Pohľad do zákulisia rozhodcov: Ako vyzerá ich zápasový deň a čo všetko absolvujú počas MS?

Ilustračné foto: Pixabay.com

#Povolanie rozhodcu je nepopulárne, čoho svedkami sme aj na práve prebiehajúcom svetovom šampionáte. Treba si však uvedomiť, že bez nich by hokej ako taký nemohol existovať. Fanúšikovia ich často kritizujú, ale aj oni sú len ľudia. My sme sa porozprávali s jedným z nich.

Ako čiarový rozhodca si Milan Novák v roku 2006 pri svojej premiére na seniorskom svetovom šampionáte v Lotyšsku zapískal rovno finále a rozhodoval aj na zimnej olympiáde vo Vancouveri, kde dostal dôveru v štvrťfinálovom zápase Kanada – Rusko. Okrem toho má na konte aj veľa iných turnajov pod hlavičkou IIHF – Medzinárodnej hokejovej federácie.

Momentálne už má na rukách pásky a ako hlavný arbiter pôsobí na slovenskej extraligovej scéne. Rodák z Piešťan nám ochotne sprostredkoval informácie a názory, ktoré nie sú pre bežných divákov úplne známe.

O profesionálnych rozhodcoch na Slovensku…

V posledných dvoch sezónach sa začal aj u nás rozbiehať projekt profi rozhodcov, čo je ale zatiaľ záležitosť iba mesiacov, v ktorých beží sezóna. Všetci slovenskí rozhodcovia, pokiaľ ešte neštudujú, zatiaľ majú aj svoje civilné zamestnania.“

Kondíciu nepotrebujú len hráči…

Unavený rozhodca = menej pozorný rozhodca. Aj rozhodca musí jednoznačne trénovať. Letná príprava je rovnako dôležitá ako u hokejistov, najmä kondičná stránka. Rozhodcovia na vrcholovej úrovni sa počas celej sezóny udržiavajú v tempe a pred turnajom, ako sú napríklad MS, väčšinou ešte absolvujú zintenzívnenú prípravu.

Slovenskí muži v pruhovanom verzus tí zo zahraničia… 

Rozhodcovia, ktorí patria k špičke vo svojich krajinách, majú podľa môjho názoru veľmi podobnú výkonnosť. Ako široká táto špička je, je už vecou celkovej úrovne práce s rozhodcami, podmienkami, konkurenciou, ale aj šírkou kádrov rozhodcov v tej-ktorej krajine.

Zápasový deň v lige…

Keďže ako rozhodcovia máme aj iné zamestnania, väčšinou ideme ráno normálne do práce, ako každý iný človek. Vopred si zorganizujeme s kolegami plán cesty, kde, kedy, kto po koho príde. Cestujeme na zápas tak, aby sme tam boli približne 90 minút vopred, nasleduje predzápasová príprava, rozcvička na ľade, na suchu, samotný zápas, po ňom rozbor s inštruktorom stretnutia, chvíľku vyfúkneme a sadáme do auta domov, lebo ráno treba ísť zasa do práce. Niekedy, keď je zápas ďaleko od domova, či zlé cesty, sú tie príchody domov aj hlbšie po polnoci.

Pohľad do kabíny počas prestávky…

Každý má svoje vlastné preferencie a spôsoby, ako na jednej strane vypnúť hlavu a zároveň nestratiť koncentráciu do ďalšieho priebehu zápasu. Väčšinou si pustíme nejakú hudbu, snažíme sa mať pohodu. Preberieme si, čo sa nám udialo na ľade, principiálne robíme to isté, ako mužstvá, aby sme v ďalšom priebehu optimálne reagovali na vývoj zápasu. Niektorí inštruktori prídu za nami aj počas prestávok, usmerniť, ak je to potrebné, upozorniť na chyby alebo pochváliť za dobré veci. To sú akoby naši tréneri.

