Od podcastov až po hrané seriály: True crime príbehy nás fascinujú, no ako pôsobia na našu psychiku?

Evan Peters ako Jeffrey Dahmer

True crime príbehy náš zaujímajú takmer vo všetkých podobách (Zdroj: Netflix)

#Fakt je ten, že true crime stories, teda príbehy skutočných zločinov, nás už dlho fascinujú. Najnovšie to potvrdzuje napríklad seriál Monster: The Jeffrey Dahmer Story. Len pár týždňov od svojej premiéry sa stal jedným z najsledovanejších seriálov na Netflixe. Vyvolal tiež vlnu kritiky zo strany pozostalých obetí. O vplyve true crime nielen na divákov, ale aj na obete a ich blízkych, píše portál Wired.

Amatérski detektívi

Skutočné kriminálne prípady sa v posledných desaťročiach stali pomerne zvláštnou súčasťou populárnej kultúry. Fanúšikovia seriálov, filmov či podcastov často vytvárajú komunity na sociálnych sieťach, no a inak tomu nie je ani v prípade nadšencov pre true crime. Detailne sú rozoberané rôzne skutočnosti z konkrétnych prípadov, komentujúci prichádzajú so svojimi vlastnými teóriami. Možno patríš medzi nich aj ty, no vieš, ktorá sociálna sieť je pre teba tá pravá? Tak napríklad fanúšikovia netflixovského seriálu o Jeffreym Dahmerovi využívajú najmä TikTok. Poslucháči krimi podcastu Serial z roku 2014 zase diskutujú prevažne na sieti Reddit.

Podcast Serial sa vo svojej prvej sérii venoval prípadu vraždy študentky Hae Min Lee z roku 1999, za ktorú bol odsúdený  študentkin bývalý priateľ, Adnan Syed. Ten svoju vinu popieral, no a práve to, či bol skutočným páchateľom, bola jedna z otázok, ktorým sa podcast venoval. Syed bol tento rok napokon prepustený, ale prípad sa ďalej vyšetruje. Nejde pritom o jediný prípad, kedy pozornosť verejnosti napomohla k spravodlivosti. Na druhej strane môžu príliš angažovaní amatérski detektívi mrhať časom polície.

Prečo je tomu tak?

Podľa profesorky kriminológie Dawn Cecil prichádza väčšina ľudí na takéto diskusné fóra s dobrými úmyslami, no masová popularita true crime môže skresľovať náš pohľad na zločiny. Niečo podobné sa stalo aj sestričke Meghan, ktorá sa s Wired podelila o svoje skúsenosti. Tie sa týkali vraždy spomínanej Hae Min Lee.

 „Hanbím sa za to, ako som si z nadšením prezerala rôzne dokumenty z vyšetrovania  bez toho, aby som si plne uvedomovala, že obeť bola skutočnou osobou,“ priznala.

Obete dostali väčší priestor aj v aktuálnom hite od Netflixu, no ich príbuzní na seriál reagovali negatívne. Publicita okolo vrážd a presné rekonštrukcie nielen zločinov, ale aj výpovedí pozostalých, boli podľa nich traumatizujúce. Niektoré rodiny tvorcom vyčítajú aj to, že ich ohľadom vzniku seriálu nekontaktovali. Nemajú teda žiadny podiel zo ziskov.

Práve na obete zločinov sa sústredia autorky podcastu My Favorite Murder. Karen Kilgariff a Georgia Hardstark sa v ňom nevenujú len zločinom, ale aj ich možnej prevencii, a taktiež aj duševnému zdraviu. Tým si získali množstvo priaznivcov, ktorí oceňujú empatiu autoriek. Poslucháči  vytvorili prostredníctvom sociálnych médií komunitu a nielen samotný podcast, ale i vzájomná komunikácia im pomáha vyrovnať sa s vlastnými problémami.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, wired.com
Odporúčame