Rebríček top 10 hudobných festivalov sveta: Tie najväčšie párty sa konajú len niekoľko kilometrov od našich hraníc!

Rebríček najväčších festivalov sveta.

Medzi najväčšími festivalmi sveta sú aj tie európske. Zdroj: freepik.com/tzido

#Festivaly sú synonymom leta a nezabudnuteľných zážitkov. Samozrejme, ak si ich budeš pamätať. Mnoho miest a štátov má svoje vlastné vychytené festivaly, ktorých sa ročne zúčastňujú tisíce ľudí, no v zahraničí môžeš zažiť naozaj obrovské akcie, na ktoré prichádzajú svetoznáme hviezdy s cieľom zabaviť fanúšikov. Hoci počas koronavírusovej pandémie nebolo možné kvôli platným opatreniam zorganizovať veľké akcie, s uvoľňovaním nariadení môžeme očakávať aj pribúdajúce skvelé akcie, zrealizované odložené turné a podobne.


Presvedčíme ťa na poriadnu párty? 4 dôvody, prečo by si mal toto leto zažiť koncert Red Hot Chili Peppers


Leto sa ešte len začína a preto si môžeš smelo do kalendára poznačiť niekoľko eventov. Účasť na nich by si mal minimálne zvážiť, pretože hneď niekoľko z najznámejších a najväčších hudobných festivalov na svete sa koná v Európe neďaleko Slovenska. Poďme sa teda spoločne pozrieť na tie najvychytenejšie udalosti leta.

10. Electric Daisy Carnival

Najväčší festival elektronickej tanečnej hudby v severnej Amerike jednoznačne stojí za zmienku. Po prvýkrát sa konal v roku  1991 a v roku 2015 prilákal počas troch dní konania viac ako 400 tisíc ľudí. Svoj domov našiel v Los Angeles. Niet sa čomu čudovať, na tomto festivale si môžeš užiť hudbu od stoviek umelcov, medzi ktorými nechýbajú známe mená ako Martin Garrix, Calvin Harris, Tiësto či Afrojack. Konať sa bude aj v roku 2022 a je naplánovaný už na 20. – 22. máj. V tomto roku vystúpi napríklad Armin van Buuren, Zedd či Porter Robinson. Obrovskému podujatiu však organizátori dávajú aj charitatívny rozmer a pravidelne venujú výťažok zo vstupného rôznym dobročinným organizáciám.

9. New Orleans Jazz & Heritage Festival

Tento festival sa v roku 2022 začína už 29. apríla a potrvá do 8. mája. Ako napovedá už názov, tradičným miestom konania je New Orleans v USA, čo potvrdzuje, že Američania hudbu jednoducho milujú. Keďže názov tohto eventu je však trochu pridlhý, dostal prezývku JazzFest a za niekoľko dní ho navštívilo pred pandémiou takmer 500 tisíc návštevníkov. Svoju tradíciu si budoval dlhé roky. JazzFest sa konal pravidelne už od roku 1970 a zastavila ho až pandémia v roku 2020 a 2021.

Už dávno to však nie je len o jednom žánri. Vystupovali tu napríklad Foo Fighters, Christina Aguilera, Tina Turner či James Brown. Na tomto podujatí si môžeš pozrieť viacero stageov a stanov, ktoré sú zamerané na konkrétny druh hudby. V roku 2022 budú na tomto podujatí vystupovať napríklad Lionel Richie či Red Hot Chilli Peppers.

8. Essence Music Festival

Headlinermi tohto podujatia, ktoré sa bude konať od 30. júna do 3. júla budú Nicki Minaj, Janet Jackson či Kevin Hart. Tento festival dostal prezývku „párty so zmyslom“, keďže začal v roku 1995 ako jednorazový event na oslavu 25. výročia založenia magazínu Essence zameraného na afroamerické ženy. Koná sa však každý rok a podobne ako predošlý event, aj tento našiel svoj domov v New Orleans. Výnimkou bol len rok 2006, kedy sa kvôli hurikánu Katrina presunul do Houstonu. Aj účasť na tomto festivale sa už počas jeho existencie priblížila k 500 tisíc.

7. Sziget Festival

Pozor, pozor! So siedmym najväčším festivalom sveta sa presúvame nebezpečne blízko slovenských hraníc, priamo do Budapešti. A to 10. až 15. augusta 2022. Medzi najznámejších spomedzi zhruba tisícky umelcov, ktorých uvidíme v tomto roku, patria napríklad Arctic Monkeys, Calvin Harris, Dua Lipa, Justin Bieber, Bastille, Stromae či Steve Aoki. Miestom konania je ostrov Óbudai na Dunaji. Prvý Sziget síce niesol iný názov (Diáksziget), no štartoval už v roku 1993.

Najviac návštevníkov prišlo na Sziget v roku 2018, okolo 565 tisíc ľudí. Jednou z najlepších vecí je na ňom podľa mnohých obrovský výber žánrov, ktoré si môžeš vypočuť na rôznych stageoch a v rôznych stanoch. Kvôli konaniu na ostrove sa už mnohí pokúsili na miesto konania preplávať či prepádlovať. Organizátori však pravidelne upozorňujú na to, že ak si chceš naozaj užiť nezabudnuteľnú zábavu, takéto pokusy by si mal vynechať.

6. Rock in Rio

Keď uvidíš line-up na tento festival, budeš v pokušení kúpiť si letenku a spraviť si dovolenku priamo v srdci Brazílie. Guns n‘ Roses, Coldplay, Maneskin, Justin Bieber, Post Malone, Iron Maiden, Demi Lovato, Dua Lipa, Green Day, Fall out Boy či Sepultura sú zárukou toho, že si vyberie naozaj každý. Festival trvá dlhšie, v tomto roku od 2. do 11. septembra v Rio de Janeiro.

Ak sa ti však nechce cestovať do Brazílie, máme pre teba európskejší kompromis. Tento festival totiž hosťuje aj v iných častiach sveta. Niekoľko ročníkov sa už konalo aj v Lisabone, Madride či Las Vegas. No a v tomto roku bude Rock in Rio opäť aj v Lisabone. Prídu napríklad Ellie Goulding, Black Eyed Peas, Duran Duran, Post Malone či Jason Derulo.

5. Pol’and’Rock Festival

V dňoch 5. až 6. augusta 2022 sa v meste Czaplinek uskutoční ďalší ročník festivalu, ktorý bol pôvodne nazývaný Przystanek Woodstock a mnohí ho jednoducho volajú Poľský Woodstock. Ide o poľský rockový festival, ktorý sa môže pochváliť rekordnou návštevnosťou na úrovni neuveriteľných 750 tisíc ľudí. Zatiaľ nie je jasný celý line-up, no oficiálne už organizátori prezentovali napríklad kapelu Tagada Jones.

4. Summerfest

Tento ikonický názov patrí hudobnému festivalu v americkom Milwaukee, ktorý sa v tomto roku bude konať 23. júna až 9. júla. Na festivale si príde na svoje naozaj každý, keďže žánrovo je ponuka skutočne neobmedzená. Má viac než 50-ročnú tradíciu a ako môžeš tušiť, inšpirovaný bol Oktoberfestom. Účasť na ňom dosiahla 830 tisíc ľudí. Tento rok prídu na Summerfest aj Backstreet Boys, Halsey, Justin Bieber, Avril Lavigne, Machine Gun Kelly, Rod Stewart či Lil Wayne.

3. Montreal International Jazz Festival

Áno, hádaš správne. Tento hudobný festival sa koná v Montreale. Každý rok na toto podujatie pricestovalo okolo 3 tisíc interpretov, aby si rozdelili čas na niekoľkých stageoch a v stanoch. Svojich priaznivcov našli medzi (a teraz sa podrž) dvoma miliónmi návštevníkov.

Tento event odštartoval v roku 1980 a v tomto roku sa bude konať od 30. júna do 9. júla. Napriek každoročnej obrovskej účasti sa festival aj po rokoch drží stále jedného žánru – jazzu. Headlineri ti teda môžu pripadať neznámi, no vo svete jazzu ide o veľmi populárne mená a geniálnych umelcov.

2. Mawazine

Dva a pol milióna návštevníkov prišlo do Maroka, aby na vlastnej koži zažilo túto obrovskú párty. Eventu predsedá Mounir Majidi, osobný tajomník marockého kráľa Mohameda VI., s ktorým je taktiež celý festival často spájaný. Na Mawazine, ktorý sa koná od roku 2001 v hlavnom meste Rabat, už v minulosti vystupovali megahviezdy ako Rihanna, Whitney Houston, Jennifer Lopez, Enrique Iglesias, Bruno Mars či Elton John. Aktuálne o konaní tohto ročníka veľa nevieme. Údajne by sa mal konať v júni 2022, no oficiálny termín je zatiaľ nepotvrdený.

1. Donauinselfest

Neuveriteľné tri milióny ľudí sa prišli pozrieť na najväčší hudobný festival na svete. Budeš možno prekvapený, ale koná sa takisto len niekoľko kilometrov od našich hraníc – vo Viedni. Užiť si ho môžeš od 24. do 26. júna. Hoci viac detailov bude k dispozícii až neskôr, čísla, ktoré vyniesli Donauinselfest na absolútny vrchol festivalov, hovoria samé za seba.

Vystúpenia sa odohrávajú na ploche dlhej okolo 4,5 kilometra na 11 rôznych open-air pódiách a v 16 stanoch. Na svoje si prídeš, ak si fanúšik rôznych DJ-ov, alebo rakúskej či medzinárodnej populárnej hudby. Koná sa už od roku 1984 a ak by si mal z takéhoto obrovského eventu strach, je na ňom množstvo policajtov a dobrovoľníkov, ktorí počas stoviek koncertov dohliadajú na poriadok. Zaujímavosťou je, že festival sa konal za veľmi prísnych podmienok aj v roku 2021.

Na ktorý festival by si najradšej išiel ty?


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org, youtube.com, musicianwave.com,
Odporúčame