Milan Novák v akcii počas zápasu medzi Banskou Bystricou a Popradom. Zdroj foto: hc05.sk/Gabriela Ganzová

Rozdiel v rozhodovaní v slovenskej lige a na MS…

V prvom rade sa na takomto podujatí môže rozhodca plné sústrediť iba na samotný hokej. Tu deň rozhodcu môže vyzerať úplne inak, než v lige. Je o neho postarané, hotel, jedlo, posilovňa, bazén, masér, ak treba, odpočinok pred zápasom a podobne. Takže celodenná príprava na zápas je na profi úrovni. Samotné rozhodovanie na ľade je mnohokrát jednoduchšie ako v domácich podmienkach, pretože úroveň profesionality alebo rešpektu úplne všetkých zainteresovaných, či na ľade alebo aj mimo neho, je väčšinou oveľa vyššia.

Deň hokejového arbitra na šampionáte…

Rozhodcovia sú pomerne vyťažení, len niekoľkí z nich majú v danom dní voľno a v niektorých dňoch vôbec nikto. Napríklad na týchto MS je 16 rozhodcov v Bratislave a 16 v Košiciach. Na každý zápas je nominovaných 6 rozhodcov (4 na ľade + 2 náhradní, ktorí nastúpia v prípade zranenia). Takže v niektorých dňoch majú rozhodcovia aj dvojzápasové povinnosti. Trikrát počas šampionátu sa časť rozhodcov presúva z Bratislavy do Košíc a naopak. To všetko v dňoch, kedy sa hrajú zápasy. Takže tí, čo necestujú, majú povinnosti na ľade. Okrem toho absolvujú aj mítingy, takže je to pomerne nahustený program.

Cesta rozhodcu až na majstrovstvá sveta…

Proces výberu rozhodcov na MS je v kompetencii komisie rozhodcov IIHF, najmä na základe hodnotení z predošlých šampionátov a turnajov, aj s výhľadom na najbližší olympijský cyklus. Rozhodca, ktorý sa dostane na toto podujatie, už určite absolvoval niekoľko MS v hierarchii nižších turnajov U20 či U18 a zároveň patrí k špičke vo svojej krajine. Takisto môže zohrať úlohu aj perspektíva daného rozhodcu vzhľadom na jeho vek.

Odlišnosti v pravidlách…

Na Slovensku ideme presne podľa pravidiel IIHF, takže veľké zmeny tam nie sú. Rozdiel je iba v trénerskej výzve tzv. Coach’s challenge, tu sú možnosti nastavené inak ako v slovenskej lige a rovnako aj dôsledky neúspešnej výzvy. Ak ide o nedovolené bránenie brankárovi, je to strata oddychového času. Pokiaľ ide o ofsajd, je to dvojminútový trest. Toto sú zároveň jediné dve veci, pri ktorých môže tréner na MS požiadať o výzvu na overenie.

Foto: archív Milan Novák

O plate v slovenskej lige…

Ak rozhodca pôsobí na najvyššej úrovni v rámci Slovenska, porovnal by som to s takým lepším priemerným zamestnaním. Je to v podstate druhá práca, keď si uvedomíme, aký čas trávia rozhodcovia preč z domu, okrem svojej normálnej práce, plus ďalšie aspekty, ktoré robia tento job mimoriadne namáhavým. Lukratívnym by som to v našich podmienkach určite nenazval, kolegovia v ostatných hokejových krajinách sú na tom výrazne lepšie, ale zase na naše pomery to môžu byť slušné peniaze. Vždy záleží na tom, s čím to porovnáte, ale opakujem, že sa bavíme iba o rozhodcoch v najvyššej súťaži. Je určite potrebné zlepšiť podmienky už od tých najnižších súťaži, aby sme dokázali motivovať a tiež prilákať nových ľudí na túto náročnú prácu.

Zárobok na svetovom šampionáte…

Čo sa týka MS, hokejoví rozhodcovia sa nemôžu s ich futbalovými kolegami v príjmoch porovnávať, ale opäť na naše pomery to bude veľmi slušne číslo. Väčšina rozhodcov z vyspelých hokejových krajín by však za rovnaký počet zápasov odpískaných vo svojej lige zrejme zarobila viac.

Odporúčame