Pred dekádou ho ľudia ignorovali, o pár rokov zarobil 20 miliárd: Whatsapp má 10 a používa ho každý piaty človek

Maj náladu pod kontrolou (Zdroj: Bruno Gomiero/Unsplash.com

#Komunikačná aplikácia WhatsApp, ktorú mnohí denno-denne používajú, tento rok oslávila už svoje desiate narodeniny. Pritom na začiatku to s jej budúcnosťou vôbec nevyzeralo ružovo.

Na začiatku bola ignorácia

Tvorca aplikácie Jan Koum na začiatku musel priam povzbudzovať ľudí, aby vyskúšali výsledok jeho práce. Na isté internetové fórum vložil príspevok, v ktorom predstavil free aplikáciu, na ktorej už niekoľko mesiacov pracuje. Ostatných návštevníkov diskusného fóra žiadal o jej vyskúšanie. Samozrejme, nechýbal ani odkaz na jej stiahnutie. Tento príspevok po niekoľkých rokoch vyšiel na svetlo vďaka účtu Brilliant Ads na mikroblogovacej sieti Twitter

Oficiálne bola aplikácia WhatsApp spustená online 24. februára 2009, pričom fungovala pre Android aj iOS. Viac aktualizácií jej pribudlo až ďalší rok v júni. Okrem klasického posielania textových správ, videí či obrázkov sa k aplikácii doplnila aj podpora pre lokalizačné služby. WhatsApp sa vďaka pozitívnym užívateľským skúsenostiam stala veľmi obľúbenou súčasťou komunikácie.

Zlomená magická hranica

Rok 2013 priniesol významnú inováciu v podobe hlasových správ, čo bola ideálna možnosť pre tých, ktorým sa nechce vyťukávať dlhší text.

Pre samotnú značku WhatsApp bol kľúčovým rok 2014, kedy aktívni užívatelia prekonali hranicu 500 miliónov. V tom istom rok odkúpil aplikáciu gigant Facebook za 21,8 miliardy dolárov. V tom čase pracoval na WhatsAppe približne 50-členný tím, takže odmena bola pre každého dosť veľká. Rok 2014 však priniesol aj dve modré fajky, ktoré označujú doručenú a videnú správu.

Každý piaty človek

Minulý rok sa aplikácia WhatsApp dočkala 1,5 miliardy aktívnych užívateľov, čo je každý piaty obyvateľ tejto planéty. A to je už celkom slušné číslo. Okrem iného pribudli aj nálepky v podobe statusov, podpora pre biznis klientov aj skupinové volania.

Ak máte chuť, pozrite si video od tvorcov WhatsAppu, ktoré vytvorili na svoje desiate výročie.

 

Odporúčame