Pozri sa, ako mladí ľudia menili svet: A čo dokáže naša generácia?

Zdroj foto: Pexels.com

#Mladí ľudia hýbu dejinami. Vedel si, že Alexander Veľký dobyl prvé územia, keď mal 18 rokov? Alebo, že Mozart napísal prvú symfóniu, keď mal 8? Na svete, ale aj na Slovensku, sa diali vďaka študentom veľké veci. Preto neváhaj a inšpiruj sa týmito príkladmi z posledných dekád, ktoré ti prinášame v spolupráci s revolučnou 365.bank.

80. roky: Študenti nakopli zmenu politického systému

S rokom 1989 sa nám spája hlavne jedna udalosť. A tou je Nežná revolúcia, na základe ktorej sa podarilo po rokoch zvrhnúť vládu komunistickej strany v Československu. Udalosti novembra 1989 sa spustili už deň pred kľúčovým pochodom v Prahe – 16. novembra sa stretli študenti v Bratislave. Kým na Slovensku ich bolo niekoľko stoviek, 17. novembra pochodovalo ulicami Prahy už asi 50-tisíc ľudí na čele práve so študentami.

Tento pochod bol potlačený vtedajšími bezpečnostnými zložkami, no veci sa vtedy dali skutočne do pohybu. Študenti vysokých škôl boli prvými ľuďmi v bývalom Československu, ktorí vstúpili do štrajku. Neskôr sa k nim pridali herci a aj ďalší pracujúci pri takzvanom generálnom štrajku.

90. roky: Dvaja chalani a internetová revolúcia

Odskočme si do Spojených štátov. Príbeh týchto dvoch chalanov je doslova ako americký sen. Jeden z nich pochádza z Michiganu a druhý z Moskvy, hoci vyrastal v Spojených štátoch. Obaja mali len 23 rokov, keď založili Google.

Larry Page a Sergej Brin boli v tom čase len študentmi. Larrymu pridelili Sergeja, aby mu ako nováčikovi na univerzite Stanford pomáhal. Google založili v roku 1998 a už na prelome tisícročí získali miliónové investície, ktoré z Googlu spravili v podstate synonymum pre vyhľadávanie obsahu a jednu z najmocnejších firiem súčasnosti.

Dnes totiž Google nie je len vyhľadávač. Pochádza od neho aj operačný systém Android, emailový klient Gmail a táto americká firma kúpila tiež Youtube. A to je len zlomok produktov, ktoré každý deň používame. Larry Page a Sergej Brin sú dnes prezidentmi materskej spoločnosti Googlu – Alphabet a v poradí najbohatších ľudí sveta sú na 12. a 13. mieste. A za všetkým pritom stál revolučný projekt dvoch študentov, ktorí mali čerstvo po dvadsiatke.

Larry Page a Sergej Brin, zakladatelia Googlu v mladosti (zdroj foto: Ehud Kenan/Wikimedia Commons)

Nulté roky: Obrovský prelom v komunikácii

Obrovské zmeny, súvisiace s rozšírením internetu pokračovali ďalej – a opäť za nimi stáli najmä mladí ľudia. Za všetkých spomeňme Marka Zuckerberga. Toho ti asi nemusíme predstavovať, veď asi každý vie, že tento mladý muž založil sociálnu sieť Facebook. Bolo to v roku 2004, mal len 20 rokov a študoval vtedy na Harvarde. A navždy zmenil spôsob, akým ľudia spolu komunikujú – veď dnes má na Facebooku profil možno aj tvoja mama či babka.

Hoci nebol prvou sociálnou sieťou, stal sa tou najväčšou, najznámejšou a najpoužívanejšou. Zuckerberg pôvodný Facebook naprogramoval len za dva týždne a spustil ho zo svojej internátnej izby, ako komunikačný prostriedok medzi študentmi Harvardu. Následne sa rozšírili aj na ďalšie vysoké školy a od 2006 je dostupný pre všetkých ľudí. Mesačne Facebook používa 2,3 miliardy uživateľov, čo je skutočne neuveriteľné číslo.

Desiate roky: Boj za budúcnosť našej planéty

A čo riešime dnes? Čím ďalej, tým viac si uvedomujeme, že boj za našu lepšiu budúcnosť sa rovná boju za „zdravšiu“ Zem. Obrovský konzum priniesol svoju daň a opäť najmä mladí ľudia bojujú za zmenu. Či už proti fast fashion, globálnemu otepľovaniu, prílišnej konzumácii mäsa či za zero waste.

Za všetkých môžeme spomenúť napríklad 16-ročnú Švédka Gretu Thunberg. Tá je tvárou a symbolom „klimatickej revolúcie“, ktorá je tak potrebná, ak nechceme našu Zem nadobro zničiť. Podľa magazínu TIME tiež patrí medzi stovku najvplyvnejších ľudí roku 2019 a zároveň bola nominovaná na Nobelovu cenu mieru.

Greta je inšpiratívna aj ako osoba, ktorá prekonala osobné problémy, aby sa postavila do čela ako hovorca mladých ľudí. Od jedenástich trpela depresiami a jedným z dôvodov bolo vedomie, že politická elita robí málo preto, aby bojovala proti globálnemu otepľovaniu. Odmietala rozprávať aj jesť, diagnostikovali jej Aspergerov syndróm.

Greta Thunberg (zdroj foto: Anders Hellberg/Wikimedia Commons)

Dnes a zajtra: Revolučným ľuďom pomáha revolučná banka

Máš aj ty revolučné nápady a myšlienky? Nechaj si pomôcť revolučnou bankou. V 365.bank si môžeš založiť účet jednoducho cez mobil a jediné, čo na to potrebuješ, je mať aspoň 16 rokov. Nepotrebuješ žiadne potvrdenia zo školy, alebo súhlas rodičov. Zároveň ti tvoj účet ostane „študentským“ navždy – v 365.banke je totiž jeho vedenie zadarmo pre všetkých. Že už účet v 365.bank máš? Super, pozvi aj kamošov alebo rodičov a ty aj oni dostanete každý po 10 eur!

Okrem toho je 365.banka jedinou skutočnou bezpapierovou bankou na Slovensku. To z nej robí skutočný podnik dneška – nemíňaš papier, si zodpovednejší voči planéte a všetko nájdeš pokope pekne v tvojej mobilnej aplikácii.

POZRI SI VÝHODY ÚČTU V 365.BANK

Advertoriál pripravený v spolupráci s 365.bank.





Odporúčame