RECENZIA Adam Sandler v skvelej vážnej úlohe: Uncut Gems od Netflixu je film na steroidoch, ktorý ťa okamžite pohltí

Uncut Gems. Zdroj: Netflix

#Spoločnosť A24 síce nie je taká známa, ako veľký hráči v podobe gigantických filmových štúdií, no na druhú stranu sa môže pochváliť množstvom skvelých filmov. Medzi ne bezpochyby patrí Locke s Tomom Hardym, Lady Bird, oscarová Ex Machina, horory Hereditary a Midsommar, šialený Climax či oscarom ocenený dokument o Amy Winehouse.

V spojení s Netflixom sme sa len nedávno dočkali premiéry najnovšieho filmu tejto spoločnosti, ktorý nesie názov Uncut Gems (alebo Drahokam, pokiaľ máš u streamovacieho giganta na webe nastavenú češtinu). Nie nadarmo zaznievajú zo zámoria hlasy, že ide o najprehliadanejší film tohtoročnej oscarovej sezóny. V nasledujúcich riadkoch ti povieme, prečo by si mu mal dať šancu.

Uncut Gems. Zdroj: Netflix

Židovský klenotník v dlhoch

Príbeh sa zameriava na Howarda Ratnera. Ten je židovským obchodníkom s diamantami a klenotmi. Nie je preto žiadnou náhodou, že svoj obchod má situovaný v slávnej diamantovej štvrti, ktorá sa nachádza priamo v srdci New Yorku na Manhattane. Žiaľ, Howard sa topí vo veľkých dlhoch, na čo začína doplácať nielen on, ale aj celá jeho rodina a okolie. Vyberači sú mu v pätách a tak sa rozhodne všetko staviť na jednu kartu – nádherný drahokam obrovskej hodnoty. Nie všetko však vychádza podľa plánu.

Naštartuj jar skvelými filmami: V kinách sa môžeš tešiť na novú pixarovku, skvelé horory aj komiksovku Bloodshot

Na začiatok ťa musím varovať, že tento film má skutočne šialené tempo. Na samom začiatku ťa vtiahne do vnútra, pevne ťa chytí a nepustí ťa až do záverečných titulkov. Môže za to hneď niekoľko vecí, no tou najvýraznejšou je bezpochyby Adam Sandler. Howardovi fandíte od začiatku až dokonca a stále tak nejak v kútiku duše fandíte.

Uncut Gems. Zdroj: Netflix

Adam Sandler tak, ako ho nepoznáš

Sám som sa počas sledovania pristihol pri tom, že tŕpnem pri tom, ako to dopadne a verím v to, že v konečnom dôsledku sa zo všetkých problémov tak nejak vylíže. Tohto herca síce máme zafixovaného hlavne ako komediálneho, no práve jeho excelentný výkon v tomto projekte ukazuje, že pokiaľ má dobrý scenár a zručných ľudí okolo seba, dokáže zo seba vydolovať to najlepšie.

A práve scenár a zruční tvorcovia sú ďalšími aspektami tohto filmu, ktoré treba vyzdvihnúť. Obe funkcie na tomto projekte zastrešili bratia Benny Safdie a Josh Safdie. Stále neznámi mladí tvorcovia z New Yorku prišli so zaujímavým konceptom, ktorý je síce mimoriadne komorný a obsahuje známe prvky a archetypy postáv, no aj napriek tomu dokáže byť inovatívny, dokonca až šokujúci.

Uncut Gems. Zdroj: Netflix

Známe osobnosti a skvelý soundtrack

Tvorcovia sa skvele popasovali aj s nízkym, 20-miliónovým rozpočtom. Snímka sa odohráva v roku 2012 a projekt ťaží z úspešnosti speváka Weeknda či basketbalistu Kevina Garnetta, ktorý taktiež podal na športovca solídny výkon. Pre zaujímavosť, zápasy vo filme sú skutočné a boli vybrané tak, aby presne zapadali do deja.

Bol vzorom a idolom mnohým z nás: Za zosnulým Bryantom smúti aj slovenská rapová scéna

Neodmysliteľnou súčasťou tohto filmu je aj hudba. Tú skomponoval Daniel Lopatin a ide o veľmi excentrický a zaujímavý soundtrack, ktorý akoby vzdával poctu Vangelisovi. Nehovoriac o tom, že sa dá vypočuť aj samostatne a určite ho odporúčam každému, kto sa zaujíma o filmovú hudbu.

Uncut Gems. Zdroj: Netflix

Šialené tempo na steroidoch

Uncut Gems je skvelým a našliapaným filmom, ktorý od začiatku do konca v podstate nepoľaví a diváka dokáže strhnúť nielen skvelým hereckým výkonom Adama Sandlera, ale aj rýchlym strihom a skvelou hudbou. O to viac zarazí ignorancia Akadémie. Netvrdím, že táto snímka by brala zlaté sošky raketovým tempom, nomináciu si však určite zaslúžila.

Určite by aspoň potešila na Zlatých malinách cena The Razzie Redeemer Award pre Sandlera. Som si vedomý toho, že tempo Uncut Gems nemusí sadnúť úplne každému, no tejto snímke rozhodne treba dať šancu, tobôž, keď ju nájdeš v pohodlí domova na Netflixe.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame