Psychóza, provokácia a brutalita: Joker je hereckým koncertom Joaquina Phoenixa, ktorý nastavuje zrkadlo dnešnej spoločnosti

Joaquin Phoenix ako Joker

Joaquin Phoenix ako Joker (Zdroj: Warner Bros. Pictures)

#Štúdio Warner Bros. sa pred rokmi pustilo do neľahkej úlohy konkurovať Marvelu. Svojou dychtivosťou po úspechu a uponáhľaním vzniku celého univerza sa celý projekt rozpadol ako domček z karát. V súčasnosti, kedy nie je ničím nezvyčajným, že do roka v kinách môžeme vidieť 4-5 komiksových filmov, vznikol rozpočtovo pomerne drobný film. Nakrútil ho režisér takých komédií, ako Starsky & Hutch, Road Trip či trilógie Vo štvorici po opici. A nebudeme ťa naťahovať, dopadol na výbornú.

Skrachovaný komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) sa dlho pohybuje na tenkej hranici medzi realitou a šialenstvom. V jeden deň sa potuluje vo svojom obleku klauna po uliciach Gotham City a dostáva sa do konfliktu s brutálnymi zlodejmi. Pomaly sa roztáča špirála udalostí, ktorá vyústi do hrozivých rozmerov. Opustený Fleck začne čoraz viac prepadať do hlbín šialenstva a postupne sa mení v ikonického zločinca, ktorého už čoskoro bude svet poznať pod menom Joker.

Joker. Zdroj: CINEMAX

Šialenstvo podmienené spoločnosťou

Skvelý feeling New Yorku 70. rokov minulého storočia dodáva snímke atmosféru, ktorá ťa pohltí už od začiatku. Gotham sa topí v ekonomických i sociálnych problémoch, pričom rozdiely medzi vyššou vrstvou a pracujúcou triedou sa čoraz viac prehlbujú.

V tomto svete si zdravotne postihnutý Arthur Fleck snaží splniť svoj malý-veľký sen o úspešnej kariére komedianta. Osud a spoločnosť mu však (niekedy až príliš okato) hádže polená pod nohy, čo vedie k rezignácii na čokoľvek pozitívne, čo táto spoločnosť ponúka.

Zažeň jesennú depresiu v kine: Čaká ťa temný Joker, nový Terminátor či brutálne realistický slovenský film Amnestie

Joaquin Phoenix ponúka vo filme svoj životný výkon a dodáva postave Jokera nový pohľad na vznik princa zločinu. Neuveriteľné presvedčivé stvárnenie tejto postavy, od tanca, mimiky až po beh, posúva celý projekt na úplne novú úroveň. Nepochybujem o tom, že obsadenie kohokoľvek iného do tohto projektu by z Jokera urobilo úplne iný a o poznanie slabší film.

Joker. Zdroj: CINEMAX

Výkon hodný ocenení

Phoenixov sústredený výkon mu vynesie (minimálne) množstvo nominácií na ocenenia. Úprimne som zvedavý, nakoľko bude napríklad taká AMPAS (Akadémia, ktorá udeľuje Oscary) ochotná zmieriť s brutalitou filmu, ktorá už teraz v Spojených štátoch rozprúdila vlnku kritiky za údajné podnecovanie k násiliu.

Je skvelé vidieť, že režisérovi Toddovi Phillipsovi sedia aj drámy. Na svoju prvú síce čakal až do 50-tky, no niet pochýb o tom, že štart sa mu vydaril. Spolu so Scottom Silverom (8. míla, Fighter) napísal pre Jokera aj scenár a celkovo film producentsky zastrešil spolu s Martinom Scorsesem.

Joker. Zdroj: CINEMAX

Inšpirácia u velikána

A práve inšpirácia jeho filmami spôsobuje, že starší (a náročnejší) divák nehovorí o Jokerovi v takých superlatívoch, ako mladá generácia. Pokiaľ by si aj ty videl snímky, ako Kráľ komédie či ikonického Taxikára, určite by si mi dal za pravdu. Na druhú stranu je ale dobré, že aj komiksová éra má konečne film, ktorý popularizuje seriózne témy pre masy.

VIDEO Harley Quinn sa vracia v novom filme: Trailer odhaľuje jej rozchod s Jokerom aj nového záporáka

Snímka skvele pracuje aj s hudbou, pričom si statočne vystačí aj bez konkrétneho hlavného motívu, čo bol pravdepodobne aj zámer islandskej skladateľky Hildur Guðnadóttir, známej aj z pôsobivej hudby pre minisériu Černobyľ. O to viac film pracuje s piesňami, konkrétne napríklad Smile, ktorú zložil ešte Charlie Chaplin pre svoj film Moderná doba. A pritom nejde o jedinú poctu tomuto velikánovi v tejto snímke.

Nejde však nevyzdvihnúť mrazivú skladbu Call me Joker, ktorá sa ti zahryzne priamo do duše a zostane tam veľmi dlho. Islandská škola opäť ukazuje, že aj po smrti Jóhanna Jóhannssona je tu stále množstvo skvelých skladateľov, ktorí si v Hollywoode zaslúžia miesto.

Joker. Zdroj: CINEMAX

Joker je hereckým koncertom Joaquina Phoenixa, ktorý ponúka najkomplexnejší pohľad na vznik jedného z najikonickejších filmových/komiksových záporákov. Do histórie sa zapíše aj svojou nekonvenčnosťou a brutalitou, ktorá už v mainstreamovej tvorbe taká prítomná nie je, tobôž nie v komiksovom žánri. Posledný akt (od scény v byte) je epickou a psychopatickou jazdou, ktorá otvorí ústa každému v sále. „Niektorí ľudia jednoducho len potrebujú vidieť svet horieť.“

Hodnotenie: #####

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAX vo svojom meste!

PS: Na plný počet # film ťahá množstvo faktorov. Ani tento projekt sa však nezaobišiel bez menších múch, čiže číselne sa bavíme niekde o 85-90%.

Zdroj: CINEMAX, Hashtag
Odporúčame