#Celebritám po smrti najviac peňazí prinášajú najmä práva z piesní, ale aj životopisné filmy, obchody s nehnuteľnosťami či jednoducho značka, respektíve ich samotné mená. Predstavujeme ti 13 známych osobností, ktorých bohatstvo rastie, hoci už dávno odišli na druhý svet.
Whitney Houston: 13 miliónov dolárov
Možno nežila dosť dlho na to, aby mohla bývať v Las Vegas, ale vyhráva veľa v obľúbenej kasínovej hre Sin City. Hazardné hráčky môžu skúsiť svoje šťastie v automatoch značky Whitney, ktoré prehrávajú jej hudbu a videá, pričom príjem sa generuje prostredníctvom percenta licenčných poplatkov, ktoré sa zvyšuje, keď sa hrá viac hier. Do roku 2025 bude spustených najmenej tisíc slotov Whitney.
Arnold Palmer: 14 miliónov dolárov
Legendárny golfový hráč vytvoril domáci nápoj – spojil ľadový čaj a limonádu. Po jeho smrti začala tento nápoj vyrábať známa spoločnosť AriZona, ktorá predá ročne približne 500-miliónov plechoviek, vďaka čomu má ikonický športovec obrovský zisk aj po smrti. Iná spoločnosť Molson Coors dokonca vyrába alkoholickú verziu nápoja.
James Brown: 15 miliónov dolárov
Duševné vlastníctvo „najtvrdšie pracujúceho muža v šoubiznise“ generuje milióny dolárov ročne. Spoločnosť Primary Wave, ktorá vlastní Brownove vydavateľské, majstrovské práva a práva na meno a podobu, sa však snaží zvýšiť zisky aj vďaka vlastníctvu jeho sídla v Južnej Karolíne. Momentálne prebieha reštaurovanie a archivácia Brownovho majetku na 60-akrovom pozemku. Cieľom je premeniť dom a neďaleké mesto Augusta na regionálnu turistickú atrakciu na rovnakej úrovni ako Elvisov Graceland.
John Lennon: 17 miliónov dolárov
Legendárny „bítlsák“ má každý rok spoľahlivý príjem vďaka neustálej oddanosti fanúšikov k jeho hudbe. V novembri 2023 režisér Peter Jackson obnovil pieseň The Beatles z roku 1970 Let It Be, aby vytvoril demo z roku 1978, ktoré Lennon nedokázal dokončiť pred jeho vraždou v roku 1980. Výsledkom bol singel Now And Then, ktorý jeho kolega z kapely Paul McCartney označil za „poslednú pieseň Beatles“.
Matthew Perry: 18 miliónov dolárov
Hercove náhodné predávkovanie ketamínom v októbri 2023 spôsobilo celosvetový šok. Z jeho smrti bolo doposiaľ obvinených najmenej päť ľudí. Jeho memoárov s názvom Priatelia, milenci a veľká hrozná vec z roku 2022, ktoré podrobne opisujú jeho boj so závislosťou, sa od zverejnenia údajne predalo viac ako 2,5-milióna kusov. A podobne ako všetci jeho kolegovia z Priateľov, aj on naďalej zarába viac ako 17 miliónov dolárov ročne na honorároch – dokonca aj po smrti.
Charles M. Schulz: 30 miliónov dolárov
„Sparky“ ako bol zosnulý americký komiksový umelec, ktorý vydal sériu komiksov Peanuts Kids, zarobil v roku 2024 ďalších 30-miliónov dolárov vďaka spolupráci so značkou a streamovaniu. Účty s postavičkou Snoopyho na TikToku podnecujú záujem Gen Z o 70-ročnú franšízu, pričom tovar s milovaným psíkom a priateľmi Charliem Brownom a Woodstockom od maloobchodníkov vrátane CVS, Aeropostale a Urban Outfitters sa neustále vypredáva.
Bob Marley: 34 miliónov dolárov
Marleyho posmrtný príjem zahŕňa licenčné poplatky zo spevákových piesní, takisto z predaja značky, tovaru a iných licencií. Zárobky reggae legendy vzrástli v roku 2024 vďaka vydaniu jeho životopisného filmu Bob Marley: One Love. Rodina Marleyovcov tento rok uzavrela aj spoločný obchod so spoločnosťou Jeeter na jedinečnú značku konope.
Prince: 35 miliónov dolárov
Jeho ikonický album Purple Rain a mnohé ďalšie zarábajú Princeovi aj niekoľko rokov po skonaní milióny ročne. K tomu sa pridružujú peniaze z jeho podobizne, ale aj jeho areálu v Minneapolise, Paisley Park. Toto všetko mu aj po smrti ročne vynáša okolo 35 miliónov dolárov.
Ric Ocasek: 45-miliónov dolárov
Jeho milióny pochádzali zo septembrovej dohody s Primary Wave, kde spoločnosť získala podiel na vydavateľských právach, právach na meno, imidž a podobizeň zosnulého frontmana skupiny The Cars. Spomedzi mnohých hitov napísal Ocasek najobľúbenejší singel skupiny Just What I Needed, ktorý bol označený za jednu z 500 najlepších piesní všetkých čias. Ocasek a The Cars dosiahli 13 top 40 singlov a predali viac ako 20 miliónov nahrávok.
Elvis Presley: 50-miliónov dolárov
Kráľovi rockenrolu po smrti najviac vynášajú licencie na hudbu, piesne a jeho dom Graceland v Tennessee, ktorý za posledný rok privítal až 600-tisíc zvedavcov – a to aj napriek maximálnemu úsiliu podvodníka predať ho v aukcii. V auguste ministerstvo spravodlivosti obvinilo ženu z Missouri z pokusu podviesť rodinu Presleyovcov.
Dr. Seuss: 75-miliónov dolárov
Byť spisovateľom nemusí byť na škodu. Obľúbený autor kníh pre deti teší malých čitateľov aj po smrti. Autor rozprávok ako Grinch či Mačka v klobúku a Lorax mal aj rôzne licencie zábavných parkov, televízie, filmy a predaj oblečenia mu zarábajú celkom dostatočne. Okrem toho vznikli aj Dr. Seuss Babies, čo sú malé verzie kníh The Grinch a Cindy Lou Who. Tie sú navrhnuté tak, aby prilákali aj tých najmenších čitateľov.
Freddie Mercury: 250-miliónov dolárov
Nenapodobiteľný frontman skupiny Queen sa po štyroch rokoch vracia na zoznam najlepšie zarábajúcich celebrít po smrti. Celkovo tento rok (2024) zarobil o 241-miliónov dolárov viac ako v roku 2020, a to vďaka skoku v príjmoch z nehnuteľností a životopisného filmu Bohemian Rhapsody, kde si hlavnú postavu zahral Rami Malek.
Michael Jackson: 600-miliónov dolárov
Kráľ popu stále vládne vďaka medzinárodnému turné verzie MJ: The Michael Jackson Musical, ktoré sa v súčasností koná v Nemecku. Jacksonov dlhoročný realitný právnik John Branca tvrdí, že lístky na otvorenie v Hamburgu v roku 2025 sa vypredávajú, takže koncert má potenciál stať sa najväčším predstavením. Dodatočné produkcie v Londýne, Las Vegas a turné po USA zarobia okolo 6 miliónov dolárov týždenne.
Zdieľať na