Podzemie slávneho mesta má 2500 rokov, ešte nedávno bolo plné odpadkov: Ak máš klaustrofóbiu, radšej choď na zmrzku

Neapolské podzemie (zdroj foto: Armando Mancini/Wikimedia Commons)

#Neapol, tretie najväčšie mesto Talianska a hlavné mesto regiónu Kampánia ponúka návštevníkom bohaté zážitky nielen na povrchu, ale aj pod ním. Okrem skvelého jedla, lacného aperolu čí pravej talianskej kávy si môžeš napríklad naplánovať výlet do legendárnych Pompejí, alebo oddychovať v plážových rezortoch na neďalekom pobreží Amalfi. Tí, ktorí sa rozhodnú zostať v meste, môžu navštíviť neapolské podzemie alebo sochu, Kristus zahalený plášťom, v Cappella Sansevero. My sme si vybrali posledné možnosti a vstúpili tak aj do Neapolského podzemia – Napoli Sotterranea.

Dômyselný grécky akvadukt

Prehliadka sa začína po viac než sto schodoch a štyridsiatich metroch pod povrchom mesta. Chodby a tunely sú staré viac ako 2500 rokov a pôvodne zásobovali mesto pitnou vodou.

Prialo im predovšetkým geologické podložie Neapolu, jeho sopečné skaly a tufa, ľahký, pevný a tvárny materiál. S výstavbou začali starovekí Gréci a Rimania neskôr sieť tunelov a šácht ešte viac zveľadili.

Neapol (foto: Hashtag/Jana)

Stenami museli preliezať po tme

Prehliadka ťa prevedie niekoľkými tunelmi, cez ktoré v minulosti prúdila voda, ale aj miestnosťami, kde bola zadržiavaná. Denné svetlo dole prechádza cez úzke šachty, ktorými v minulosti dole zliezali ľudia zodpovední za udržiavanie akvaduktu. Táto práca musela byť  mimoriadne náročná, keďže sa v tuneloch pohybovali po tme a opatrne nad hladinou vody. V stenách mali drobné otvory na ruky a nohy, ktorými preliezali podobným štýlom ako lezci, ktorí sa dnes venujú boulderingu.

Neapol (foto: Hashtag/Jana)

Ak trpíš klaustrofóbiou, radšej choď na zmrzlinu

Okrem toho, že si väčšinu času v hlbokom podzemí, je súčasťou prehliadky aj približne dvojminútové prechádzanie mimoriadne úzkym a vysokým tunelom. Pre predstavivosť, dospelý človek sa musí otočiť a kráčať „bokom“.

V tomto extrémne úzkom tuneli chýba tiež osvetlenie, každý návštevník ale dostane malú elektrickú sviečku. Pred vstupom sa inštruktori pre istotu spýtajú, či nie je v skupine niekto, kto trpí klaustrofóbiou. Pre návštevníkov, ktorí sa túto výzvu rozhodnú neabsolvovať, existuje alternatívna cesta.

Druhá svetová vojna

Počas druhej svetovej vojny katakomby slúžili ako úkryt pre ľudí z mesta. Neapol bol jednou z najviac bomardovaných častí v Taliansku. Obyvatelia, ktorí počas bombardovania prišli o domovy v tuneloch dokonca dočasne žili. V podzemí okrem dospelých boli aj deti, ktoré sa pri hrách museli prispôsobiť prostrediu a skúšali sa v ňom hrať. V priestoroch akvaduktu sú dnes pre návštevníkov pripravené sugestívne kovové sochy ľudí, detské hračky ale aj repliky bomby či tanku.

Neapol (foto: Hashtag/Jana)

Podzemná záhrada

Kedysi tunely kvôli nedostatku priestoru na povrchu mesta zaplnili odpadky. Ľudia ich do nepoužívaných tunelov hádzali až do konca osemdesiatych rokov.

Okrem histórie, ktorá je na tomto mieste všadeprítomná, sú chodby tiež miestom súčasného unikátneho experimentu s rastlinami. Keďže je v chodbách mimoriadne vysoká prirodzená vlhkosť, skupina vedcov predpokladala, že s umelým osvetlením by sa v tomto prostredí malo dariť bez ďalšieho zavlažovania. Vytvorili bizarný skleník s umelým osvetlením, bez vody, v ktorom návštevníci vidia napríklad rásť bazalku alebo rôzne ďalšie rastliny.

Neapol (foto: Hashtag/Jana)

Vchod do podzemia nájdeš na Piazza San Gaetano, 68. Organizovná prehliadka trvá približne hodinu a pol, stojí 10 eur a k dispozícii sú aj sprievodcovia hovoriaci cudzími jazykmi – napríklad po anglicky alebo francúzsky.

Odporúčame