Prešovčanka Jana sa usadila v Kanade: Alkohol tu nekúpiš všade, v špeciálnom obchode musíš ukázať hneď dva preukazy

Photo by sebastiaan stam on Unsplash

#V Kanade si alkohol nekúpiš tak jednoducho, ako na Slovensku. Až na pár výnimiek majú na predaj právo len štátne spoločnosti. Vo Vancouveri, v štáte Britská Kolumbia, je ňou BC Liquor Store. Prešovčanka Jana Ďuríková pracuje práve v tejto spoločnosti. Ako sama tvrdí, je to systém, ktorý by Slovensku pomohol vyriešiť žalostné štatistiky konzumácie alkoholu najmä medzi mladými ľuďmi.


Autorka: Veronika Poláková
Tento článok bol pôvodne uverejnený v časopise Gymoš Spojenej strednej školy Juraja Henischa v Bardejove.


Aký je minimálny vek, aby si človek v Kanade mohol kúpiť alkohol?

Musí mať minimálne devätnásť. A keďže je to prísne kontrolované, vláda si drží svoje postavenie najvýznamnejšieho predajcu alkoholu. V minulosti chcel štát naše obchody privatizovať, ale nakoniec tak neurobil, pretože súkromné obchody by boli zhovievavejšie a tak by sa zákon porušoval.

Ako teda prebieha v takomto štátnom obchode nákup alkoholu?

Keď do obchodu príde mladý človek, tak musí predložiť minimálne dva doklady, pretože jeden sa dá vždy nejako sfalšovať. Napríklad občiansky preukaz, pas, kreditnú kartu, vodičský preukaz alebo kartu pôvodného obyvateľa. Tú používajú napríklad Indiáni. Asi dva roky dozadu vláda odsúhlasila, že túto povinnosť majú všetci, ktorí vyzerajú na tridsať a menej. V prípade, ak s tým niekto nesúhlasí, vysvetlíme pravidlá. A ak sa nepreukáže, tak mu ten alkohol nepredáme, aj keby mal dvadsaťpäť rokov.

Ale aj keď je jasné, že sa mladí ľudia k alkoholu dostanú v Kanade omnoho ťažšie ako na Slovensku, alkohol určite konzumujú. Ako sa k nemu snažia dostať?

Možností je viacero. Niektorí sa snažia sfalšovať preukazy, iní napríklad presvedčiť niekoho staršieho, aby im alkohol kúpil.

Foto: archív Jany Ďuríkovej

Takže v takom prípade môžete odmietnuť predať alkohol?

V prípade, že by som videla, ako skupina mladých presviedča dospelého, aby im kúpil alkohol, mám právo to odmietnuť. Alebo ak sa zákazník vyjadruje vulgárne a odmieta sa preukázať, môžem odmietnuť servis, čo znamená, že ho neobslúžim. Takisto, ak príde človek opitý, záleží na mojom rozhodnutí, či mu alkohol predám alebo nie.

Alkohol je pomerne drahý. Čo sa deje, ak vám niekto ukradne fľašu?

Ak to uvidím, tak poviem, nech to vráti. Ale v prípade, že vybehne z obchodu, ja už cez dvere nemôžem prejsť, pretože nebudem chránená. Máme príkaz radšej zostať v bezpečí, pretože tá jedna fľaša za to nestojí.

Jana Ďuríková, foto: Simona Macejová

Ako ste v obchodoch teda chránení?

My máme ochranku, čo nám posielajú raz za čas. Sú ale obchody, najmä súkromné, ktoré majú na predaj alkoholu výnimku. V tých sa kradne viac a tak tam posielajú tajne mladých chlapcov. Tí sa v obchode tvária ako zákazníci, pričom sa prechádzajú a pozorujú, či niekto nekradne.

Keďže v Kanade sa mladý človek k alkoholu dostane oveľa ťažšie, myslíte si, že tam pijú mladí menej ako na Slovensku?

Myslím, že určite pijú dosť  a to aj napriek takej kontrole. Ale, samozrejme, pije sa menej ako na Slovensku. Tu to považujem za obrovský problém. Kontroly sú nedostatočné a výška pokút nie je taká, aby sa ich mladí báli. Alkohol sa tak stáva cieľom ich záujmu.

Ako to je s pokutami v Kanade?

Veľké pokuty sú napríklad, ak ťa chytia vonku. Nielen, čo sa týka mladej generácie, ale každého človeka. V celej Kanade nikto nesmie piť na verejnosti. Dokonca aj na rôznych festivaloch sú vyhradené presné priestory, v ktorých sa predáva alkohol. Samozrejme, je to strážené a tiež sa človek musí preukázať, že má viac ako devätnásť.

Ak si v Kanade chcete kúpiť alkohol a vyzeráte mladšie ako na tridsať rokov, musíte v predajni predložiť aspoň dva rôzne doklady totožnosti. Foto: archív Jany Ďuríkovej

Pred viac ako rokom v Kanade vláda legalizovala marihuanu, predávate ju aj vy vo vašom obchode?

Obchod, v ktorom predávam nie, ale štátna spoločnosť BC Liquor Store, pod ktorú patríme, vytvoril nové obchody aj s týmto druhom tovaru.

Bola legalizácia marihuany dobrý alebo zlý krok?

Aj keď väčšina ľudí s tým súhlasilo, myslím si, že to bol zlý krok, keďže stále je to droga.

Zdroj: Gymoš
Odporúčame