Priprav si jedálniček ako hokejista z MS: Takto vyzerá strava profi športovca

Priprav si jedálniček ako hokejista.

Jedálniček hokejistu sa drží presných zásad (Zdroj: freepik.com/dusanpetkovic)

#Hokejové majstrovstvá sveta sa dnes začínajú a my sa môžeme tešiť na občas naozaj neuveriteľné výkony. Zisti, čo všetko si hokejisti musia dopriať, aby ich telá zvládali zápasovú a tréningovú záťaž.

Kondičný tréner a bývalý profesionálny hokejista Milan Bališ z centra Health & Performance sa venuje letnej príprave hokejistov a spolupracoval napríklad s Martinom Fehérvárym, Jaroslavom Janusom, Tomášom Marcinkom či Adamom Bezákom. Stravu považuje za jeden z dôležitých faktorov – aj preto má v tíme miesto nutričná špecialistka Romana Kiapešová, ktorá presne vie, ako by mal jedálniček hokejistov vyzerať.

To najlepšie palivo

Hokej je náročný šport, ktorý si vyžaduje rýchlosť aj vytrvalosť. Za jediný zápas hokejista spáli neraz viac kalórií ako bežný muž za celý deň. Pre veľký výdaj energie musia športovci prijímať najmä sacharidy, ktoré predstavujú akési palivo. Čisto sacharidové jedlo však môže spôsobiť, že po prvotnom nabití energiou príde prudký útlm a výkonnosť klesne. 

„Lepšou stratégiou pre hokejistov je teda zvoliť vyváženejšie jedlo. Sacharidy by z denného príjmu mali tvoriť asi 55 – 60 %. Miernejšie množstvo bielkovín tvorí asi 15 – 25 % príjmu a, samozrejme, hokejisti prijímajú aj tuky, celkovo ide približne o 30 % jedálnička,“ vysvetľuje nutričná špecialistka. Existujú aj výnimočné prípady. Napríklad mladá hviezda New York Rangers, Fín Kaapo Kakko, je celiatik a navyše má cukrovku 1. typu. Jeho jedálniček sa teda musel prispôsobiť aj týmto diagnózam.

Sacharidy a zelenina sú dôležitou súčasťou stravy hokejistu. (Zdroj: instagram.com/billa_sk)

Ktoré potraviny si dopriať?

Rovnako ako pri iných športoch, ani tentoraz nie je jedno, z akého jedla športovec čerpá živiny. Romana Kiapešová odporúča prijímať komplexné sacharidy, aké obsahuje ryža, bulgur, kuskus, cestoviny, zemiaky, strukoviny či zelenina a kvalitné celozrnné pečivo. „Z jednoduchých sacharidov odporúčam siahať napríklad po ovocí. Ide však o prírodný cukor, preto ho treba konzumovať v rozumnej miere,“ vysvetľuje.

Bielkoviny prijímajú hokejisti z mäsa, vajíčok, rýb, orechov alebo mliečnych výrobkov. Tušil si, že práve jogurty, syry či tvarohy odporúčajú špecialisti ako druhú večeru pre hokejistov? Dokážu tým podporiť regeneráciu svalov. Kvalitnými zdrojmi tukov zas môžu byť orechy, semienka, rastlinné oleje či tuky v mliečnych produktoch. Pre širšiu ponuku sa oplatí ísť do väčšieho obchodu, bohatý výber týchto potravín nájdeš napríklad v predajniach BILLA.

„Športovci nesmú zabúdať ani na zeleninu, ktorá zabezpečuje príjem vlákniny. Denný príjem zeleniny a ovocia by sa mal pohybovať okolo 600 gramov v pomere 2 : 1. Striedať môžeme rôzne druhy zeleniny a spôsoby jej úpravy,“ hovorí odborníčka.

Nie je jedno, z akého jedla športovec čerpá živiny (Zdroj: instagram.com/billa_sk)

Žiadne jablko či citrusy pred zápasom

Rozmýšľaš, čo svetovým hokejistom zabezpečí dostatok energie počas obrovskej záťaže v podobe zápasu? Jeden z najlepších brankárov sveta Henrik Lundqvist napríklad pred každým zápasom zvykol zjesť špagety s mäsovou omáčkou. Alexander Ovečkin si zas v deň zápasu dával cestoviny s kuracím mäsom, parmezánom, štyrmi druhmi omáčok a talianskym pečivom. Aj napriek tomu na ľade podával skvelé výkony.

„Ideálne sú chudšie varianty mäsa, komplexné sacharidy a neškrobová zelenina. Vhodné je vyhnúť sa vyprážaným, majonézovým a mastným jedlám či ťažkým omáčkam. Taktiež nejedia jablko, citrusy, uhorku, papriku ani strukoviny, pretože môžu ovplyvniť trávenie. Mimo výkonu však neprekážajú.“ Kľúčovým pravidlom je, aby hráči väčšie jedlo konzumovali 3 až 4 hodiny pred vykorčuľovaním na ľad.

Keksík pred výkonom? Ani ideál, ani tragédia

Ak špičkový hokejista pociťuje hlad, pred zápasom si môže dopriať aj ľahké občerstvenie. Napríklad toast s arašidovým maslom a džemom, mix orieškov či kvalitnú energetickú tyčinku alebo gél. V tomto prípade však platí, že musia byť kvalitné a nie plné cukru. „V podobe malého snacku si môžeme dopriať napríklad aj ovocie alebo nízkotučný jogurt s granolou,“ vysvetľuje špecialistka. Ak je súčasťou predzápasového rituálu sladký keksík, je to podľa odborníčky lepšie ako nezjesť vôbec nič.

Hokejista si pred zápasom môže dopriať aj ľahké občerstvenie (Zdroj: instagram.com/billa_sk)

Po zápase treba doplniť energiu

Po zápase hráči potrebujú obnoviť zásoby energie a svalové proteíny. „Štúdie odporúčajú doplniť živiny do 45 až 60 minút po výkone. Bezprostredne po zápase odporúčame hokejistom vypiť regeneračný nápoj a zjesť nejaké ovocie,“ vysvetľuje nutričná špecialistka.

Po vyzlečení sa z výstroja, vybehaní a strečingu je cieľom dostať sa späť ku kvalitnej strave, a to aj v prípade, že zápas sa odohráva do neskorých večerných hodín. „Treba zvoliť ľahko stráviteľné jedlo, po ktorom sa hráč nebude ešte hodiny prehadzovať v posteli s plným bruchom.“

Zhreší aj Jágr či Crosby

Aj športovci sú však len ľudia a majú občas chuť na niečo nezdravé. Jaromír Jágr miluje rezne a tatranky, Sidney Crosby zasa z času na čas podľahne pokušeniu pizze, zákuskov alebo donutov. „Z pohľadu psychickej pohody je podľa mňa lepšie dať si občas niečo, čo nepatrí do bežného jedálnička, ak na to máte chuť. Telo si vypýta, čo potrebuje. V každom prípade to netreba preháňať a jesť nezdravo niekoľkokrát do týždňa,“ myslí si Romana Kiapešová. Zároveň upozorňuje, že ani na prvý pohľad naozaj nezdravé jedlo nemusí byť také zlé, ak pozostáva z kvalitných potravín. „Ak pizza nie je mastná, cesto pokryje dávku sacharidov, kvalitnou šunkou vyplní porciu bielkovín a mozzarellou tuky.“ 

Náš tip: Kvalita pre každého!

Podobne ako športovci, aj bežní ľudia by mali dbať na to, akú stravu prijímajú. Hlavnú rolu hrá kvalita potravín, ich čerstvosť a chuť. V Bille nájdeš širokú ponuku od lokálnych dodávateľov priamo zo Slovenska. Či už chceš doplniť sacharidy, tuky alebo bielkoviny, čaká ťa skvelý pomer kvality a ceny. V sortimente majú svoje miesto kvalitné pochúťky, akými sú údený losos, sušené paradajky, olivy, tuniak v konzerve či mozzarella. Samozrejmosťou sú rôzne druhy cestovín, kvalitného pečiva, mliečnych výrobkov či orieškov. A ak si potrpíš na domáce lokálne produkty, nájdeš ich pod značkou Slovenská farma. Dopriať si tak môžeš kvalitné slovenské mäso, ale aj zeleninu či ovocie. Pri príprave jedálnička sa inšpiruj napríklad týmito receptami na zdravé pochúťky.

OBJAV PONUKU POTRAVÍN V BILLE

BILLA.
Zdroj: BILLA





Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou BILLA.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame