Presuň sa s nami na malý okamih do Košíc: Art Film Fest inšpiroval, vzdelával, ale aj zabával

Zdroj: Peter Stas

#Metropola východu naplno žije najväčším medzinárodným filmovým festivalom v našej krajine. Art Film Fest v Košiciach je ešte stále v plnom prúde a pokiaľ si nemal to šťastie byť jeho súčasťou (budúci rok to rozhodne naprav), nezúfaj. Prinášame ti ďalší súhrn toho najlepšieho, čo si mohol na festivale vidieť a zažiť posledné dni.

Inspirational Days

Pondelok rozhodne patril sekcii Inspirational Days, ktorá prebiehala v Kulturparku. Počas nej si mohol vidieť dva zaujímavé projekty, ktoré nasledovali prípadové štúdie. Prvým bola snímka Tichá noc od Piotra Domalewskiho. Po nej nasledovala festivalová premiéra filmu Ostrým nožom od slovenského režiséra Teodora Kuhna. Od neho si sa mohol dozvedieť množstvo zaujímavých informácií ohľadne vzniku filmu. Teodora sme nedávno vyspovedali aj my, rozhovor spolu s videom nájdeš na tomto odkaze. 

RECENZIA Nefunkčnosť slovenského systému a arogancia moci: Ostrým nožom je film, ktorý by ťa nemal minúť, Trhlinu prekonal hravo

Poľská komediálna dráma Tichá noc sa, ako už pravdepodobne tušíš, odohráva počas počas Vianoc. Hlavný hrdina má jasný plán, čo chce počas návštevy u rodiny dosiahnuť. To všetko je postupne servírované v humornom i dramatickejšom tóne, ktorý je však správne namixovaný a tvorí tak osviežujúci kokteil. Príbehovo však ide o udalosti, s ktorými sa takmer bežne stretneš čas od času takmer v každej dedine.

Niečo naviac

Režisér Palo Kadlečík dostal pred rokmi ponuku natočiť videoklip ku svetovému dňu Downovho syndrómu. Napokon z toho vzišiel celovečerný dokumentárny film Niečo naviac. Pokiaľ ste ho nestihli vidieť minulý rok v kinách, na Art Film Feste ho dokonca uviedli nielen samotní tvorcovia, ale aj hlavná hrdinka príbehu s rodičmi v rámci sekcie Slovenská sezóna. Režisér nadviazal spoluprácu so scenáristom a dramaturgom Martinom Šencom a infiltrovali sa do rodiny, kde sa pred niekoľkými rokmi narodilo dievčatko Dorotka s jedným chromozómom navyše.

Košice sú momentálne hlavným mestom filmu: Art Film Fest ponúkol počas prvých dní skvelý program

Film vznikal štyri a pol roka a autori zvolili observačnú metódu – na kameru “dovolili” priamo prehovoriť iba hlavnej hrdinke Dorotke. Tá je členkou divadelného súboru a predstavenie príbeh rámcuje, ústredným motívom je totiž rodina. Na pozadí ich vzťahov a všedných dní odkrýva, v našej spoločnosti pomerne tabuizovanú, tému integrácie ľudí postihnutých touto chorobou do spoločnosti.

Veľmi precízne natočený dokument, ktorého cieľom je ukázať niečo úplne iné, než si divák pred vstupom do sály očakáva. A to je dobre. Snímka ani tak neprezentuje nástrahy tohto ochorenia pre hlavnú hrdinku, ale skôr spôsob, akým prispela Dorotka k stmeleniu celej rodiny do omnoho silnejšieho celku. Dokument veľmi pekne vystihol po premietaní Dorotkin otec. Ten spomenul príhodu, kedy sa s nimi chceli rozprávať budúci rodiča o tejto chorobe a vychovávaní, pretože mali veľkú pravdepodobnosť, že ich dieťa bude rovnaké. Po zhliadnutí snímky už nemali žiadne otázky.

Slovenský film, pri ktorom budeš potrebovať titulky

Na Art Film Feste pokračovalo aj uvedenie nových slovenských filmov. Jedným z najočakávanejších bola rozhodne snímka Loli Paradička. Sálu košického kina Úsmev na prasknutie naplnila premiéra filmu Loli paradička (2019). Scenáristicko-režijný debut otca a syna – Viťa a Richarda Staviarskych je netypickým ľúbostným príbehom z pitoreskného prostredia jarmokov.

Film, ktorý preniká do hlbín mozgu: Art Film Fest približuje hororový lekársky zákrok a ďalšie príbehy inšpirované skutočnosťou

Predavač cukroviniek Milan zistí, že mu hladná Veronika ukradla dva turecké medy. Zľutuje sa nad ňou, pozve ju na obed a zaľúbia sa do seba. Veronike neprekáža, že Milan nemá nohu, jemu nevadí, že je Rómka. Ako však prijme nekonvenčnú dvojicu spoločnosť? Trpkú komédiu, ktorá príde do kín už 18. júla 2019, v Košiciach uviedla početná delegácia tvorcov a hereckých predstaviteľov.

Foto: Peter Stas

Tip na krátkometrážny film – Koža (ocenená Oscarom)

Malý supermarket v robotníckom mestečku, čierny muž sa usmieva na 10-ročného chlapca spoza pokladne. Táto neškodná chvíľa však znamená začiatok bezohľadnej vojny dvoch gangov. Fantastická záležitosť si dokonca odniesla najcennejšiu sošku Hollywoodu.

Vizuálne efekty sú už úplne všade

Industry program sa v stredu naplno zameral na tému vizuálnych efektov. Program začal s prezentáciou ateliéru vizuálnych efektov VŠMU Bratislava a pokračoval skvelou prednáškou Lukáša Jankovčina o vizuálnych efektoch vo filme. Ľudia sa tak mohli dozvedieť, ako vznikajú triky pre tie najočakávanejšie filmové pecky.

O niečo viac pri zemi (no o to zaujímavejšie) sa držala nasledujúca prednáška Andreja Kolenčíka na tému réžia nízkorozpočtového filmu so špeciálnymi efektami na Slovensku. Na záver Ľubomír Timko a Marek Ježo predstavili očakávanú prednášku Vizuálne efekty od štúdia Blue Faces v celovečerných filmoch. Pokiaľ ti názov tohto štúdia nič nehovorí, veľmi rýchlo by si to mal napraviť.

Zdroj: Art Film Fest

Pracovali na množstve Marveloviek či Harry Potterovi. „Použitie vizuálnych efektov samozrejme záleží od typu filmu. Keď sme pracovali na slovenskom filme z druhej svetovej vojny, bolo dôležité, aby sme odstránili všetky nedobové prvky, ako elektrické vedenie a káble. Alebo používame spomínaný matte painting, kde vytvárame pozadia, ktoré už neexistujú, napríklad nejakú zbúranú alebo špecifickú fabriku, ktorá sa cez druhú svetovú vojnu zničila, v postprodukcii,” prezradil Ježo.

Hudobný vietor z Prešova

To však samozrejme ani zďaleka nie je všetko. Detský divák mohol vidieť premietanie dodnes očarujúceho filmu Cesta do praveku, pre vytrvalcov tu bol zase trojhodinový oscarový dokument Akt zabíjania a pre milovníkov letného večera zase premietanie filmu Obsluhoval som anglického kráľa, a to rovno pod holým nebom. Jeden z večerov si pre seba úplne ukradli Chiki liki tu-a. Chalani z Prešova doniesli do Tabačky tú správnu atmosféru, ktorú si všetci zúčastnení poriadne užili. Viac ako slová ti však povedia priložené fotografie.

Zdroj: Peter Stas
Zdroj: Peter Stas
Zdroj: hashtag.sk, Art Film Fest,
Odporúčame