Pohnutý osud obľúbenej priehrady: Krásny čin, takto jej pomohli dobrovoľníci

Odpadky v okolí priehrady Ružín. (Zdroj: OZ Ružín)

#Ekológia a láska k našej planéte sú dnes trendom, ale predstavujú aj zodpovednosť. Nielen známi greenfluenceri, ale aj influenceri, banky a značky apelujú na zodpovedné správanie voči planéte a vyzývajú, aby každý pomohol tak, ako môže. Práve o dnešných mladých sa hovorí ako o poslednej generácii, ktorá môže zmierniť alebo zvrátiť neudržateľnosť, ktorú vidíme na každom kroku.

Podľa dostupných dát tvoria až polovicu odpadu v riekach a moriach jednorazové plasty. Už dnes ich je v oceánoch viac ako 150 miliónov ton. Ak to bude týmto tempom pokračovať, do roku 2050 môže v oceánoch plávať viac odpadu ako rýb. Tento problém sa však netýka len oceánov, ale aj iných vodných plôch – tie slovenské nevynímajúc.

Ružín plný odpadu

Plastové obaly od jedla, igelitové tašky, mikroténové vrecká či plastové fľaše sú len zlomkom toho, čo sa vyskytuje v našom každodennom živote. Žiaľ, množstvo týchto vecí končí v riekach, jazerách či priehradách. Hladina priehrady Ružín, ktorá slúži na rekreáciu a ochranu pred storočnou vodou, je plná plastov a iných odpadkov. Dostávajú sa do nej najmä z riek Hnilec a Hornád, ktoré pretekajú cez 92 miest a obcí a ústia do priehrady.

Naplnili neuveriteľných 1 500 vriec

Smutný pohľad na Ružín rozhodne nie je ľahostajný desiatkam dobrovoľníkov z celého Slovenska. Tí si symbolicky počas Sviatku práce vyhrnuli rukávy a pustili sa do čistenia brehov priehrady. Najväčšia brigáda na Slovensku pokračovala aj o týždeň neskôr, 8. mája.

Do práce sa zapojili podporovatelia myšlienky, brigádnici, aj zástupcovia 365.bank, ktorá je partnerom OZ Ružínska priehrada. Spolu naplnili vyzbieranými odpadkami takmer 1 500 vriec, čo predstavuje až neuveriteľných 20 ton. Zaujímavosťou je, že tieto mechy neskončia v spaľovni ani na skládke. Namiesto toho poputujú do recyklačného centra, kde sa spracujú na opätovné použitie.

Situáciu má zlepšiť norná stena

Nestačí však len zbierať odpadky. Riešenia treba hľadať tam, kde problém vzniká. Ideálne by bolo, keby ľudia znížili používanie plastov a narábali zodpovednejšie so svojím odpadom. Žiaľ, smetí je v našich riekach stále veľa. Situáciu na Ružíne mali zlepšiť bariéry brániace naplaveniu odpadu vodnými tokmi až do priehrady. „Za posledné dva roky sa bariéry pretrhli trikrát. V dôsledku toho sa odpadom a plastmi zaplavila už vyčistená priehrada,“ vysvetľuje Jozef Kojecký, predseda občianskeho združenia Ružínska priehrada. Nadácia 365 a OZ Ružínska priehrada preto v apríli osadili novú, pevnejšiu a modernejšiu 125-metrovú nornú stenu, ktorá by mala zachytiť plasty a naplaveniny. Tie sa potom vyberú a použijú na druhotné spracovanie.

V 365.bank nechceli o probléme iba hovoriť, ale rovno priložiť ruku k dielu a ísť príkladom. „Doba, v ktorej žijeme, je, žiaľ, aj dobou plastovou. Bolo by málo na problém len upozorňovať a nepomôcť tam, kde plasty predstavujú skutočnú prírodnú katastrofu. Verím, že sa nám podarí prispieť k tomu, aby sa Ružínska priehrada stala čistejším miestom pre nás všetkých,“ hovorí Andrej Zaťko, CEO 365.bank.

Ako môžeš pomôcť prírode ty?

Odpoveď na túto otázku môžeme nájsť v každodennom živote. Stačí si uvedomiť, kde všade môžeme zo spotreby plastov ubrať. Chodievaj na nákup do bezobalového obchodu a do toho klasického si nos vlastné vrecká na ovocie a zeleninu. Ak sa v obchode nevieš rozhodnúť medzi dvoma výrobkami, vyber si ten ekologickejšie zabalený. Plastové výrobky, ktoré už máš, využi na maximum – či už ide o vrecká, krabičky alebo hocičo iné. V 365.banke si môžeš otvoriť bezplastový účet, vďaka ktorému ušetríš nielen čas a peniaze, ale aj prírodu. Tvoja nová karta bude totiž digitálna a množstvo vyprodukovaného plastu sa aj tvojou zásluhou o čosi zníži.

VIAC O BEZPLASTOVOM ÚČTE

Advertoriál pripravený v spolupráci s 365.bank.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame