#Memečka zaplavujú priestor internetu každý deň. Niektoré „známe“ tváre sa v nich opakujú natoľko, že sa stali legendami. Napadlo ti však, ako vznikli dané zábery a čo dnes robia ľudia, ktorí – hoci neplánovane – rozosmievajú celý virtuálny svet?
„Nadšená“ Chloe
Chloe Clem sa stala slávnou v roku 2013. Mama ju natáčala spolu so sestrou na video počas toho, ako im oznamovala, že idú na výlet do Disneylandu. Staršia sestra Lily sa rozplakala od šťastia, ale Chloe reagovala svojím charakteristickým výrazom, ktorý sa dá nazvať kadejakým, len nie nadšeným.
Aj preto sa do histórie internetu zapísala ako „side-eye Chloe“. Video jej mama Katie uverejnila na YouTube a internet okamžite zareagoval – Chloeina tvár sa začala šíriť v podobe memečka na vykreslenie situácií, z ktorých človek nie je práve šťastný. Jej rodina dokonca dokonca predala NFT Chloeinho slávneho výrazu.
Samotné dievča si z toho robí srandu a tvrdí, že jej to nikdy nevadilo. Dnes je už tínedžerka a na Instagrame má tisíce sledovateľov. Venuje sa bežným veciam dospievajúcich detí – škola, priatelia a občasné online spolupráce.
Malý šampión
Toto ikonické bábätko s odhodlaným víťazoslávnym výrazom na tvári sa volá Sammy Griner. Jeho mama Laney ho odfotila v roku 2007 na floridskej pláži, keď mal len 11 mesiacov. Záber sa dostal na internet a nebolo treba viac. Rýchlo sa stala symbolom „malého víťazstva“, takže dostala prezývku Success Kid. Sammy sa stal známou detskou hviezdou internetu.
Jeho rodina využila popularitu memečka na zbierku pre otcovu transplantáciu obličky – a úspešne! Dnes je už Sammy takmer dospelý mladý muž, ktorý má dlhé vlasy, miluje hudbu a videohry.

Magnet na katastrofy
Aj fotka malého dievčatka môže byť hrôzostrašná. Záber malej slečny s diabolským úsmevom vznikol v roku 2005. Dievča na fotke sa volá Zoë Roth a jej otec Dave ju odfotil počas cvičného hasičského zásahu. Fotku zverejnili v súťaži a následne sa z nej stal internetový hit s názvom „Disaster Girl“. Internet ju použil v množstve apokalyptických a humorných memečiek.
Zoë sa vyjadrila, že sláva okolo memečka bola síce zvláštna, ale nikdy ju nebrala zle. V roku 2021 predala originálne NFT meme za 500 000 dolárov. Dnes má Zoë okolo 24 rokov a je študentkou na univerzite v Severnej Karolíne.
Nepochopiteľne absurdné
Keď sa raz na streame herného webu Giant Bomb obajavil Drew Scanlon, ktorý tam pracoval, okamžite sa rozvírili vody internetu. Drew vtedy reagoval na kolegu, ktorý mal čudnú poznámku. Niekoľkokrát neveriacky žmurkol a internet si tento moment zamiloval – vzniklo z toho meme známe ako „Blinking White Guy“.
Samotného Drewa virálnosť videa veľmi prekvapila. Gif s jeho tvárou sa dodnes používa na vyjadrenie „WTF momentu“, čiže situácie, ktorá je až nepochopiteľne absurdná. Drew má dnes pred štyridsiatkou a venuje sa dokumentárnej tvorbe a videoprodukcii. Pracoval tiež na projekte Scanning the Globe, v rámci ktorého cestoval a točil filmy o zaujímavých miestach.

Majster „dobrej“ rady
Ak si niekto najlepšie na svete ťuká na čelo, tak je to sympatický černoch z memečka s oficiálnym názvom „Roll Safe“. Tento obrázok má vyjadrovať múdrosť či prešibanosť, ale často v ironickom zmysle. Postava pochádza z britského sitcomu Hood Documentary, kde ju hrá herec Kayode Ewumi.
Scéna, z ktorej vzišlo memečko, bola natočená v roku 2016. Internet si z Kayodeho postavy okamžite začal strieľať a vytvárať koláže, ktoré sa vysmievajú nelogickým radám. Kayode túto slávu nikdy neplánoval, ale prijal ju s nadhľadom. Dnes je to tridsiatnik a stále sa venuje herectvu a písaniu. Pracuje na britských seriáloch a divadelných projektoch.
Úsmev cez slzy
Muž so zvláštnym úsmevom dostal v internetovom svete prezývku „Harold“. V skutočnosti sa volá András Arató a pochádza z Maďarska. Bol na dôchodku, keď sa rozhodol zapózovať ako model pre fotobanky – zvečnil ho profesionálny fotograf okolo roku 2010. Jeho zvláštny úsmev si používatelia internetu vysvetlili ako silený či skrývajúci bolesť. Takto vzniklo memečko s názvom „Hide the Pain Harold“ (Harold, ktorý ukrýva bolesť).
Spočiatku ho táto sláva zaskočila, ale neskôr si ju slušne zužitkoval – vystupoval na prednáškach a talk show. Narodil sa v roku 1945, takže dnes má cez 80 rokov. Arató bol predtým elektroinžinier a dnes si užíva pokojný dôchodok. S humorom prijal svoju virálnu identitu a stal sa internetovým fenoménom.

Psík, ktorý neovláda gramatiku
Na záver tu máme aj jedného zvieracieho hrdinu. Doge je legendárny memečkový pes – sučka šiba inu sa v skutočnosti volala Kabosu. Jej ikonická „prekvapená“ fotka pochádza z roku 2010 a autorkou je majiteľka, bývalá učiteľka z materskej školy, Japonka Atsuko Sato. Zverejnila ju na blogu a fotka sa začala šíriť internetom.
Doge (preklep v anglickom slove „dog“, čiže pes) sa stala symbolom absurdného humoru, väčšinou spojeného so zlou gramatikou, ako aj maskotom kryptomeny Dogecoin. Už v roku 2022 prekonala vážne zdravotné problémy, ale zotavila sa. V roku 2024 však tento svet opustila v úctyhodnom veku 18 rokov, pretože nakoniec sa jej vrátila leukémia a ochorenie obličiek.

Po tejto smutnej správe nechal dokonca Elon Musk dočasne zmeniť ikonu bývalého Twitteru na tvár tohto legendárneho psíka, ktorý bude navždy patriť medzi najmilšie a najvtipnejšie memečká.
Zdieľať na
Zdieľaní