Radšej si ich zmažte: Toto je 7 vecí, ktoré by ste si mali odstrániť z Facebooku aj vy

Photo by Thought Catalog on Unsplash

#V čase, keď bol Facebook ešte v plienkach, sme automaticky potvrdzovali všetky žiadosti od bývalých spolužiakov (áno, aj tých, ktorých sme nevideli od čias základnej školy), susedov, prázdninových lások či ľudí, ktorých sme poznali len po mene. Vtedy akoby panovalo nepísané pravidlo. Čím viac priateľov máš, tým viac si in. To však dnes našťastie neplatí. Facebook je priestor, kde sa môžeme vyjadriť, avšak niektoré veci je predsa len lepšie vymazať. Tu sú.

#1 Dátum narodenín

Photo by Social Cut on Unsplash

Je celkom pekný pocit, keď si v deň „narodiek“ nájdete kopec virtuálnych blahoželaní na Facebooku. Gýčové ruže, vtipné gifká, to všetko nám vie ozvláštniť (ne)všedný deň. Avšak dátum narodenín je len údaj. A údaj, ako každý, sa dá zneužiť. Okrem toho tí, ktorí vás majú radi, vám radšej zablahoželajú osobne.

#2  Telefónne číslo

pixabay.com

Ak si ho necháte na Facebooku, môže vám volať naozaj ktokoľvek. Od operátorov telemarketingu až po bývalého frajera. Ak vám nechýba nová várka bambusových ponožiek ani váš ex, radšej si z Facebooku vaše telefónne číslo vymažte.

Naše údaje boli zneužité: Facebook je vo veľkých problémoch, celebrity sa z neho sťahujú

#3 Väčšinu vašich priateľov

Možno ste aj vy zažili trápnu situáciu, keď ste po rokoch virtuálneho Facebookového priateľstva stretli bývalú susedku, ktorá sa odsťahovala do Tramtárie. A možno aj vás prekvapí, že sa vám sotva pozdraví. A to napriek tomu, že ste (ne)chtiac videli všetky jej fotografie, ktoré každý deň pridáva na Facebook. Platí jednoduché pravidlo. Ľudí, s ktorými si nemáte čo povedať, radšej vyhoďte z Facebooku. Stačí vám pár virtuálnych priateľov. Nepotrebujete ich tisíce.

#4 Fotografie rodiny a detí

Narodil sa vám potomok? V tom prípade gratulujeme. Avšak vešať jeho fotografie na internet hneď potom, čo sa narodil, rozhodne nedoporučujeme. Ak chcete zaznamenávať každý progres vášho dieťaťa, môžete to tak urobiť. Ale fotografie nechajte skôr v rodinnom albume. Všetko sa dá zneužiť. Fotografie detí nie sú výnimkou.

Podobne to je aj so zverejňovaním bližších informácií o vašich deťoch. Nikto predsa nepotrebuje vedieť, do ktorej školy chodí. Táto informácia je dôležitá pre vás, nie však pre okolie.

#5 Vaša lokalizácia

V dnešnej dobe nie je nič jednoduchšie, než lokalizovať človeka. Najmä, ak máte zapnuté lokalizačné služby na Facebooku. Ak túto službu povolíte, musíte však počítať s tým, že každý bude vedieť, kde sa nachádzate. Aj vaši priatelia, aj vaši nepriatelia. Ak idete na dovolenku, tiež to nevešajte na sociálnu sieť. Váš byt či dom bude prázdny. To môže byť lákadlo pre zlodejov.

#6 Váš vzťah

Photo by Alex Hockett on Unsplash

Ste zamilovaní? V tom prípade nie je nič krajšie. Avšak neoplatí sa meniť si status zo „single“ na „vo vzťahu“ hneď po prvom rande. Čo ak to nevyjde? V tom prípade sa asi nevyhnete nepríjemným otázkam.

#7 Číslo kreditnej karty

Photo by Alex Hockett on Unsplash

Aj vy ste podľahli lákavej možnosti zapamätania svojej kreditky? Nemusíte ju každý raz vyťahovať z peňaženky, čo môže byť prinajmenšom pohodlné. Avšak túto možnosť radšej vymažte. Hackeri si vždy nájdu cestu, ako obísť i tie najbezpečnejšie systémy. A vy môžete prísť o peniaze.

#8 Fotografie osobných dokladov

pixabay.com

Na sociálnej sieti sa nechváľte žiadnym novým dokladom. Tie radšej nechajte pekne v šuplíku. Sú na nej vaše osobné údaje. A tie sa vždy dajú zneužiť.

Facebook je sieť, ktorá nám dáva priestor na sebavyjadrenie. Na druhej strane i s tým sebavyjadrením to rozhodne nemusíme preháňať. Všetkého veľa škodí. A priveľa statusov a fotografií tiež nie je výnimkou.

Zdroj: indy100.com
Odporúčame