Radikal Chef ako slovenský Drake? Freeride 4 je osobná výpoveď s fresh zvukom, ktorá nás ťahá ku koreňom (Rozbor)

Foto: @radikal_chef Instagram

#Ak ste si ešte pred pár mesiacmi mysleli, že séria Freeride albumov je uzavretá, mýlili ste sa. Radikal Chef nám po Slovenskom Hollywoode naservíroval už štvrté pokračovanie ikonického albumu. Prečo sa podľa nás vrátil k Freeridu, aké ohlasy album vyvolal a predovšetkým čo si o ňom myslíme my, sa dozviete už v nasledujúcich riadkoch.

Projekt Slovenský Hollywood sa dal vnímať ako logické vyústenie Radikalovej kariéry, ktorá sa po Freeride trilógii začala uberať tým správnym smerom a s narastajúcim publikom sme takýto album od Paťa potrebovali. Bol oslavou jeho hudobného progresu, úspešného obdobia a odrážal aktuálne postavenie na scéne. Po avizovaní nového albumu v roku 2022 mohli fanúšikovia očakávať hocičo, no Freeride 4 všetkých prekvapil.

Nebudeme klamať, prekvapení sme svojim spôsobom ostali aj my, nakoľko sme považovali Freeride za uzavretú kapitolu. Po prvom vypočutí nám však bolo hneď jasné, prečo Chef zdanlivo zakončenú etapu kariéry znova otvoril a je veľmi dôležité si to zdôrazniť. Od fanúšikov dostal Patrik pomerne jednostranne pozitívne ohlasy a podľa všetkého naplnil ich očakávania. Na druhej strane sa však objavili aj ľudia mimo jeho primárnej fanbase, ktorých album až tak nenadchol.

Respektíve, ťažko hovoriť o nejakom sklamaní. Skôr nepochopení. Na coveri vidíme narozdiel od prvých troch albumov samotného Patrika – v bielej rozopnutej košeli a bez jeho typickej pokrývky hlavy. Už z tohto môžeme vyčítať, že naozaj budeme hovoriť o hlbokom diele, v ktorom sa Radikal fanúšikom takpovediac odhalí a bude s nimi zdieľať svoje najhlbšie pocity.

Je preto pochopiteľné, že sa v projekte nenájde každý, respektíve ani nie je určený pre tak široké publikum, ako bol napríklad Slovenský Hollywood. Vypovedá to o tom, že Radikal nerobí hudbu účelovo a vypočítavo, ale podľa svojich vnútorných pocitov. Freeride 4 musel prísť a teraz je tu. Čo nám priniesol?

Fresh produkcie a dobrý výber hostí

Chef nastavil štandard pri výbere svojich produkcií naozaj vysoko a drží sa ho aj na tomto projekte. V porovnaní s ostatnými kolegami zo scény je ochotný mínať na hudby od zahraničných producentov viac peňazí, čo sa v konečnom dôsledku aj prejaví. Dobrý cit má aj pre domácich producentov a preto jeho albumy vždy znejú nadčasovo. Freeride 4 je oproti predošlým albumom viac deep a nájdeme tu menej energických trackov.

Ak hľadáte album, ktorý vás dostane do hlbšieho moodu, rozhodne je štvrtá časť vydarenej série presne to, čo odporúčame. Síce to chválime pri každom albume, no aj v tomto prípade mal Radikal dobrú ruku na výber hostí a nepomýlil sa ani v jednom prípade. S Damem sme ho mohli počuť premiérovo, s Flexkingom mu to naozaj sedí, Maugli ho doplnil výborne a chceme jeho hudbu počuť častejšie, Matej Straka dodal jeden z refrénov roka a Rivier s Adamom fantasticky oživili celé dielo.

Za zmienku stojí určite aj TERA, s ktorou sme Radikala mohli počuť už na jeho tohtoročnom EP-čku a okrem plnohodnotného featu sme ju začuli (ak sa nemýlime?) aj na adliboch v skladbe Straty a Nálezy.

Radikal nás ťahá ku koreňom

Každý Freeride odrážal dobu, v ktorej vznikol. Radikal vždy opisoval aktuálnu realitu, pocity a myšlienky, pričom tomu vedel vždy dodať punc nadčasovosti. Prvý Freeride patrí jednoznačne medzi najprogresívnejšie albumy na slovenskej scéne a my máme veľmi silné pocity, že sa štvrtá časť vracia práve k nemu. A to či už po tematickej, ale aj hudobnej stránke a samozrejme v hudobnej podobe hodnej roku 2022.

Chef v trackoch často odkazuje na staršie skladby a niektoré referencie pochopia len praví freeriderz. Aj celý koncept nám pripadá ako jedna veľká referencia na začiatok Freeride počinov. Opäť tu počujeme Radikala v polohe, kedy sa po prežitom sklamaní fanúšikom otvára, úprimne popisuje svoje feelings, ale aj spomína na ťažšie časy, ktorými si prešiel.

Album je zakončený skladbou Makaj Alebo Skap, ktorá nám celkom nápadne tematicky pripomína jeden z najlepších Radikalových trackov Sokrates, ktorým mimochodom tiež zakončil Freeride 1. Ak už sme pri analógii s prvou časťou, rovnaký je aj počet skladieb – 15.

Drake vibe

Pri započúvaní sa do najnovšieho Chefovho projektu sme chvíľami mali pocit, ako by sme cítili ten vibe, ktorý je typický pre megapopulárneho Drakea. Určite nenaznačujeme úmyselnú inšpiráciu týmto interpretom, len konštatujeme naše pocity, ktoré sú umocnené aj tým, že Radikal na tohto interpreta priamo odkazuje v skladbe číslo 4 – Single ako Drake.

V tomto bode sa dostávame aj k veci, ktorá nám na projekte možno trocha vadí – mierne monotónne tempo. Je úplne pochopiteľné, že v témach ktoré Radikal rozoberá a v celkovom koncepte/moode albumu, sa nedá do takej miery vytvoriť „farebné“ dielo a vyhrať sa tak s rôznorodosťou. Na druhej strane môže poslucháča pri bežnom počúvaní tempo albumu trocha nudiť, aj keď je „rozbité“ niektorými rýchlejšími singlami.

Matej Straka, Patrik Rivier a ADAM2K52 síce Freeride 4 okorenili, no globálne by mu možno prospelo do tracklistu zaradiť aj iné skladby. Napadli nás hneď minimálne 2 tracky z EP-čka Forza Europa, ktoré by mohli tento koncept oživiť a zároveň ho v konečnom dôsledku nerozbiť.

Hlboké myšlienky, silné bary, ale aj hity

Pri sumarizácii albumu môžeme konštatovať, že nám Radikal opäť priniesol zahranične znejúci a progresívny album, ktorý je okrem iného zdobený zaujímavými myšlienkami, údernými bars, ale aj hitom Veľa Ginu Ráno Hlad 2, ktorý bude iste fungovať aj na koncertoch. Okrem spomínaného tracku s Matejom Strakom je koncept príjemne oživený ďalšou živšou skladbou Marocchino a fresh singlom s Rivierom a Adamom.

Na projekte nás tiež veľmi bavia zaujímavé melodické linky a citlivé hudobné prepojenia, ktoré najvýraznejšie počujeme v skladbách 50 Odtieňov Fialovej, Certified Hood Classic a najmä Straty A Nálezy. Chef vie byť na beate pokojný, no zároveň sa slovami zaryť veľmi hlboko a po vypočutí albumu sme naozaj mali o čom premýšľať. Z jeho barov cítiť úprimnosť, inteligenciu, skúsenosti, ale aj sklamanie a nedôveru.

Aj keď nám Freeride 4 konceptuálne pripomína prvú časť série, nemá zmysel ho porovnávať s ničím, čo Radikal Chef vydal. Tento koncept je úplne nový, odráža aktuálne pocity, popisuje myšlienky dospelejšieho a skúsenejšieho Patrika, pričom kreatívne využíva všetky moderné a progresívne prvky, ktoré sú ružomberskému interpretovi vlastné.

Freeride 4 je zrkadlom do Radikalovej duše a aj keď to pre niekoho nebude album na každodenné počúvanie, pre mnohých to môže byť hudobná terapia z ťažkého obdobia. Ak majú teda niektorí fanúšikovia z diela zmiešané pocity, zrejme ho úplne nepochopili a možno je to tak v poriadku. Štvrtá časť Freeride série je rozhodne najosobnejším autorovým dielom a ak ho niekto bude považovať za to najlepšie, čo sme od Chefa počuli, nemôžeme mu oponovať.

 

Odporúčame