Pre niekoho hazard, pre iného skvelý zárobok: Ak ťa láka obchodovanie s akciami, vlastnú burzu máme aj na Slovensku

Photo by Razvan Chisu on Unsplash

#Existuje niekoľko druhov cenných papierov, do ktorých by si mohol investovať. Sú nimi napríklad akcie, podielové listiny, dlhopisy, zmenky a mnoho ďalších. V tomto článku sa však viac zameriame asi na tie najznámejšie, a tými sú akcie.

Ak by si sa stal jej majiteľom, mal by si aj určité práva,  ktoré sú s ňou spojené. Ide o práva ako podieľať sa na riadení, zisku a likvidačnom zostatku. Akciu preto môžeme charakterizovať aj ako cenný papier vyjadrujúci podiel na majetku akciovej spoločnosti.

Foto: rawpixel.com

V bežnom obchode si ich nekúpiš

Určite si sa už vo svojom živote stretol so slovom burza. Ide o obrovský organizovaný trh, na ktorom sa stretávajú predávajúci, kupujúci a taktiež aj sprostredkovatelia, aby uskutočnili výhodný obchod. Oproti klasickému trhu, kde si môžeš tovar obzrieť, vyskúšať a následne kúpiť a zobrať domov, sú na burze dostupné iba virtuálne tovary. Objavujú sa vo forme cien akcií a tabuliek na obrazovkách.

Aký to má celé zmysel a prečo sa s nimi obchoduje?

Najskôr si musíš uvedomiť, že hodnota akcie sa odvíja od firmy, ktorá ju vlastní. Logicky, čím je hodnota spoločnosti na trhu väčšia, tým je vyššia aj hodnota jej akcií na burze. Ako držiteľ budeš určite očakávať, že spoločnosť, ktorej akcie vlastníš, bude dosahovať zisk. To ti zaručí určitý výnos.

Foto: Miguelangel Miquelena/Unsplash

Predaj akcií predstavuje pre firmu jeden zo zdrojov financií, ktoré môže ďalej investovať alebo expandovať. Toto môže byť výhodou pre rastúce a menšie podniky na trhu. Mnohí ľudia kupujú práve takéto akcie, pretože v nich vidia potenciál a očakávajú, že firma bude úspešná. A častokrát naozaj je. Hoci možno nemá až tak veľké tržby z predaja produktov, má peniaze z akcií, a tým pádom sa môže rozrastať.

Obchodovanie na burze ako jeden veľký hazard

Trh sa neustále mení, a to v závislosti od mnohých faktorov. Napríklad od ekonomickej alebo politickej situácie v danej krajine. Povedzme, že by mala nejaká akcia dnes hodnotu 1 000 €. No takéto ceny môžu stúpnuť alebo klesnúť za pár sekúnd. Nikto z nás nedokáže predpovedať, ktorej firme sa bude dariť a ktorej nie.

Foto: jcomp/Freepik.com

Niektorí preto investovanie do cenných papierov, a celkovo obchodovanie na burze, prirovnávajú ku stávkovaniu a hazardným hrám. Ak má spoločnosť na verejnosti dobré meno a reputáciu, určite do nej budú investovať. Naopak, tá, ktorá práve zažíva nie veľmi úspešný rok a dosahuje zlé výsledky, bude mať problém svoje akcie predať.

Aj Slovensko má svoju burzu

Je pravda, že Slováci veľmi nepatria medzi ľudí, ktorí by mali v obľube investovanie do cenných papierov a nejak zvlášť sa tým zaoberali. Napriek tomu však máme svoju vlastnú burzu, ktorá sa nazýva Burza cenných papierov v Bratislave (BCPB). Vznikla 15. marca 1991 a v súčasnosti je jediným organizátorom regulovaného trhu s cennými papiermi. BCPB funguje na členskom princípe, čo znamená, že priamo uzatvárať burzové obchody môžu len jej členovia, prípadne Národná banka Slovenska.

Foto: Austin Distel/Unsplash

Je potrebné tiež spomenúť, že aby si mohol obchodovať, musíš mať zriadený obchodný účet s určitým vstupným kapitálom. Ak sa v budúcnosti rozhodneš investovať do akcií svetoznámej firmy, povedzme Facebook či Apple, prajeme ti veľa šťastia. Veď kto by sa nechcel pochváliť pred kamarátmi?

Odporúčame