Podporujú imunitný systém, čistia zuby a pomôžu pri chudnutí: Aj pre tieto dôvody staré matere milovali jablká

Foto: unsplash.com

#Už sme vám písali o poklade z kuchyne, s ktorým vás sychravé počasie nezaskočí alebo o tekutom zlate – mede. Dnes máme pre vás pripravený ďalší článok o potravine, ktorá je lacná, dostupná, ideálne sa hodí na jesenné obdobie a nechýba takmer v žiadnej domácnosti. Reč je o jablku.

Hovorí sa, že jablká sú ovocím chudobných. V minulých časoch patrili k surovine, ktorej bol dostatok a navyše, jeho chuť bola výborná. Jablká sú malým-veľkým pomocníkom a klenotom aj dnes. Aj keď ceny v supermarketoch závratne stúpajú, jablká nie je problém zohnať. Dajú sa ľahko vypestovať i v záhrade a ich cena je viac ako priaznivá. Pozrite sa na ich fantastické účinky.

unsplash.com

1. Pomáha pri chudnutí

V dobe neustálej propagácie zdravého životného štýlu, bio a fitness patria jablká priam k „must have“ potravinovým kúskom. Z hľadiska ich nutričnej hodnoty má jedno stredne veľké jabĺčko približne 0.47 g bielkovín, iba 95 kalórií a 4.4 g vlákniny.  Jablká pomáhajú rozkladať zvyšky tukov v telesných bunkách.

Malý tip: Chcete udržať svoju hmotnosť na uzde? Dajte si jablko pred jedlom.

2. Vitamíny

Jablko obsahuje vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém. Stačí si dať jedno jablko denne a choroba vás obíde na kilometre.

unsplash.com

3. Horúčka nemá šancu

Horúca šťava z jabĺk je ideálnym pomocníkom pri horúčke. Zároveň bojuje pri bolestiach hrdla, pretože pomáha rozpúšťať hlieny.

4. Rany

Nehoja sa vám rany? Skúste zmiešať nastrúhané jablko s olivovým olejom a uvidíte, že rany sa postupne začnú hojiť.

5. Smäd

Dospelý človek by mal vypiť 1,5-2,5 litra vody denne. Niektorým to však ide ťažko a nevypijú ani polovicu. Keďže voda patrí k základom toho, aby naše telo správne fungovalo, viete si ju dodať aj inak. Jablko z 80% tvorí voda a tak výborne nielen zasýti, ale aj uhasí smäd.

unsplash.com

6. Zuby

Mať krásne, zdravé zuby a svieži dych sa dá dosiahnuť aj bez pomoci zubného lekára. Práve jablko zuby čistí, ošetruje ďasná a priaznivo pôsobí na ľudský dych, pretože odstraňuje zápach.

7. Spánok a depresie

Ak máte pocit, že vás už dlhodobo prenasleduje pochmúrne obdobie, máte zlú náladu, či sklon k depresiám, jabĺčko je odborník aj na tieto problémy. Navyše podporuje spánok, upokojuje myseľ a pomáha sa lepšie koncentrovať. Skúste si dopriať jablko aj v podobe podomácky vytlačenej šťavy.

unsplash.com

Recept na záver

S jablkami sa dá v kuchyni naozaj čarovať. Ak však nemáte čas niečo chutné pripraviť, alebo sa potrebujete zasýtiť počas dňa, či už v škole alebo v práci, máme pre vás starý, ale osvedčený recept z troch ingrediencií. Ten je nielen zdravý, ale slúži aj pri snahe o chudnutie. Potrebovať budete:

  • 6 jabĺk
  • 2 väčšie mrkvy
  • škoricový cukor

Postup zvládne naozaj každý. Jabĺčka a mrkvu očistíme a nastrúhame, pridáme trošku škoricového cukru a dobre pomiešame. Ak chcete, môžete pridať aj domáce vlašské orechy. Mňam!

Odporúčame