Ako znie koncert na papieri? Nový komiks skúma démonov známeho speváka

Hashtag.sk

#V roku 2013 sa nad trenčianskym letiskom prehnal ako hurikán. Polovicu koncertu na Pohode stál na bezpečnostnej bariére nad publikom, recitoval svoje temné príbehy a ak by sa charizma dala krájať, Nicka Cavea by museli ten večer rozdeliť na desaťtisíce kúskov. Každému, kto pod tým pódiom stál, totiž akoby dovolil nahliadnuť do jeho vnútra. A to je aj cieľom komiksu Nick Cave: Mercy on Me, ktorý vychádza v týchto dňoch v slovenskom preklade. Aspoň skrz neho sa tak Cave na Slovensko po piatich rokoch vrátil.

Nick Cave na Pohode 2013 (foto: Filip Drábek)

Medzi faktom a fikciou

Komiks je žáner, ktorý sa v prvom rade spája s fantasy literatúrou či sci-fi, výrazný je však aj pri biografiách rôznych osobností. Zaujímavosťou Mercy on Me od nemeckého autora Reinharda Kleista je, že spája vlastne všetko dohromady. Stojí totiž na hranici medzi faktom a fikciou, medzi skutočnou osobnosťou austrálskeho speváka a mýtom, ktorý okolo seba tvorí počas jeho štyroch dekád na scéne.

Epizódy zo života Nicka Cavea sa tak prekrývajú s príbehmi z jeho skladieb a kníh. No aj keď ich človek nemá práve napočúvané alebo načítané, okienka komiksu idú skutočne rýchlo, spomaľuje snáď len narúšanie chronológie a prekrývanie reality so snom. Je tak vytvorený vizuálny film, ktorý sa premieta v mysli.

Hashtag.sk

Aj bez detailnej znalosti tvorby Austrálčana tak človek dokáže rozoznať, kedy ide o citát zo skladby a kedy o jeho démonov, osobný boj s heroínom, prípadne výhry aj prehry podčiarknuté chaotickým životom v Londýne či Berlíne osemdesiatych rokov.

Vizuálne i obsahovo funguje komiks bez toho, aby človek musel vedieť, čo sa v komikse cituje, no fanúšikov obmeňuje ešte o niečo viac viac. Na Kleistovom spracovaní je tak vidieť, že on sám je fanúšikom speváka. Navyše, svoje schopnosti prenášať životy a umenie spevákov na papier už ukázal pri komiksovej biografii Johnnyho Casha a aj táto skúsenosť výsledku pomáha.

Koncert na papieri

Majstrovsky však Kleist zvečnil atmosféru koncertov. Tam je totiž Cave najsilnejší, tak, ako to ukázal na Slovensku v roku 2013. Presne tie momenty, keď si každý z publika chce zobrať kus speváka, sú v komikse absolútne verným zobrazením šamanskej atmosféry jeho koncertov.

V tom je komiks Mercy on Me najlepší. Nepotrebuje rozprávať ucelený príbeh, ale útržkami skladať mozaiku Nicka Cavea. Niekde na pomedzí jeho umenia a života.

 

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií