Prišiel hudobný svet o jednu z najväčších hviezd od čias 50 centa? (Analýza)

Pop Smoke a 50 Cent. (Zdroj: https://eminem.news/)

#Pred pár dňami bolo 19. 02. 2023, čo značí, že je to tretie výročie smrti Bashar Barakah Jacksona známeho ako Pop Smoke.

V poslednej dobe sa roztrhlo vrece s rappermi a niektorí rapujú o veciach, zážitkoch a živote, ktorý je často vymyslený. Niektoré skladby už majú typickú šablónu autá, šperky, ženy, drogy a zbrane. Na Pop Smokeovi  je, pre zmenu, vidieť autentickosť. Potvrdzuje to aj jeho matka: ,,Keď som si vypočula niektoré jeho skladby, môžem vám s istotou povedať, čím si v tej dobe prechádzal a aký level stresu to na mne zanechalo. Všetko v jeho skladbách je odrazom reality a udalostí, ktoré sa odohrali”. Potvrdil to aj jeho starší brat Obasi: ,,Bashar počas neprejavoval veľmi svoje emócie a hudba bola presne ten spôsob, kde mohol vyjadriť ako sa cíti”. 

Svoj debutový track vydal 19. decembra 2018 a zomrel presne na deň o 15 mesiacov. Za ten čas stihol nahrať 4 albumy, z čoho dva sú posmrtné. 

Pop Smoke priniesol v podstate nový štýl a otvoril dvere pre ďalších umelcov. Spojil gangsterský štýl z čias začiatkov druhého milénia a novodobý UK drill rap. Jeho charizma, hlas a autentickosť mu priniesli slávu v pomerne krátkej dobe najmä vďaka skladbám Welcome to the party a Dior. Prvý album Meet the Woo vydal v 26. 07. 2019, kde sa odprezentoval ako novodobý gangster z Brooklynu. Rapper mal, ale väčšie ambície a chcel sa stať “megastar”, preto postupne plánoval meniť aj svoj štýl. 

Množstvo ľudí si ho spájalo práve s 50 Centom vďaka jeho výzoru, podobnému hlasu alebo rovnakému priezvisku. Uznal to aj Fifty, ktorý si ho okamžite obľúbil a tiež bol producentom na jeho prvom posmrtnom albume Shoot for the Stars Aim for the Moon.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Návrat, aký nikto nečakal: J. Cole prekvapil rapový svet skvelou novinkou
Fifty a Pop Smoke (Zdroj: https://hiphop-n-more.com)

Od malička chcel dokázať veľké veci. “V mieste odkiaľ pochádzam pre vás existujú len tri možnosti. Buď pôjdete do väzenia, zabijú vás alebo sa stanete rapperom. Je teda prirodzené, že už v mladom veku sa musel chrániť a preto nosil zbraň doslova všade, za čo ho aj v ôsmom ročníku vyhodili zo školy. “Potreboval som mať zbraň stále pri sebe, dokonca aj v kostole pre prípad, že by som musel niekoho rýchlo poslať do neba”. 

 

Už v 16-tich rokoch vlastnil svoje prvé auto BMW rady 5. Bol v New Yorku pomerne známy už predtým než sa stal rapperom. Aj to mu pomohlo sa tak rýchlo dostať na pomerne vysoké čísla. Jeho matka Audrey Jackson pre Angie Martinez Show, kde aj Pop Smoke mal jeden zo svojich posledných rozhovorov, prezradila, že jej syn bol vždy iný. “Bashar bol ten typ dieťaťa, ktoré si prečíta encyklopédiu a povie vám čo je presne na strane 45. Stále bol na svojom notebooku a hľadal informácie, spôsoby ako zarobiť peniaze. Vždy mal všetko premyslené. Keď začal rappovať, vedel čo má robiť.“

 Youtube kanál s názvom Melz TV robí rozhovory so začínajúcimi New-Yorkskými rappermi. Najsledovanejšie video je práve s mladým Pop Smokeom, ktorý má už dva roky na nohe sledovacie zariadenie, kvôli tomu, že opäť priniesol zbraň do školy. Hovorí o sebe ako o najagresívnejšom rapperovi a odkazuje ľudom, že ešte len uvidia keď vydá svoju hudbu. Na konci videa odchádza kvôli polícií v už spomínanom BMW. 

Je až neuveriteľné, ako rýchlo sa Pop Smoke dostal do mainstreamu aj napriek tomu, že nikdy neplánoval byť rapperom

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tri dôvody, prečo by bol z Dwayne "The Rock" Johnsona dobrý raper

Po svojom prvom albume začal vystupovať v menších kluboch a postupne ho začala sledovať širšia hudobná scéna. Na jeseň získal aj prvú hereckú úlohu vo filme Boogie. Režisér filmu EDDIE HUANG bol prekvapený z toho aký herecký talent Pop Smoke mal. “Keď prišiel na konkurz, videl som mladého chlapca, ktorý má ale hlas a výzor staršieho muža. V okamihu vedel byť šťastný, smutný, vážny. Množstvo skutočných hercov nemá tak veľkú hĺbku a prirodzenosť emócií akú Bashar mal. Podľa veku to bol mladý chlapec, ale podľa jeho správania ste mohli vidieť, že je to “old soul”, aj kvôli tomu, čím všetkým si prešiel. 

Pop Smoke a Eddie Huang. (Zdroj: Nicole Rivelli/Focus Features)

Natáčanie prebiehalo počas piatich dní, často aj v noci 16 hodín za sebou. Hrali skladby od Bashara a všetci tancovali “woo dance”. Pop Smoke priniesol svoju energiu všade kde prišiel. 

Po natáčaní sa opäť venoval svojej hudobnej kariére, ale tiež ho často prenasledoval aj jeho doterajší spôsob života. Mal sa zúčastniť festivalu Rolling Loud v Miami 10.12. 2019, ale usporiadateľ ho musel odobrať zo zoznamu, kvôli nedávnym obvineniam polície. Travis Scott, ale chcel aby Pop smoke vystúpil a plánoval ho tajne priviesť aby vystupoval čo sa nakoniec aj podarilo. Pop Smoke sa v tú noc prvý krát stretol s Travis Scottom, Migos či Young Thugom. Quavo, z Migos, ktorého členom bol aj nedávno zosnulý Takeoff sa s rapperom ihneď spriatelil. “Bol na hudobnej scéne úplne nový, ale mal som pocit akoby som sa rozprával s niekým, kto už je tu tri roky. 

Len niekoľko mesiacov po jeho prvom albume už vystupoval na festivale s interpretmi, ktorých bol doteraz len fanúšikom. Prijali ho medzi seba a onedlho hral ping-pong s Quavom, jedol kuracie krídielka s Young Thugom a stretol aj Marilyna Mansona, ale netušil kto to je. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dame zverejnil tracklist dvojalbumu FRÍDOM: Čím sú názvy unikátne?
Pop Smoke na festivale Rolling Loud. (Zdroj: Youtube/Rollingloud)

O dva týždne neskôr vydal Travis skladbu Gatti, na ktorej sa objavil aj Pop Smoke. Postupne získaval väčšiu popularitu aj vďaka freestylom, ktoré sa stali virálnymi. Veď posúďte sami. Tento freestyle pre rádio L.A. Leakers, Los Angeles’s Power 106 bol neskôr použitý aj v skladbe Got it on Me, ktorá vyšla po jeho smrti. Prvú vec, ktorú Pop smoke urobil po príchode do rádia bola, že daroval svoju zlatú reťaz Dj-ovi so slovami “teraz si súčasťou Woo”.

Pop Smoke sa prezentoval ako “WOO” a vidieť to je aj na názvoch albumov, v piesňach na jeho šperkoch a podobne. Podľa všetkého to bol gang, ktorý vznikol v Brooklyne a jeho nepriateľský gang tzv. “opps” boli Choo´s. “The Woo”, ale nebol len Gang, ako neskôr Pop Smoke v rozhovoroch vysvetľoval. Je to životný štýl. Woo sú všetci, ktorí tvrdo pracujú na tom aby získali čo chcú. Nie každý Woo je gangster. Sú tu Woo´s, ktorý sú doktori, právnici. Autá, peniaze, šperky. “If you are flossin, you are the woo”

Druhá časť článku tu. 

Autori článku: Peter Lackovič & Edy 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame