Rebríček 30 najlepších slovenských filmov: Na tieto snímky môžeme byť hrdí, jeden z nich získal aj Oscara!

Do rebríčka najlepších slovenských filmov sa dostala aj Čiara

Do rebríčka najlepších slovenských filmov sa dostala aj Čiara (Zdroj: Continental film)

#Tento rebríček je dôkazom, že aj tuzemská slovenská kinematografia má čo ponúknuť. Dnes sa pozrieme sa slovenské filmy, ktoré sa na našom území vyprodukovali za posledné desaťročie. Aj keď je pravda, že mnohé z nich nám pomohli nakrútiť naši českí bratia, snažili sme sa vyberať tie, v ktorých produkčný tím tvorili z väčšiny slovenské mená. Ktorý z nich máš najradšej a ktorý si si hodil do watchlistu?


Rebríček 30 najlepších filmových pokračovaní: Najznámejšie pecky, ktoré boli lepšie ako originál?


Čiara (2017)

Adam Krajňák je otcom rodiny i hlavou kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu. V kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu. Pokojné spolužitie dvoch prelínajúcich sa svetov sa však začne otriasať, keď novovybudovaná hranica Schengenského priestoru spôsobí nárast nervozity z nejasnej budúcnosti.

Fontána pre Zuzanu (1985)

Hrdinami príbehu sú 15-roční školáci, ktorí práve ukončili základnú školu a prežívajú svoje posledné prázdniny pred tým, než sa rozídu na rôzne stredné školy. Stredobodom všetkého je opustená vyschnutá fontána uprostred sídliska, kde sa všetci schádzajú. Film sleduje ich osudy, problémy, pocity i chovanie v rôznych životných situáciách, ich lásky, omyly i uzmierovanie.

Lóve (2011)

Bratislavskí kamaráti Maťo a Tomáš si zarábajú vykrádaním áut. Bývajú spolu a prakticky nemajú žiadne starosti. Lenže túto súhru naruší Veronika, do ktorej sa Maťo na párty zamiluje. Povedia si, že spravia poslednú fušku a je koniec. Všetko však nejde hladko a pre Maťa to znemená studené vytriezvenie.

Obchod na korze (1965)

Obchod na korze je komorný príbeh jednoduchého stolára, ktorému jeho švagor, miestny veliteľ Hlinkovej gardy, prihrá skrachovanú židovskú galantériu, aby mu nenarúšal kádrový profil. Jednoduchý stolár Tóno sa ocitá medzi dvoma svetmi – čistým, nedotknuteľným svetom starej nahluchlej Židovky a svetom reality – vládnuci režim. Snímka vyhrala Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

Nech je svetlo (2019)

Milan má  tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba.


Rebríček Top 10 nasledovanejších účtov na Instagrame: Umiestnili sa Kardashianky, slávni futbalisti aj speváčky, no číslo jedna ťa totálne šokuje!


Učiteľka (2016)

Príbeh Učiteľky sa odohráva v roku 1983. V jednej predmestskej základnej škole sa stretáva riaditeľka s rodičmi detí jednej z tried. Hľadá spolu s nimi spôsob, ako sa zbaviť učiteľky, bezdetnej vdovy po vysokom armádnom dôstojníkovi. Z priebehu rodičovskej schôdzky postupne vyplynie, akým spôsobom si učiteľka podrobuje rodiny svojich žiakov a manipuluje celým okolím.

Jánošík (1935)

Film o Jánošíkovi z roku 1935 je už druhým spracovaním o našom národnom hrdinovi, no podľa nás najlepším. Oceňujeme na ňom najmä umelecké spracovania, ale aj výborný herecký výkon Paľa Bielika v hlavnej úlohe. Snímka získala českú filmovú cenu za najlepšiu kameru aj najlepší film a vysiala sa v 32 krajinách.

Bathory (2008)

Dej filmu sa odohráva na prelome 16. a 17. storočia v bývalom Uhorsku, v čase plnom náboženských vojen, rozporov a konfliktov, vrátane vojny s agresívnymi tureckými dobyvateľmi. V tej dobe žila Alžbeta Báthoryová, ktorá patrila k jednému z najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov. Legendy jej zabezpečili zápis v Guinessovej knihe rekordov ako najväčšej a najkrvavejšej vrahyne všetkých čias.

Medená veža (1970)

Uprostred nádhernej tatranskej prírody, ďaleko od nástupu normalizácie, pracujú traja priatelia Pirin, Valár a „R“ na malej vysokohorskej chate. Po tom, čo na chatu dorazí Pirinova manželka Saška, je ich nerozlučné priateľstvo vystavené náročnej skúške. Ide o jeden z prvých filmov terajšej legendy Emílii Vášaryovej.

Eva Nová (2015)

Film Eva Nová v hlavnej úlohe s Emíliou Vášáryovou je príbehom ženy, ktorá by urobila čokoľvek, aby znovu získala priazeň človeka, ktorého v živote ranila najviac – svojho syna. Eva je abstinujúca alkoholička, ale pred rokmi bola známou herečkou. Teraz sa chce vrátiť do života, ktorý mala kedysi.


Rebríček 20 najpredávanejších kníh všetkých čias: Máš ich v knižnici všetky, alebo si niektoré pripíšeš na zoznam?


Záhrada (1995)

Na tridsiatnika Jakuba sa začne valiť jeden problém za druhým. Nevie vyriešiť svoj vzťah s vydatou Terezou, práca ho neuspokojuje a nerozumie si s otcom, s ktorým žije v byte. Jakub sa rozhodne zmeniť svoj život a odchádza na pár dní do opusteného domu starého otca na vidieku. Pomocou zápiskov starého otca znovu objavuje jednoduché veci, na ktoré už dávno zabudol.

Kandidát (2013)

Príbeh filmu Kandidát sa odohráva počas dvoch mesiacov kampane pred nekonkrétnymi prezidentskými voľbami v jednej konkrétnej krajine. Autor denníkových zápiskov netuší, pre koho zaznamenáva odpočúvania a nadšenie zo zaujímavej zákazky, v ktorej sleduje biskupa, šialeného majiteľa reklamnej agentúry a nevýrazného prezidentského kandidáta s írečitým menom Peter Potôň a ešte ľubozvučnejšou rodinnou históriou, zakrátko vystriedajú znechutenie a zmätenosť.

Vlčie diery (1948)

V snímke Vlčie diery sú použité autentické snímky z SNP a postupu Sovietskej armády. Pri nakrúcaní pomáhala Československá armáda a Zväz partizánov. Autori filmu ešte s čerstvými skúsenosťami vytvorili obraz rodiny Svrčinovcov, ktorý dodnes ostal vzorom kolektívneho portrétu a do istej miery symbolizuje celonárodný odpor proti domácemu a nemeckému fašizmu.

Piata loď (2017)

Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať. Film získal cenu Generation K+ na Medzinárodnom festivale v Berlíne.

Sedím na konári a je mi dobre (1989)

Tragikomické ohliadnutie sa za koncom druhej svetovej vojny a obdobím nástupu komunistickej mašinérie. Na tomto pozadí sa odohráva chvíľami až snový príbeh troch hlavných protagonistov – komedianta Pepeho, frontového vojaka Prengela a židovského dievčaťa Ester, ktoré sa vracia z koncentračného tábora. Traja ľudia bez domova sa snažia naplniť svoju predstavu o šťastí. Vybrali si však zlú dobu.


Rebríček 30 najlepších muzikálov všetkých čias: Tieto ťa donútia spievať a tancovať!


Špina (2017)

Lena je sedemnásťročné dievča, ktoré vzdoruje rodičom, zažíva svoje prvé zamilovanie, tajné nočné dobrodružstvá s kamarátmi, či magické rána nad Dunajom. Jej svet plný snov a túžob však naruší znásilnenie. Lena musí prejsť cestu, ktorá už nie je obyčajným dospievaním, ale skôr vnútorným bojom.

Sila ľudskosti (2002)

V roku 1939 Nicholas Winton z vlastnej iniciatívy zachránil 669 prevažne židovských detí počas nacistickej okupácie Československa a cez hranice hitlerovského Nemecka sa mu podarilo prepraviť ich do Veľkej Británie. O svojom veľkom čine mlčal neuveriteľných 50 rokov. Nicholasa Wintona dodnes volajú britský Schindler.

Šarlatán (2020)

Šarlatán je strhujúca životopisná dráma muža obdareného zvláštnymi liečiteľskými schopnosťami. Príbeh je inšpirovaný skutočnými osudmi učiteľa Jana Mikoláška, na ktorého sa v priebehu desaťročí obracali ľudia s prosbou o pomoc. Snímka bola zaradená do úzkeho výberu Americkej filmovej akadémie, nominácie sa však napokon nedočkala.

Sloboda pod nákladom (2016)

S krošňou na chrbte sa brodia v snehu, odolávajú búrke i víchrici. Zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia. Odhalíš poznanie najstaršej generácie tatranských nosičov. Možno sa aj dozvieš niečo viac aj o vlastnom náklade a možno pochopíš, prečo v Tatrách ostali nosiči poslednými mohykánmi na európskom kontinente.

Obrazy starého sveta (1972)

Obrazy starého sveta sú vnímavým pohľadom umelca na jeseň ľudského života inšpirovaný piatimi fotografickými cyklami Martina Martinčeka. Hovorí o starých ľuďoch, zdanlivo živoriacich na okraji ľudskej spoločnosti. 15 rokov trezorovaný film získal takmer tridsať ocenení na filmových festivaloch doma a v zahraničí.


Rebríček 30 najlepších oscarových filmov všetkých čias: Tento výber presvedčí aj najnáročnejších divákov


Muž so zajačími ušami (2021)

Tragikomický príbeh nie len o krehkých vzťahoch a bláznivých spisovateľoch, ale aj kritická úvaha o zmysle umenia v dnešnej dobe. Je to analýza rozpadu rodiny z pohľadu muža, ktorému narástli zajačie uši. Šesťdesiatročný spisovateľ Jozef, sa chtiac-nechtiac ocitá pred rozhodnutím, či začať nový život s novou ženou.

Ostrým nožom (2019)

Ľudovítovi zavraždili neonacisti jediného syna. Kvôli nefunkčnému súdnemu systému sú však tí istí páchatelia prepustení na slobodu a Ľudo sa všetkými silami snaží dosiahnuť ich opätovné zadržanie. Bojuje s apatickou políciou, oportunistickou sudkyňou, ale aj s faktom, že svojho syna dostatočne nepoznal a nebol mu oporou. Čím viac sa sám viní za jeho smrť, tým viac sa rozpadá jeho vzťah s manželkou Zuzanou a dcérou Jankou.

Slnko v sieti (1962)

Lyrický príbeh emocionálneho dozrievania a vzťahu dvoch mladých ľudí, ktorí sa snažia zakryť svoju neistotu, neskúsenosť a strach zo života hraným cynizmom a odmietavou pózou voči súdobej spoločnosti. Je to prvý film v dejinách slovenskej kinematografie, ktorý prináša tému prirodzeného hodnotového aj spoločenského porovnania prostredia mesta a vidieka.

38 (2014)

Tento jedinečný filmový projekt mapuje život slovenskej hokejovej legendy, Pavla Demitru. 38 predstaví Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť, na ktorú dodnes spomína celý národ. Poodhalí významné i bežné momenty zo života hokejovej legendy, jeho túžby a vytýčené ciele.

Sedem zhavranelých bratov (2015)

Bolo raz jedno kráľovstvo, o ktorom by sa dalo veľa rozprávať, v ňom dedina a v nej veľa ďalších osudov, v lese čarodejnica a na hrade kráľovská rodina s mnohými tajomstvami. Príbehov o ľuďoch by mohlo byť tisíc, ale tento príbeh je o slovách, ktoré môžu byť silnejšie než meč, jedovatejšie než hadie pohryznutie, ale tiež cennejšie než zlato a drahokamy.


Rebríček 30 najlepších filmov so ženskou hlavnou postavou: Kill Bill, Mulan aj Wonder Woman, ktorá bude tvoja obľúbenkyňa?


Kapitán Dabač (1959)

Kapitín Dabač je dráma o mladom dôstojníkovi slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP. Nedokáže však prekonať postoj samotára, ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti. Snímku nakrútil Paľo Bielik a hlavnú úlohu si zahrala slovenská legenda Ladislav Chudík.

Správa (2020)

7. apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo čosi jedinečné – unikol spolu s mladším väzňom Vrbom z prísne stráženého tábora smrti Osvienčimu. Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní došli na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Churchilla a Roosevelta a zasiahla do vývoja druhej svetovej vojny.

Amazonia Vertical (2005)

Auyan Tepui je najväčšia stolová hora Amazónie. Indiáni veria, že na jej vrchole sídlia démoni. Beckovi Ondrejovičovi sa podarilo prejsť prvý kompletný prechod hory. Jej vertikálne línie mu tak učarovali, že sa pod horu vrátil aj s priateľmi, aby vyliezli nikým nedotknutú panenskú stenu. Amazonia Vertical je film o sile prírody a dobrodružnom objavovaní strateného sveta.

Boxer a smrť (1962)

Film začína zvukom úderov, z tmy sa postupne vynára postava cvičiaceho boxera. Po tréningu sa provizórny ring vďaka uniforme veliteľa koncentračného tábora náhle odkrýva ako súčasť veľkej továrne na smrť. Od prvého záberu filmu sa charakter týchto dvoch miest prelína a mení v príbehu dvoch nerovnocenných protivníkov.

Iné svety (2006)

Dokument sleduje takzvané globalizačné procesy a ich efekt na individuálne príbehy a životy obyvateľov Šariša. Film zobrazuje šesť rozličných postáv, ktoré reprezentujú svoje komunity, sú to Šarišania, Rusíni, Rómovia, Židia ale aj mladí ľudia s odlišnými identitami. Skúma rôzne podoby konca jedinečnosti spoločenstiev v ich tradičnej rozmanitosti, no zároveň hľadá krásu autentického, zaujímavého a originálneho jednotlivca.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, Continental film, TV Markíza, ASFK, RTVS, CinemArt, Forum Film, K2studio
Odporúčame