Prečo sa v športe oslavuje šampanským? História a zaujímavosti o šumivej legende

pexels.com

#Šampanské sa stalo synonymom úspechu. Či už v športe, ale aj v pracovnom a súkromnom živote. Pripiť si šampanským znamená oslavu a to tiež pre naše chuťové poháriky. Málokto vie, že aj Slovensko bolo istý čas jedným z priekopníkov vyrábania tohto nápoja. Dnes už ho však nazývať šampanským nemôžeme. Prečo je to tak?

 

Čo je to šampanské?

Ide o druh šumivého vína, kde „bublinky“ vznikli prirodzene, kvasením priamo vo vínnej fľaši. Samozrejme, vína je možné sýtiť aj umelo, nejde potom však už o takú receptúru, akú používajú vo Francúzsku v regióne Champagne. Tam sa vína vyrábali ešte v období pred stredovekom, no podrobnú receptúru na výrobu šampanského spísali v tejto časti sveta až v 17. storočí. Šumivé vína sa však objavovali už predtým aj v iných regiónoch Francúzska a aj v Anglicku. Zaujímavosťou je, že v približne rovnakom období Taliani vypracovali metódu na výrobu známeho Prosseca, teda talianskeho ekvivalentu šampanského. Španielsky ekvivalent sa volá Cava.

Šumivé víno či šampanské?

Aký je rozdiel medzi šumivým vínom a šampanským?

Je to veľmi jednoduché. Šampanské sa stalo synonymom pre sladké šumivé víno, nech už je vyrobené kdekoľvek. To sa samozrejme nepáčilo Francúzom a tak sa šampanským môže nazývať iba vínny sekt pochádzajúci priamo z regiónu Champagne. Tomu sa museli prispôsobiť aj výrobcovia u nás a tak si „slovenské“ šampanské nekúpite. Používa sa teda názov šumivé víno alebo vínny sekt.

Šampanské a Slovensko

Vínny sekt sa u nás začal vyrábať v prvej polovici 19. storočia, konkrétne v roku 1825. V Bratislave vtedy Johann Fischer a Michael Schönbauer založili prvú továreň na šumivé víno mimo Francúzska. Metóda výroby bola veľmi podobná tej francúzskej, nazývanej Méthode Champenoise. Táto továreň vínne sekty produkuje dodnes pod menom Hubert.

Samotný Hubert, ktorý dal značke meno bol vojak Johann Evangelist Hubert zo Champagne, napoleónsky vojak, ktorý sa vracal z ťaženia. Kvôli zraneniu sa však zdržal v Bratislave, kde sa o neho starala krásna ošetrovateľka Paulína. Pár sa zosobášil a Hubert tu ostal. Prvý Hubert, ktorý sa objavuje v zápisoch ako spolumajiteľ továrne bol 50 rokov po vzniku mladší brat Johanna – Franz Hubert. Hubertovci následne prebrali celú výrobu, po smrti Johanna to bola práve Paulína. Po zoštátnení sa v 50. rokoch 20. storočia podnik presunul do Serede, aby bol bližšie miestnej vinohradníckej oblasti .

Šampanské sa stalo synonymom pre oslavy
pexels.com

Ako podávať šumivé víno

Optimálna teplota je 4 až 6 stupňov. Ideálne je podávať sekt ako aperitív pred jedlom, predovšetkým ak ide o suché víno. K ovociu alebo dezertom pijeme sladké alebo polosladké šampanské, suché je ideálne k mäsu. Často sa konzumácia šampanského spája s jahodami, odborníci však kvôli vyváženosti chuti odporúčajú skôr horkú čokoládu.

Prečo sa oslavuje šampanským?

Teórie sa líšia, jednou z nich je koniec americkej prohibície v roku 1933, keď jeden výrobca priniesol na trh v rámci osláv nový druh vínneho sektu. Hoci bol tento nápoj vždy spájaný s vyššími vrstvami, pitie nového druhu sektu sa stalo jedným zo symbolov osláv konca prohibície a pomohli tomu najmä médiá, ktoré zobrazili na fotografiách oslavujúcich ľudí pijúcich vínny sekt.

A ako je to so športom? Šampanské začali dostávať víťazí francúzskej veľkej ceny F1 už v 30. rokoch 20. storočia, keďže sa v tom čase jazdila v regióne Champagne na okruhu v Reims. Striekanie z fľaše prišlo až neskôr, konkrétne v roku 1967, keď Dan Gurney a A.J.Foyt vyhrali 24-hodinovku Le Mans a keďže Gurney abstinoval, podal fľašu kolegovi. Ten namiesto pitia začal striekať okolo seba s palcom na hrdle fľaši. Ide tak o oslavu, akú poznáme dodnes.

Celkom nedávno však tieto oslavy posunul o level ďalej jazdec F1 Daniel Ricciardo, keď šampanské pil zo svojej topánky…

https://www.youtube.com/watch?v=EWEWJMzbNKs

Odporúčame