Prerobili stovky miliónov dolárov: Tieto filmy z minulého roka sa v kinách stali najväčšími prepadákmi

Plagát k filmu X-Men: Dark Phoenix

X-Men: Dark Phoenix. Zdroj: 20th Century Fox

#Minulý rok v kinách po celom svete môžeme označiť za úspešný. Celkové tržby z kín naprieč planétou sa vyšplhali až na 11,3 miliardy amerických dolárov, čo je len minimálny prepad oproti roku 2018 (11,8 miliardy), kedy ale bolo vydaných o takmer stovku filmov viac.

Aj ty musíš sedieť doma? Vytvorili sme pre teba novú sekciu #smedoma, kde nájdeš množstvo zaujímavých článkov

Pretlak filmov (a koniec koncov aj množstvo priemerných projektov) ale spôsobí, že nie všetky môžu zarobiť. O to horšie je, ak sa to stane očakávanému blockbustru. Nízke tržby z kín v kombinácii s vysokým budgetom potom musia logicky znamenať totálne finančné fiasko, na ktorom štúdio prerobí.

Arnold Schwarzenegger ako Terminátor
Terminátor: Temný osud. Zdroj: Paramount Pictur

A tak sa aj stalo. Nižšie nájdeš zoznam filmov, ktoré za minulý rok zaznamenali najväčšie finančné straty pre štúdiá. A aby si si to vedel predstaviť, päť najväčších prepadákov sa spolu postaralo o viac ako pol miliardovú stratu. V prípade X-Men: Dark Phoenix môžeme hovoriť o naozaj nepodarku a pokračovanie Terminátora zase ľudí nebralo hlavne po jeho zlých pokračovaniach.

No a potom je tu muzikál Cats, ktorý hovorí sám za seba. Rebríček pripravil webový portál Deadline. Bol si na týchto filmov v kine? Čo na ne hovoríš? Zaslúžili si podľa teba takto dopadnúť, alebo práve naopak? 

1. X-Men: Dark Phoenix – strata 133 miliónov dolárov
2. Terminátor: Temný osud – strata 123 miliónov dolárov
3. Cats – strata 114 miliónov dolárov
4. Blíženec – strata 111 miliónov dolárov
5. Hľadá sa Yeti – strata 101 miliónov dolárov

Zdroj: boxofficemojo.com, deadline.com,
Odporúčame