto novinka zapôsobila?

Hlavne zostať ticho

Rodina Abbottovcov, vedená rodičmi Evelyn (Emily Blunt) a Leem (John Krasinski), žije v tichosti a používa znakovú reč na komunikáciu, aby sa vyhla smrtiacim tvorom. Film je známy svojou veľmi napätou atmosférou a minimálnym dialógom, čo zvyšuje pocit strachu a izolácie. Aj prvý, aj druhý film režíroval už zmieňovaný John Krasinski.

Vynikajúca dvojka

Pokračovanie A Quiet Place Part II bolo uvedené do kín v roku 2020. Dej sa odohráva bezprostredne po udalostiach prvého filmu a sleduje Evelyn a jej deti, keď sa pokúšajú nájsť bezpečné útočisko. Po ceste sa stretnú s ďalšími preživšími, vrátane postavy vždy výborného Cilliana Murphyho.

A musia čeliť novým hrozbám nielen od netvorov, ale aj od ostatných ľudí. Film prehlbuje svet post-apokalyptického ticha, pričom si udržal vysokú úroveň ako z jednotky. Podarilo sa to však tvorcom priniesť na plátno aj v rámci aktuálneho titulu?

Prvý deň invázie

Tretí film série (s réžiouMichaela Sarnoskeho) s podtitulom Day One je už aktuálne v kinách a ponúka nový pohľad na apokalypsu z perspektívy prvého dňa invázie. Tento film sa zameriava na úplne nové postavy a ukazuje, ako sa svet zmenil v okamihu, keď tieto slepé monštrá prvýkrát zaútočili.

Aj napriek tomu, že bol John Krasinski opäť zainteresovaný, nepôsobil už ako režisér. Čo bolo podľa nášho názoru trochu na škodu. Prečo si to myslíme?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Bad Boys prichádzajú po štvrtýkrát: Will Smith tentoraz aj za kamerou, toto mu vyšlo
V hlavnej úlohe sa predstavila Lupita Nyong´o (Zdroj: Paramount Pictures)

Krásny vizuál

V hlavnej úlohe tretieho filmu z tohto krásne vybudovaného sveta si zahrala výborná Lupita Nyong´o. Film nám opäť sľuboval, že prinesie napínavé momenty, ale zároveň pôsobil ako pokus o prehĺbenie tohto univerza tým, že preskúma pôvod katastrofy.

Noví herci a nové lokácie síce priniesli istým spôsobom osvieženie série, ale podľa nášho skromného názoru sa to v rámci toho sľubovaného zámeru až tak dobre nepodarilo.

Vizuál a celkové technické spracovanie je znovu veľmi krásne, o tom nemôže byť žiadnych pochybností. Herci na plátno priniesli skvelé výkony, obraz, efekty, celková kompozícia, zvukový dizajn, to všetko je dotiahnuté k dokonalosti.

Filmu, žiaľ, akoby chýbala tá iskra, ktorá z prvých dvoch snímok urobila také úspešné záležitosti. Je to emotívne a napínavé? Určite. Je to uspokojivé v kontraste s predošlými filmami? Nuž…

Vizuálne je film skutočne vydarený (Zdroj: Paramount Pictures)

Príliš málo akcie

Ak by malo ísť úplne samostatný film bez pôvodných dvoch, náš celkový dojem by bol pravdepodobne výrazne lepší. Ide totiž o emočne veľmi dobre vystavanú drámu, ktorá je ale do tohto post-apokalyptického sveta akoby „iba“ zasadená.

To by bolo úplne v poriadku. Ale keďže sme v predošlých snímkach dostali krásne budované napätie s poriadnou dávkou efektnej akcie na konci, tu sme sa pomerne nudili.

V zásade sa dá povedať, že všetku podstatnú akciu sme žiaľ videli už v samotnom traileri, a teda nič lepšie nás vo filme samotnom už nečakalo. Čo je samozrejme obrovská škoda, pretože pri prísľuboch o väčšom priblížení sa danej mimozemskej invázii sme od toho čakali naozaj čosi viac. Prečo monštrá prišli? Čo je ich motiváciou? Majú svojho vodcu? Ako sa svet voči nim v tomto počiatku postavil?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dráma Motorkári je sondou do duše “tvrdých chlapov": Na čo sa môžeš tešiť?

To sú nanešťastie veci, ktoré síce tvorcovia jemne načrtli, ale v žiadnom prípade nám dostačujúce vysvetlenie neposkytli. Pozeráme sa teda prakticky tretíkrát na to isté, avšak miestami dokonca o čosi slabšie, ako sme už videli. 

Akcie sme dostali žalostne málo (Zdroj: Paramount Pictures)

Záverečné zhrnutie

Z filmu A Quiet Place: Day One sa akoby vytratila nápaditosť toho, ako ľudia bojujú s monštrami a aj napriek super budovanej atmosfére to vlastne celé vyústi do akejsi prázdnoty a neuspokojivého uzatvorenia.

Ako píšeme vyššie, stále by to mohlo byť fajn, pokiaľ by nás tvorcovia cielene nenalákali na to, že sa možno dozvieme, ako sa to celé začalo. Začalo sa to tak, že mimozemšťania prišli… A boli tu. Čo sme už tak trochu vedeli aj bez tohto filmu, všakže?

Hodnotenie: #####

Ďáš tomuto spin-offu série A Quiet Place šancu aj ty?

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame