Raperi sa búria voči Matovičovi : Propaganda. Keď ťa bolá hlava, zlom si ruku … kultúra trpí

Kto si myslel, že koronavírus s príchodom leta skončil a môžeme sa všetci bez problémov baviť a cestovať, ten zrejme teraz nechápe, čo sa deje. Oficiálne môžeme napísať, druhá vlna celosvetovej pandémie je tu, i keď je minimálne na polemiku či medzi prvou a druhou vlnou bola nejaká pauza. Nám sa zdá, že ani nie. Čo je ale podstatné, slovenská vláda opäť robí kroky, ktoré by mali viesť k bezpečnosti občanov. Teda, aspoň naoko to tak vyzerá. Slovenským raperom sa súčasná situácia nepáči. A majú na to viac ako pádny dôvod.

Aby ste si nemysleli, že neveríme na koronavírus, to nie je pravda, situácia u nás aj vo svete potvrdzuje, že táto choroba je reálny problém, ktorý tu bude dlhodobo a keď sa podcení, následky môžu byť tragické. Stačí si pozrieť, čo sa deje v Spojených štátoch amerických, v Brazílii, v Španielsku alebo v Taliansku. Nezávideniahodné. Avšak, súčasné kroky slovenskej vlády, nielen tie posledné, ale aj tie pomerne nedávne, nedávajú tak úplne logický zmysel.

Človek nemusí byť epidemiológ, aby vedel, za akých okolností sa šíri nákaza. Preto, keď bolo všetko v našej krajine uzavreté, prípadne to fungovalo na úsporný režim, dalo sa to chápať. Keď však boli zakázané koncerty a kultúrne podujatia, ale v tom istom čase nebol problém cestovať do zahraničia a stretávať sa napríklad na horách či v aquaparkoch, tak si nejeden priaznivec hudby či divadla povedal, že na tom nie je všetko, ako sa hovorí, s kostolným poriadkom.

Svoje k tomu povedali aj slovenskí raperi ako Dame, Majk Spirit či Separ. Nečudujeme sa im, kultúra trpí a to, že na korona kríze extrémnym spôsobom prerábajú všetci umelci, to ani tak v tomto celom nie je prvoradé – ide tu ale o logiku veci samej, ktorá nedáva zmysel.  Najnovšie k situácii svoje povedali opäť Majk Spirit, ktorého podporil Dame a v neposlednom Radikal Chef. Všetci sú nahnevaní ako píšeme vyššie – právom.

Čísla nakazených sa na Slovensku sústavne zvyšujú. Stále je to lepšie ako v iných svetových krajinách, ale niekoľko desiatok nakazených denne zvyšuje obavy medzi politikmi aj medzi občanmi. Vláda preto rozhodla, že od prvého septembra opäť bude zákaz hromadných podujatí nad 1000 ľudí. Do tohto rátame napríklad koncerty či športové zápasy. Obmedzuje sa aj návštevnosť kúpalísk a aquaparkov (áno, tie fotky sme videli aj my,…) a zaujímavo znie – zákaz všetkých interiérových hromadných podujatí po 23:00 s výnimkou svadieb. Okrem toho, je zákaz interiérových podujatí nad 500 ľudí a je povinnosť na nich nosiť rúška.

Viete, čo to znamená? Že rap dostáva ďalšiu fakcu. Berieme, že ľudia si musia dávať pozor, berieme, že by sme mali byť zodpovední. Ale keď sú tisíce ľudí na seba natlačených na horách, či v auqaparkoch alebo na kúpaliskách, nedáva absolútne nijaký zmysel, prečo sa s tým nič nerobilo a robí až teraz. A samozrejme doplatí na to kultúra a šport. A všetci dobre vieme, že ako umelci, tak aj športovci sa v našej krajine nemajú práve optimálne. Predovšetkým v posledných mesiacoch. Politikov to, ale akoby nezaujíma, pričom je pochopiteľné, že sa po karanténe snažia naštartovať ekonomiku a aj cestovný ruch, ale v prvom rade sa bolo treba opýtať či to nie je skôr na škodu ako na osoh.

„Zákaz podujatí po 23:00? Ako vedia, že Corona má nočné v septembri?“ napísal nahnevane na svojom profile na Instagrame Majk Spirit. „Dá sa to všelijak. Niektoré španielske regióny napríklad zakázali fajčenie kvôli Covid-19. U nás zakázali rap, snáď to pomôže,..“ zveril Speasy svoje pocity takmer 500 tisíc ľuďom, ktorí ho sledujú na jeho profile. „Infikovaných má na svedomí cestovanie, ale zas to schytá kultúra. Prečo si radšej ako Československo neuzavrieme hranice a povolíme si kultúru? Podľa mňa je lepšie nemôcť cestovať ako nemôcť sa ísť zabaviť vo svojom meste.“ 

Jeho hlas má váhu, vždy mal. Pričom reakcie ľudí a ostatných na seba nenechali dlho čakať. Majkove prejavy zdieľal Dame z DMS, ktorý k tomu pridal aj vlastné myšlienky. „To dáva zmysel no, keď to má na svedomí cestovanie, tak si zlikvidujme kultúru. Keď  ťa bolí hlava, tak si zlom ruku.“ Autor albumu 100RY dodal: „Tá druhá vlná mám pociť, že mala promo ako nejaký nový film, čo vyjde. Predpredaj na druhú vlnu Covid je takmer vypredaný, posledné lístky kúpiš v parlamente. Propaganda sku.vená, choďte s tým už dopi.e ozaj,“ píše právom nahnevane.

https://www.instagram.com/p/CDHO3cLjW6p/

Svoje k tomuto celému napísal aj Radikal Chef, ktorý, rovnako ako veľa jeho kolegov, mal na jeseň smelé plány. „Ďakujeme team mega „odborníkov“ od Igora Matoviča. Lebo keď bude v klube 499 ľudí do 23:00, znamená, že je to bežpečné. Ale po 23:00 je už riziko nákazy obrovské, preto sa už nesmie hrať. To, čo robíte, nedáva zmysel. Ale dalo sa to čakať,“ napísal na svojom profile. „Toto nezmyselné nariadenie odborníkov platí od prvého septembra. Všetky koncerty dovtedy hráme v normálnom čase, cca o polnoci ako vždy.“ 

„Pokiaľ môžete, príďte si užiť možno naše posledné shows, pretože nikto z nás netuší, či sa týmto odborníkom zas niečo znepáči a potom sa budete doma znova nudiť a pýtať sa, keď už bude ďalší koncík, ďalší wasted. Nikto z nás netuší, dokedy budeme môcť hrať. Pokiaľ môžete, príďte na akcie podporiť svojich obľúbených interpretov,“ zakončil svoj prehovor Radikal Chef.

Situácia nie je dobrá. Niektorí, akoby uverili, že koronavírus sme ako spoločnosť porazili a v čase, kedy mali naplánované svoje letné dovolenky, už nebude nijaká hrozba. Trpezlivosť nevydržala, hranice sa otvorili a Slováci poputovali do zahraničia, pričom teraz nezáleží na tom, či to bolo Chorvátsko, Taliansko, Španielsko, Rakúsko, Nemecko alebo exotika. Začalo sa pendlovať smerom z krajiny a do krajiny, čo logicky spôsobilo, že vírus nabral nové obrátky.

Ako píše Majk Spirit, skutočne sme mohli nechať v letnom období uzavreté hranice, nech sa situácia ešte viacej stabilizuje. Pretože, fakty sú fakty a zvýšený počet čísiel skutočne spôsobilo cestovanie. Takto ale na to doplatia predovšetkým športovci, či už profesionálni alebo amatérski a takisto umelci. Vinou nepremyslených rozhodnutí vzniká v spoločností zbytočný tlak, ktorý spôsobuje problémy. Možno by niekedy stačilo jednať citlivejšie a aj keď sa jedná o nepopulárne kroky, podať ich čo transparentnejšie a doložiť ich logickými argumentmi.

Nie je to take zložité, ako by sa mohlo zdať.

Krátko po uverejnení článku sa pridal na svojom IG story aj Separ. „Tu k chlapcom by som už len dodal, že jediné koncerty hrané po 23. hodine sú tie rapové, čo znamená, že celé toto je namierené proti nám. Ďakujem, že ste mi do.ebali polovicu tour.“ 

Foto: Majk Spirit, profil na Instagrame

Odporúčame