Prečo sa aspoň raz za čas vybrať do divadla? 10 dôvodov, ktoré vás presvedčia, že sa to oplatí

Peter Lewicki/Unsplash.com

#Byť či nebyť? To je otázka. Ale rovnako, ako si Hamlet kládol túto otázku v hre z pera Williama Shakespeare,  aj my vám kladieme otázku: „Ísť či neísť do divadla?“ Prinášame vám tak 10 dôvodov, prečo divadlo navštíviť.

1. Ide sa naživo, nikdy neviete čo sa stane

Dej, ako aj celé predstavenie tvoria a hrajú živí herci v rovnakom priestore, v ktorom sa nachádzate aj vy. Herci sa môžu potknúť, zabudnúť text a vy tam sedíte a čakáte ako zareagujú. Dokonca vás môžu vtiahnuť do deja, či ponúknuť vás nejakým jedlom. Vďaka tejto blízkosti ste aj vy sami súčasťou deja.

2. Môžete tam spoznať nových ľudí

Nikto nepovedal, že je zlé, ak pôjdete do divadla sami. Ak práve nemáte po ruke nikoho, kto by s vami v danú chvíľu do divadla išiel, zapamätajte si, že v sále nikdy nie ste sami. Možno práve v ten okamih sa s vami zasmeje ako jediný v divadle niekto ďalší. A práve takto si nájdete partnera na divadelné večery.

pixabay.com

3. Môže sa z toho stať pekná tradícia

Veľa ľudí chodí do divadla s tou istou skupinkou ľudí. Môžu to byť priatelia, známi, rodina… Môžete si z toho urobiť rituál, keď každý mesiac vyberá a platí predstavenie niekto z vašej skupinky. Pripravíte si tak vlastný tajný spolok.

4. Dokáže vytrhnúť z reality a každodenných starostí 

Filmy nás dokážu len s kúskom predstavivosti vtiahnuť do deja. Emócie na javisku sa nedajú s tými filmovými ani porovnať. Keď plače herec pár metrov pred vami, vezme vás to viac. Divadelná hra sa odohráva priamo pred vami a vy tým lepšie zabudnete na dianie mimo sály. Cítite prítomnosť hercov a dobíja vás ich energia. Zdieľate a prežívate s nimi príbeh a tak zabúdate na svoje starosti. A navyše, ak si vyberiete z ponuky hier tragédiu zistíte, že váš deň nebol až tak hrozný.

5. Poradí vám, ako sa vysporiadať s ťažkou životnou situáciou 

Samotné divadlo vzniklo pred tisíckami rokov, ale mnohé z hier sú aktuálne aj v dnešnej dobe. Každá divadelná hra je o ľuďoch, ide o naše každodenné problémy, akurát sú zasadené do inej doby. Väčšina hier je nadčasových práve preto, že sa vlastne trochu správame ako postavy, ktorých repliky boli napísané pred stáročiami. Skúste sa zamyslieť, prečo sa divadelné postavy zachovali a možno sa v nich nájdete. Poučte sa zo zlých rozhodnutí, ale nikdy ich nereprízujte.

6. Nahradí vám hodiny dejepisu a literatúry

Najmä pred maturitou je návšteva divadla skvelým nápadom, keď sa vám nechce práve čítať tučné knihy či spoliehať sa na vypracované okruhy. Môžete si dané dielo pozrieť priamo v divadle a verte alebo nie, odnesiete si z toho viac, ako keby ste si to dookola čítali zo štúdijných materiálov.

7. Je to super príležitosť na nevšedné rande 

Nie je nič krajšie, ako zažiť divadlo vo dvojici. Každý muž, ktorý pozve ženu do divadla má u nej plusový bod. Rande v divadle je niečo špeciálne. Je to nápad, ktorý vždy bude znieť lepšie, ako obyčajné kino. A navyše, v obleku a košeli vyzerá každí chlap ako gentleman. Práve túto šancu ukázať sa v ňom treba naplno využiť. A ak k tomu pridáte aj večeru, verte, že vaša polovička sa s tým zaručene pochváli aj kamarátkam.

pixabay.com

8. Je to spoločenská udalosť vďaka ktorej sa budete cítiť ako hviezda

Vstupenky do divadla sú dôvodom, prečo sa pekne a elegantne obliecť. Ten moment, keď vstupujete do divadla v obleku a šatách je neopísateľný, človek sa cíti, ako keby bol na odovzdávaní Oscarov, všetky oči sa upriamujú priamo na vás, keď kráčate po červenom koberci.

9. Môžete tu zblízka vidieť svojich obľúbených hercov 

Slovenských hercov väčšina z nás pozná zo seriálov a filmov, ale verte, že na doskách ktoré znamenajú svet sú lepší. Áno, aj oni sú len obyčajní ľudia, ale keď na vás počas záverečnej klaňačky váš idol žmurkne, alebo sa vám krátko zapozerá do očí, vrátite sa domov s trošku širším úsmevom. A to sa vám pri pozeraní filmu nemôže stať.

10. Pri divadle sa nedá ohlúpnuť, aj keby ste pri ňom strávili celý deň

Tento druh zábavy je snáď jediným, ktorý nemá žiadne vedľajšie účinky. Práve naopak. Môže vás naučiť ako sa správne vyjadrovať. Divadlo pozitívne vplýva na vaše vnímanie myšlienok, pocitov a názorov ľudí okolo vás. Môže vám pomôcť v tom, ako nie len vaša myseľ, ale aj myseľ ostatných.

Ponúkame vám aj malú inšpiráciu:

Divadlo Nová scéna (Bratislava): Čarodejník z krajiny Oz

Divadlo Jána Palárika (Trnava): Malý princ

Divadlo Andreja Bagara (Nitra): Zaľúbený Shakespeare

Štátne divadlo – Historická budova (Košice): Carmen

Divadlo Jonáša Záborského (Prešov): Nikola šuhaj

 

 

 

 

 

 

Odporúčame