Pochváliť nevieme, skritizovať áno: Je slovenský poslucháč náročný, alebo len nasilu negatívny? (KOMENTÁR)

Sú domáci poslucháči nároční? (Zdroj: @separ_dms Instagram, @frayer_flexking Instagram)

#Slovenský rap sa môže v posledných rokoch tešiť veľkej popularite, ktorá z neho urobila domáci hudobný žáner číslo jedna. Aj napriek tomu, že sa interpreti vyvíjajú, do hudby či klipov investujú čoraz viac peňazí a celkovo tvorbu posúvajú každým releasom, nachádzam pod novinkami stále viac a viac negativity. Prečo?

Nároční? Skôr len malo vzdelaní…

Myslím, že dnešný komentár a negativitu by sme mohli pretransformovať do všeobecnej spoločenskej roviny, ktorá sa bohužiaľ, na Slovensku stala pravidlom, nech už sa jedná o čokoľvek. Globálne vnímam v rámci slovenského rapového publika dve zásadné veci – uzavretosť a nevzdelanosť. Akonáhle príde do domácej hudby nový trend, spravidla je okamžite skritizovaný. Tieto riadky najlepšie zachytáva komentárová sekcia pod týmto Separovým postom.

Pritom by stačilo urobiť len jednu vec, rozhliadnuť sa do sveta. Aké trendy sú v zahraničí, ktoré rapové trhy tvoria akú hudbu, prečo interpret vydáva taký štýl, aký vydáva. Priemysel sa otvoril a pre každého poslucháča sa iste nájde štýl, ktorý mu vyhovuje. Tak prečo hejtovať? A hlavne, keď tomu niekto nerozumie. Ale ja viem, ťažko to budeme vysvetľovať ľuďom, ktorí stále žijú v dobe N.W.A.

S otvorenosťou prichádza aj nekvalita

Nejdem samozrejme tvrdiť, že každá nová hudba je kvalitná. A príbehy v nej skutočné. To ani náhodou. Vo svete zaznamenali rozmach streamovacie služby každého druhu, preto je vydávať hudbu oveľa jednoduchšie a s tým pochopiteľne súvisí aj to, že sa k poslucháčom dostanú výtvory, ktoré by sa inak nedostali. Aj na toto existuje veľmi jednoduché riešenie, jednoducho vieme túto hudbu vyfiltrovať.

A práve v tom je dnešná doba krásna. Pre každého je na trhu miesto a v konečnom dôsledku to sú ľudia, ktorí vždy rozhodujú. Ak sa mi niečo páči, podporím to. Ak sa mi niečo nepáči, nechám to tak .. zhejtujem to. Slovenská realita. Opäť sa pýtam, prečo? Nuž, toto skrátka máme v mentalite a cítiť to v každej oblasti – od politiky, cez hudbu, až do športu.

Silená negativita

Schválne, pozrite si našu facebookovú stránku. Keď budete scrollovať novinkami, nahliadnite do komentárov. Čo tam uvidíte? Samey – hejt. Pil C – hejt. Rytmus – hejt. Flexking – hejt. Separ – hejt. Pokračovať by som mohol donekonečna a tak sa pýtam do tretice, prečo? Navyše, väčšina z komentáristov si daný track ani len nepustili, rolu hrajú čisté predsudky. Z komentárov mi už príde, že žiadny slovenský rapper nie je pre priemerného komentáristu dobrý. Dookola sa opakujú argumenty: robí to iba pre deti, kedysi bol lepší, je vypočítavý a tak ďalej…

Ja viem, že v komentároch sa majú tendenciu vyjadrovať skôr jednoduchšie indivíduá, no naozaj je všetko nové, čo vyjde, zlé? Alebo teda, čo je vlastne dobré? A čo je zlé na tom novom, ak už tvrdíte, že je to zlé? Prosím, objasnite mi to.

Do značnej miery mi pri nasilu negatívnych komentároch chýba objektívna kritika, ktorá by aspoň podporila daný názor, na ktorý má každý samozrejme právo. Ak však náhodou rapper na hejterský komentár objektívne zareaguje, v drvivej väčšine autor komentár buď vymaže, alebo sa už do ďalšej debaty nepustí. Nehovoriac o tom, že som sa asi ešte nestretol s tým, aby niekto konfrontoval rappera so svojim názorom naživo. Ale veď, internet….

Namiesto hejtu podpora

Je potrebné si uvedomiť jednu zásadnú vec – podpora nášho obľúbeného umelca je dôležitejšia, ako negativita na toho, ktorý nám nesedí. Nie je fér nadávať na hudbu a jej autorov, keď si bez nej nevieme predstaviť ani jeden deň. Podpora nášho favorita je dôležitá po každej stránke, nakoľko umelci môžu tvoriť len vďaka fanúšikom. A to, že sa snažia posúvať kvalitu a limity, aj keď niekedy cez experimenty, je opäť len pre vás fanúšikov.

Ak máte objektívnu kritiku, neváhajte ju napísať, je dobré rozprúdiť diskusiu a baviť sa o tom. Ak však máte len nadávky, aký to má zmysel? Frustráciu zo samého seba si môžete kompenzovať inak, než na cudzích ľuďoch. Hudba má spájať, nie rozdeľovať.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame