Prístup, ktorý nemá v Európe obdobu: Známy pivovar štartuje na Slovensku unikátny projekt!

Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Známy pivovar prichádza s inovatívnym krokom. Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko 

#Od začiatku roka odštartovalo Slovensko zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Populárny výrobca piva teraz ochranu životného prostredia posúva na ešte vyššiu úroveň. Vysvetlíme ti, akým spôsobom.

Vyzbieralo sa vyše 750 miliónov obalov

Aj ty už určite poznáš veľké písmeno Z v šípkach, ktoré je vyobrazené na PET fľašiach a plechovkách. Mimochodom, od 1. januára 2022 sa u nás celkovo na 3 000 zberných miestach vyzbieralo viac než 750 miliónov kusov takýchto obalov. Výška zálohy za jeden obal je 15 eurocentov a hlavným motívom zálohovania je dosiahnuť až 90-percentnú návratnosť predaných nápojových obalov do roku 2025. Prispieť k tomu môže každý z nás.

Slovensko má výnimočný zálohový systém

Zálohovanie obalov so sebou prináša špeciálnu možnosť, ktorej sa aktívne chopila spoločnosť Plzeňský Prazdroj Slovensko„Slovenský zálohový systém je prvým v Európe, ktorý výrobcom nápojov umožňuje odkúpiť vyzbierané plechovky s cieľom ich ďalšej recyklácie. Vďaka možnosti odkúpiť vyzbieraný materiál od jeho správcu pri plechovkách symbolicky uzavrieme ich kolobeh,“ približuje Ivan Tučník, manažér pre udržateľnosť v Prazdroji.

Ak by Plzeňský Prazdroj Slovensko uviedol na trh milión plechoviek ročne a zálohový systém by mal účinnosť zberu 80 %, mohla by spoločnosť odkúpiť materiál, ktorý zodpovedá 800-tisíc plechovkám. „Plechovky je týmto spôsobom možné recyklovať v podstate donekonečna. Chceme tak nielen chrániť prírodu a životné prostredie, ale najmä vyslať jasný signál, že použité obaly nevnímame ako odpad, ale cenný zdroj,“ dopĺňa Ivan Tučník.

Plzeňský Prazdroj Slovensko.
Slovenský zálohový systém je prvým v Európe, ktorý výrobcom nápojov umožňuje odkúpiť vyzbierané plechovky za účelom ich ďalšej recyklácie. Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Splnený cieľ so 7-ročným náskokom

Plzeňský Prazdroj Slovensko je s 580 zamestnancami a so závodom Šariš na východe Slovenska jedným z najmodernejších pivovarov v strednej Európe. Okrem slovenských značiek Šariš a Smädný Mních zastrešuje aj české pivá Gambrinus, Radegast, Velkopopovický Kozel, Excelent či nealkoholické pivo Birell.

Vlajkovou loďou je pivo Pilsner Urquell, ktoré poznajú ľudia po celom svete. Jedným z kľúčových cieľov spoločnosti je, aby obaly všetkých jej produktov boli znovu použiteľné, recyklovateľné a zároveň aspoň spolovice vyrobené z recyklátu. Túto métu sa podarí dosiahnuť už v roku 2023 – a to je o sedem rokov skôr, než bol pôvodný plán.

Z plechovky sa opäť stane plechovka

Pri recyklácii je dôležitý najmä výrazný posun pri plechovkách, ktoré sú v rámci baleného piva na Slovensku jednotkou. Od nového roka v nich Plzeňský Prazdroj Slovensko zvýši podiel recyklovaného hliníka z priemerných 47 % až na 75 %.

„Všetky naše plechovky pre slovenský trh budú po novom z troch štvrtín vyrobené z recyklátu. Umožňuje nám to materiál získaný z plechoviek vyzbieraných zálohovým systémom. V praxi to znamená, že z odovzdanej plechovky sa opäť stane plechovka. Na Slovensku sme takto budúci rok schopní ušetriť ďalších 460 ton nového hliníka,“ prezrádza detaily Martina Vajskebrová, ktorá má v Prazdroji na starosti výrobné materiály a obaly.

Plzeňský Prazdroj Slovensko.
Obalové témy sú v pozornosti Prazdroja už dlhšiu dobu. V prípade plechoviek už firma podnikla viacero krokov, vďaka ktorým je dopad tohto obalu na prírodu nižší. Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Uhlíkovú stopu sa podarí znížiť ročne až o 39 %

Pri plechovkách vyrábaných z recyklátu je popri úspore suroviny zásadná aj energetická náročnosť pri ich výrobe. „Plechovka vyrobená plne z recyklátu má oproti tej z čisto panenského materiálu až o 80 % nižšiu uhlíkovú stopu a na jej výrobu postačí len 5 % energie oproti plechovke vyrobenej z primárnej suroviny,“ vysvetľuje Ivan Tučník.

Ak už sa raz hliník stane plechovkou, energiu si v sebe uchová aj do budúcnosti. Na roztavenie plechovky a výrobu novej je potom potrebný už iba zlomok energie. „Uzavretím kolobehu pivných plechoviek sa nám na Slovensku podarí ročne znížiť ich uhlíkovú stopu až o 39 %,“ potvrdzuje Martina Vajskebrová.

Výrazný progres najpopulárnejšieho obalu na pivo

Vieš, aký obal je najšetrnejší k prírode? Je to vratné sklo, ktoré v Prazdroji priemerne otočia až 22-krát pri priemernej návratnosti 98 %. Plechovky, ktoré tvorí z 97 % práve hliník, sa vďaka zálohovaniu ku sklu výrazne približujú. „Využitie novej možnosti zálohového systému pomáha výrazne znížiť celkovú environmentálnu stopu našich obalov. S rastúcou mierou zberu budeme postupne navyšovať aj obsah recyklátu,“ hovorí Ivan Tučník.

Ak by návratnosť plechoviek na Slovensku v súlade s plánom Správcu zálohového systému v najbližších rokoch narástla na 90 %, podiel recyklátu v plechovkách by mohol udržateľne dosiahnuť až 85 %,“ zakončuje rozprávanie.

ZISTIŤ VIAC O PIVE OD PLZEŇSKÉHO PRAZDROJA

Plzeňský Prazdroj Slovensko.
Cirkularita slovenskej plechovky v praxi. Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko

Advertoriál pripravený v spolupráci s Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame