Pozor na to! 5 kľúčových chýb dospievania, za ktoré budeš pykať už ako dvadsaťročný

Photo by Trinity Treft on Unsplash

#V mladosti toho nastvárame kadečo. Pokiaľ je tvoja rebélia v rámci normy a končí nejakou tou poznámkou od triednej profesorky, vedz, že si ešte celkom v poriadku. No určité hranice by sa predsa len nemali prekročiť. Inak sa rôzne negatívne nálepky a hodnotenia okolia budú s tebou vliecť až do dospelosti.

Toto je podľa odborníkov 5 chýb dospievania, ktoré ti môžu skomplikovať dospelosť. Teda, ak sa z nich nedokážeš poučiť.

#1 Zlomené srdce

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Možno sa aj ty pýtaš: „A čo je na tom zlé?“ Na tom naozaj nie je zlé nič. Ale ak si v pätnástich dostal kopačky, z ktorých sa nevieš spamätať ani po desiatich rokoch, len veľmi ťažko si nájdeš skvelý vzťah. Je dokázané, že máme tendenciu idealizovať si prvú lásku. Po čase vidíme na nej len to dobré a preto neraz predstavuje latku, ktorú je ťažké prekonať. Ak tvoja prvá láska skončila rozchodom, určite to bola bolestivá skúsenosť. Avšak práve tie nás dokážu poriadne posunúť dopredu.

#2 Rebélia

Ak máš za sebou zopár „výletov“ poza školu, netreba z toho robiť žiadnu vedu. Rebélia patrí k zdravému dospievaniu. Ak ťa rodičia držia príliš nakrátko, hrozí ti, že v osemnástich sa utrhneš z reťaze a pustíš sa do všetkého zakázaného. Ak sa púšťaš do neznámych vôd, skús vždy myslieť na to, aký to môže mať dosah na tvoju budúcnosť. A to najmä v prípadoch, keď sa rebélia mení na trestný čin. Potom už je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Nálepky zlodeja, podvodníka či kriminálnika sa len tak ľahko nezbavíš.

#3 Šikana slabších

Photo by Eric Nopanen on Unsplash

Ruku na srdce, kto nikdy nepovedal škaredé slovo druhému človeku. Možno si už aj ty na vlastnej koži zažil, aké vedia byť deti (a taktiež puberťáci) kruté. Raz-dva nájdu tvoje slabé miesto a udrú doňho s plnou silou. Ak si sa aj ty hral na hrdinu a druhému ubližoval, skús to čo najskôr napraviť. Psychika je veľmi krehká a rany na nej zanechajú nezmazateľné stopy. Preto dávaj pozor na to, čo hovoríš a ako sa správaš. Slová sa bohužiaľ už nedajú vziať späť.

#4 Všetko pre imidž

Určite ani ty nechceš byť súčasťou davu a chceš sa prejaviť svojou individualitou. To je síce fajn, no taktiež si treba dať pozor na to, akým spôsobom sa chceš odlíšiť. Určite máš svoj talent, intelekt a ďalšie skvelé vlastnosti, z ktorých môžu ísť tí ostatní do kolien. Odlišovať sa len vzhľadom môže byť prvoplánové. Kde sa objavíš, tam síce vyvoláš senzáciu, no ďalej… Nič. Ak sa dáš potetovať od chodidiel až po obočie, mysli na to, že tetovanie sa odstraňuje len veľmi ťažko. Okrem toho sa v dospelosti budeš stretávať s nejedným predsudkom.

#5 Keď všetko podriadiš nezmyselnému cieľu

Photo by Vidar Nordli-Mathisen on Unsplash

V čase dospievania máme často nereálne sny, ktoré sa neskôr môžu stať kameňom úrazu. Ak nevieš zaspievať ani Kohútika jarabého, len ťažko bude z teba budúca superstar. Preto sa snaž v sebe podporovať tie talenty, ktoré skutočne máš. Možno nevieš spievať, ale zato si dobrý v písaní. Svet je plný skrachovaných umelcov, ktorí by sa určite vynikajúco uplatnili v inej oblasti. Naše sny sa počas života menia. A je to absolútne normálne.

Zdroj: thoughtcatalog.com
Odporúčame