RECENZIA Denzel Washington sa vracia ako Equalizer: Podarilo sa pokračovaniu prekonať skvelý prvý diel?

Equalizer 2, (zdroj: ItaFilm)

#Rok 2014. Režisér Antoine Fuqua posiela do kín film Equalizer s Denzelom Washingtonom v hlavnej úlohe. Člen špeciálnej zásahovej jednotky, ktorý zinscenuje vlastnú smrť, sa vracia na scénu, aby bránil nevinných. Snímka sa dočkala nadšených reakcií bežného diváka a nejaké tie slová chvály utrúsila aj kritika.

Problémom filmu však bolo, že o necelý mesiac sa do kín dostal John Wick, ktorého brutalita, napätie a podobný koncept deja poslal Equalizer neprávom do úzadia. Po štyroch rokoch prináša rovnaký režisér do kín pokračovanie, aby nám ukázal, že nešlo iba o šťastnú náhodu a akčný úspech dokáže zopakovať.

Equalizer nadväzuje na prvý film, v ktorom bývalý člen elitnej špeciálnej jednotky Robert McCall dožíva v pokoji bostonského predmestia. Vďaka vlastnému zmyslu pre spravodlivosť sa však nechal zatiahnuť do ďalšieho súboja. Vieme, čoho všetkého je Robert schopný, aby priniesol spravodlivosť tým, ktorí už stratili všetku nádej. Ako ďaleko však zájde, keď sú v ohrození jeho najbližší?

Equalizer 2, (zdroj: ItaFilm)

Zabijak s ľudskou tvárou

Dej príbehu sa nesie v približne rovnakom duchu, ako aj prvý diel. Robert bojuje za spravodlivosť a česť, pričom je úplne jedno, či ide o záhradku zničenú vandalmi, alebo o pomstu smrti blízkej osoby. Narozdiel od Johna Wicka tak zase môžeme vidieť človeka, ktorý vás síce dokáže zabiť ceruzkou, no zároveň ukazuje aj svoju láskavú tvár a schopnosť byť pomyselným „otcom“ a mentorom.

Všetko sa však mení po tom, čo zabijú jeho jedinú priateľku a on sa musí vydať na stopu tajomného vraha. O pomoc poprosí svojho bývalého kolegu, ktorý nevie, či sa má tešiť alebo radovať, pretože svojho „parťáka“ oplakával skutočne dlho. Začína sa tak hra na mačku a myš, kde nakoniec aj tak vysvitne, že vrah a obeť sa poznali asi viac, ako by chceli.

Equalizer 2, (zdroj: ItaFilm)

Silné vedľajšie príbehy

Nie som si istý, či je to dobre, no skutočne ma  viac bavilo sledovať vedľajšie príbehy, ktorými bola základná dejová kostra obalená. Starček či mladý chalan, ktorý sa rozhoduje, na akom brehu zákona sa rozhodne ukotviť, mali v sebe tak veľké množstvo emócii, že vás nenechali chladnými. Nápad nechať bývalého člena smrtiacej jednotky pracovať ako vodiča populárnej mobilnej platformy v uliciach veľkomesta dodal ešte viac na autentickosti a komplexnosti hlavnej postavy.

O to viac vám potom začína vadiť časté skákanie deja z Bostonu do Amsterdamu. Pokiaľ ste videli ukážky, tak presne viete, čo sa stane a veľké rozkúskovanie príbehu filmu v tomto prípade skôr škodí, než priberá na atmosfére. Opačný problém neskôr nastáva v samotnom finále. To je skutočne prepracované. Z obchodnej haly (finále prvého filmu) sme sa presunuli do malej prímorskej dedinky, kde sa hlavný hrdina musí doslova vyrovnať s minulosťou, aby zachránil budúcnosť. A to nie len svoju.

Equalizer 2, (zdroj: ItaFilm)

Dlhé finále

Problémom je však prepálená dĺžka samotného finále, ktorému by v konečnom dôsledku skrátenie o desať minút vôbec neuškodilo, ale presne naopak. Celková premisa je vo svojej podstate už obohranou platňou. No musím uznať, že Denzel má pravdepodobne ešte lepšiu formu, než tomu bolo pred desiatimi rokmi.

Druhý film sa svojmu predchodcovi nevyrovnal a ukázal, že išlo skôr o šťastnú náhodu. Pokračovanie však stále úspešne vytŕča z vôd priemeru a vy by ste ho určite mali vidieť v kine. Skutočne škoda toho prepáleného konca.

Hodnotenie: #####

Dostali ste chuť pozrieť si tento film? Pozrite na program CINEMAXU vo vašom meste!

Zdroj: Itafilm
Odporúčame