Priprav sa na vianočné nebeské divadlo: Už od zajtra budeš môcť pozorovať unikátny meteorický roj

Photo by Vincentiu Solomon on Unsplash

#Aj keď nám predpoveď počasia na najbližšie dni až do Vianoc zobrala všetky ilúzie na zasnežené sviatky radosti a pokoja, vyzerá to tak, že príroda nám to chce aspoň trošku „vynahradiť“. Už od zajtra totiž budeme môcť na nočnej oblohe sledovať divadlo v podobe meteorického roja.

Ako informuje Slovenská akadémia vied na svojej stránke, od 17. do 26. decembra bude na oblohe činný meteorický roj U Midy alebo Ursidy, pričom maximum padajúcich hviezd môžeme pozorovať deň pred Štedrým dňom, v pondelok 23. decembra. Vyzerá to teda tak, že prskavky si na Štedrý deň budeš môcť odpustiť.

Photo by Ryan Hutton on Unsplash

„Roj súvisí s periodickou kométou Tuttle, ktorej obežná dráha je v trvaní 13,6 roka. Najhustejší oblak meteoroidov je na dráhe presne oproti kométe. Minimálna vzdialenosť Zeme od dráhy kométy je až 15 miliónov km. V maxime je možné vidieť približne 10 meteorov za hodinu. Počas maxima budú tento rok výborné podmienky na pozorovanie – Mesiac bude tri dni pred novom,“ píše sa na webe. Pokiaľ sa ti stále máli, tak od 1. do 6. januára bude na oblohe činný meteorický roj Kvadrantidy s maximom aktivity 4. januára.

„Maximum roja je veľmi ostré, prevažná väčšina meteorov sa objaví v nociach 3./4. januára a 4./5. januára. V maxime, ktoré trvá len niekoľko hodín, je frekvencia až 45 meteorov za hodinu. Roj sa vyskytuje pravidelne každoročne, frekvencie v jednotlivých rokoch však dosť kolíšu. Zvýšené frekvencie až do 200 meteorov za hodinu boli pozorované v rokoch 1864, 1909 a 1922. V roku 1953 na radare bolo zaznamenané krátkodobé maximum až 300 ozvien za hodinu,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Budeš toto nebeské divadlo sledovať? 

Zdroj: SAV
Odporúčame