Premôž digitálnu závislosť: Ak nevieš odtrhnúť oči od mobilu, vyskúšaj týchto 6 skvelých tipov

Photo by bruce mars from Pexels

#Bez mobilu si väčšina z nás nedokáže prestaviť ani len svoju každodennú existenciu. Nielen, že nás spája s virtuálnym svetom, no je skvelým pomocníkom pri vyhľadávaní dôležitých informácií. Všetkého veľa však škodí a nadmerný čas strávený so smartfónom tiež nie je výnimkou. Ak bez neho nevieš ísť ani na záchod, zbystri pozornosť. Možno ti padne vhod aspoň malý digitálny detox.

Cieľom digitálneho detoxu nie je absolútne zanevrieť na mobilný telefón. Nemusíš si s kamarátmi písať pohľadnice či volať z telefónnej búdky, ktorú na našom území už takmer nenájdeš. Jeho cieľom je naučiť sa žiť aj v reálnosti. Veď skutočný život začína až vtedy, keď sa ti podarí odlepiť oči od svojho mobilu. Veríme, že ti pomôže týchto pár tipov:

#1 Vypni si notifikácie

Photo by Tofros.com from Pexels

Vedel si, že až 87-percent dospievajúcej mládeže prakticky nepustí z ruky telefón? Spávajú s mobilom na vankúši, čo nie je dvakrát priaznivé ani pre ich zdravie. Ak sa chceš naučiť stráviť pár chvíľ bez mobilu, je dôležité vypnúť si všetky notifikácie, alebo rovno WiFi pripojenie či mobilné dáta. Riziko pokušenia tak znížiš na minimum.

#2 Zhlboka dýchaj

Ak ťa bude lákať nutkanie skontrolovať, čo je nové vo virtuálnom svete, skús sa zhlboka nadýchnuť. Poriadne. A v duchu počítaj minimálne do 10. Potlačíš tak najväčšie nutkanie a zistíš, že ani počas pár hodín bez mobilu ti neujde nič podstatné. Ak je nutkanie priveľké, choď sa prejsť na čerstvý vzduch. A mobil nechaj samozrejme doma.

#3 Vymaž si z telefónu všetky sociálne siete

Photo by Tofros.com from Pexels

Tu platí jednoduché pravidlo. Čím menej podnetov, tým lepšie pre teba. Preto si z telefónu odinštaluj Facebook, Instagram, Twitter či Reddit. Aspoň ťa to nebude pokúšať. Konieckoncov, čo je nové vo virtuálnom svete sa dozvieš aj vtedy, keď sa budeš prihlasovať na sociálne siete z počítača či notebooku.

#4 Vymaž si všetky aplikácie, ktoré nepoužívaš

Každý nás má vo svojom mobile zopár aplikácií, ktoré vôbec nepoužíva. Preto je namieste si aspoň občas spraviť v svojom smartfóne poriadok. Nemilosrdne vymaž všetko, čo nepoužívaš. Mnoho času strácame bezcieľnym hrabaním sa v aplikáciách, ktoré sú nám na dve veci. Vlastne len na jednu, ale to už vieš.

#5 Stanov si limity

Photo by Sebastian Voortman from Pexels

Toto je tieže celkom dobrá finta. V domácnosti kde žiješ, si môžeš stanoviť pravidlá. Žiaden telefón v kúpeľni či na toalete, zákaz používania mobilu pri jedení či spoločnom čase, ktorý tráviš s rodinou. Aj zákaz používania telefónu v spálni by mohol byť vynikajúcou pomôckou, ktorá ti pomôže bojovať s tvojou závislosťou.

#6 Iba trikrát za deň

Možno si aj ty denne zahltený množstvom virtuálnych správ. Daj si záväzok, že na ne budeš odpovedať len trikrát za deň. Keď sa takto nastavíš, čas, ktorý máš vyhradený na písanie odpovedí, využiješ skutočne adekvátne. A ušetríš tak oveľa viac času, než sa zdá.

Tak čo, ideš na to? Vydržíš držať digitálny detox aspoň týždeň? V každom prípade to určite stojí aspoň za vyskúšanie.

Zdroj: daniel-wong.com
Odporúčame