RECENZIA Bohmi opovrhovaná, smrteľníkmi milovaná: Napínavý epos o mocnej Kirké nebudeš chcieť pustiť z ruky

#Nymfa Kirké, jediné nepodarené dieťa boha Slnka a najmocnejšieho z Titanov Helia a nymfy Persy. Je zvláštne dievča so žltými očami a čudesne škrekľavým hlasom, ktoré po svojich rodičoch nepodedilo nič pozoruhodné. Prvý dojem však môže klamať, a tak je tomu aj v tomto prípade. Úchvatný román vyžarujúci rovnaké kúzlo ako vekmi obávaná čarodejnica z Odysey je z môjho pohľadu úplný strop, čo sa týka mytologických románov.

Jedinečný príbeh prezrádza už obálka

O mytologickosti románu svedčí už jeho obálka. Tvár Kirké, zobrazená v metalickej bronzovej farbe, vo mne už na prvý pohľad vyvolala túžbu otvoriť knihu a načrieť do studnice nekonečných legiend. V detstve som obľubovala grécke báje, mám toho za tie roky veľa načítaného. Preto som si myslela, že ma už nemôže nič prekvapiť. Opak bol však pravdou.

Zdroj: bux.sk

Sonda do bájneho sveta

Madeline Millerová je vynikajúca rozprávačka. V románe vdýchla život čarodejnici Kirké, o ktorej čitatelia možno len málo čítali či počuli. Príbeh nielenže brilantne vyskladala, ale aj obohatila o množstvo uchvacujúcich detailov. Nádherný lyrický jazyk dodáva románu potrebnú štipku noblesy a všadeprítomná melanchólia zase vdychuje dušu. Kniha Madeline Millerovej je ako vstupná brána do sveta gréckej mytológie. Autorka do životného príbehu Kirké, čarodejnice s mocou pretvoriť celý svet, vtkala základné otázky bytia. Vďaka hlavnej postave spoznávame všetkých olympských bohov i starovekých gréckych hrdinov a hľadíme na nich vnímavými očami samotnej Kirké.

Vtiahne ťa do deja

Román Kirké zatienil všetko, čo som doposiaľ čítala, či to už boli romány, poviedky, kriminálky alebo horory. Nielenže ma spútal do tajomnej kazajky, z ktorej sa človek vymaní až po dočítaní posledného slova. Ja som tým príbehom doslova žila. Bolelo ma, keď malej Kirké krivdili jej súrodenci, tešila som sa z jej novoobjavenej magickej moci, prežívala som hlbokú a čistú lásku ku Glaukovi či Daidalovi a obdivovala každú jazvu na tele statočného, no pomstychtivého Odysea.

Rovnako ako hlavná hrdinka Kirké, aj román má moc metamorfózy, a to najmä vďaka autorkinmu citu pre krásu, premeny a dobrodružstvo. Pôvabná, no žiaľ často nepochopená čarodejnica nás prevedie zaujímavo opísaným a neuveriteľným svetom bohov. Pod rúškom jemného tajomstva poodhalí otázky a túžby, ktoré ich spájajú so smrteľníkmi. Čitateľovi ukáže, akú veľkú moc majú bylinky a pevná vôľa, aké ťažké je pozerať sa, ako vaši milovaní (v tomto prípade smrteľníci) odchádzajú do podsvetia, ale aj to, aká veľká dokáže byť materinská láska.

Jednou vetou: Kniha Kirké je obrovským darom pre všetkých, ktorí hľadajú v knihách odvahu a vznešené poslanie.

Hodnotenie: #####

Chceš si prečítať Kirké alebo inú zaujímavú knihu? Nájdi ju na bux.sk!

Odporúčame