Pochádza z Ruska, študovala vo Viedni, ale meno si spravila na Slovensku: Talentovaná Maria na fotkách zachytáva krásu žien

Maria Alkhimova (zdroj foto: archív M.A.)

#Pochádza z Moskvy, vyštudovala strednú školu vo Viedni, na Slovensko prišla študovať masmediálnu komunikáciu na Paneurópskej vysokej škole. Dnes pracuje ako freelance fotografka v Bratislave. Skvelá Maria Alkhimova spolupracuje s influencermi, no fotí aj reklamu a jej doménou je ženská portrétová fotografia. Túto šikovnú fotografku si teraz predstavíme v našom seriáli Svet vidia cez objektív.

Vnímať vlastné chyby

„Fotografovanie som mala rada už na vysokej škole, keď som dostala svoj prvý, vtedy ešte poloprofesionálny fotoaparát,“ spomína Maria, ktorá vtedy fotila len svoje kamarátky alebo dovolenkové scenérie. Aj keď na masmediálnej škole si prešla fotografiou ako predmetom a zaoberali sa aj postprodukciou, vtedy ešte Maria možnosti, ktoré škola ponúkala veľmi nevyužívala. Neskôr však prišli jej prvé hry s Photoshopom, keď sa vďaka rôznym videám na Youtube naučila používať program na úpravu fotografií.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

You know that girl @martinahornakova by me

Príspevok, ktorý zdieľa Photographer (@alkhimovamari),

„Chcela som sa pekne odfotiť a mať dobré fotky, no nie každý ich vie spraviť,“ vysvetľuje Maria, ktorá tak začala najmä na ženách hľadať tie správne uhly a aj keď skúšala mnoho typov fotografie, práve fotenie portrétov je pre ňu najväčšou vášňou.

„Ľudia mi neskôr začali hovoriť, že mi to naozaj ide a mala by som fotiť viac. Nad tým som začala rozmýšľať až približne pred rokom, keď som si povedala, že skúsim dievčatá nafotiť aj cielene, nie len náhodne, keď máme čas,“ vysvetľuje Maria. Vtedy začala vnímať aj svoje chyby. Tých bolo počas prvých fotení samozrejme viac, no postupným pozorovaním svetla a študovaním tých správnych póz sa Maria veľa naučila.

Bála sa odísť z práce

„Prvé platené objednávky začali prichádzať od značiek, ktoré sa o mne dozvedeli od známych. Bolo však veľmi náročné skĺbiť s mojou prácou,“ hovorí Maria, ktorá sa však bála s robotou skončiť, pretože pre ňu výplata na konci mesiaca predstavovala akúsi istotu. Napokon sa však odhodlala a približne pred pol rokom sa stala freelance fotografkou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Photographer (@alkhimovamari),

Momentálne je jej cieľom sústrediť sa hlavne na fashion fotografiu, ktorá je, podľa jej slov, omnoho komplikovanejšia a veľmi zaujímavá. „Mojím snom je však aj pracovať s veľkými kreatívcami. Dostať zadanie a môcť pracovať s mejkap artistami a dizajnérmi na odovzdaní čo najlepšieho finálneho produktu,“ prezrádza Maria.

Influencerky vedia čo chcú

Jedna z najzaujímavejších spoluprác, ktoré absolvovala je pre Mary tá s Denisou Leštachovou, pri ktorej sa jej podarilo aj zadať vlastný štýl a udať smer, ktorým sa jej práca bude ďalej uberať. „Spolupracovalo sa nám veľmi dobre aj preto, že sme mali podobné videnie finálnej fotografie,“ vysvetľuje Maria a dodáva: „Najdôležitejšie je vidieť výsledok ešte pred začiatkom. Tomu hovorím dobrá príprava na fotenie.“ Ďalej je pre ňu dôležitá hra svetla a tieňa a postprodukcia, ktorá sa však bez splnenia predošlých bodov nedá spraviť v takej veľkej miere.

Práve spolupráca s influencerkami a kreatívnymi ženami je pre Mariu veľmi príjemná, pretože spolu vyskúšajú omnoho viac póz. „Vždy mi pomôže keď žena vie, čo jej svedčí a dá dokonca sama nejaký návrh alebo povie, čo by sme ešte mohli vyskúšať. Modelky sa, na druhej strane, vždy spoliehajú na to, že ich usmerním a viem lepšie ako ony, čo vyzerá dobre,“ porovnáva Maria. „Dôležitá je pre mňa aj prirodzenosť, preto sa snažím, aby si dievčatá nedávali veľa mejkapu“ ozrejmuje Mary.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Photographer (@alkhimovamari),

Treba skúšať

Maria zároveň rada osmeľuje mladých fotografov, aby sa do fotenia pustili s vervou. „Ľudia by mali najmä skúšať čo ich baví a hľadať jeden typ fotografie, v ktorom sa budú zlepšovať. Samozrejme, je potrebné nájsť aj inšpiráciu a preto je dobré sledovať tvorbu fotografov na sociálnych sieťach. Postupne sa z toho vydiferencuje váš vlastný štýl. Ani ja som nezačínala inak,“ hovorí.

A koho sledovala ona? Priznáva, že najmä tvorbu ruských fotografov, z ktorých osobitne spomína Irinu Vorotyntsevu.

Odporúčame