Plexo: Radšej ako byť kontroverzný, si zanechám svoju tvár a robím hudbu, čo ma baví (Rozhovor)

Rok 2017 je čo sa týka rapovej tvorby veľmi bohatý, za čo sme samozrejme len radi. Svetlo sveta uzrelo už niekoľko kvalitných počinov, medzi ktorými ste mohli nájsť aj ten od Plexa. Nočné Mory naplnili absolútne všetko, čo sme od Peťa čakali, a keďže sme mu v hektickom období nedali až toľko priestoru, koľko by si zaslúžil, rozhodli sme sa to napraviť a vyspovedať samotného interpreta.

Sme veľmi radi, že sme mali možnosť zrealizovať tento rozhovor s kvalitným, inteligentným a úprimným raperom. V interview sme sa samozrejme pýtali na veci okolo albumu, veci zo súkromného života, ale aj mnoho ďalšieho a vznikol z toho zaujímavý rozhovor. Poďme teda na to.

Čauko! Takže v prvom rade ďakujeme, že si si našiel čas na tento rozhovor. Na začiatok klasická otázka – Ako sa máš a čomu venuješ v posledných dňoch najviac času?

Zdravím team Rap Generation. Mám sa výborne, je čerstvo po úspešnom krste albumu a práve tejto udalosti som venoval značnú časť úsilia, času a energie.

Začneme hneď zhurta otázkami ku tvojmu počinu. V prvej polovici tohto roka si vydal album Nočné Mory. Ako by si zhodnotil, teraz trocha s odstupom času tento album? Menil by si niečo? Je to podľa teba to najlepšie, čo si vo svojej kariére vydal?

Jedným slovom – Spokojnosť. Album má doteraz najlepšiu predajnosť, sprevádza ho úspešný merch, 2 silné single a i keď to celé začalo rozpačitým štartom takto pred rokom, má dokopy úctyhodných 3,6 mil. views na Youtube a okolo 400 tis. streamov na ostatných platformách. Menil by som s odstupom času možno iba niektoré zo singlov. Keby som vedel ako si pôjdu ľudia Ťažké Kovy, spravil by som na to strašný klip a vydal ho skôr.

Ty si teda spokojný. Aké boli ohlasy tvojho okolia a fanúšikov?

Bolo cítiť ako sa fanbase mení. Kedysi som mal kopu fanúšikov aj z radov mojich kamarátov a známych, no dnes sú to pomaly otcovia a mamy, ktorým sa na koncert nechce a nezasiahlo ich to tak ako Manuál v roku 2013. Ale zase som zožal pochvaly na sociálnych sieťach od fanúšikov, v súkromí od rodiny a priateľky, čo je pre mňa najdôležitejšie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Je toto najlepší rapový odkaz pre tvoju ex? (VIDEO)

Pred pár dňami si vydal videoklip s Čistychovom, ktorý bol hodnotený viac než dobre. Priblížil by si nám zákulisie tohto klipu? Vymyslel si ho ty, alebo má v tom prsty najmä režisér? Vyšiel o tom dokonca aj diel „A čo kameruješ“ z RUKY HORE.

Vieš čo, už som si začínal myslieť, že moje spolupráce s Danom sú zakliate, čo sa týka klipov . Najprv nám to mal točiť niekto úplne iný a kým sme zistili, že spolupráca nejako nefunguje, bol pomaly september. Vtedy sme už zúfalo oslovili Martina Mika, ktorý mi točil aj klip Bez Teba. Mugis ma odlahčil od organizácie a vymyslel spolu s ním a Patrikom Matejčíkom scenár. Všetko sme si odklepli hromadne cez whatsapp, zohnal som maskérske rekvizity a išli sme točiť. Je za tým niekoľko hodín točenia v zime, daždi, nejaká tá nahota, odpálené svetlá a asi 20 cheeseburgerov a 100 káv. Určite si pozrite behind the scenes od Ruka Hore, Danove hlášky stoja za to!

Keď už sme pri videoklipoch, tak sa rovno opýtam, či ťa zaujal v poslednej dobe nejaký videoklip od tvojich kolegov zo scény?

Páči sa mi nápad na klip zo „stories“ v Momovom klipe Priemer. A idem si skôr také zaujímavé filmové feelingy, ako napríklad Calin – Med.

Ešte sa na chvíľu vráťme ku albumu. Bol nejaký feat, ktorý si chcel na svojej doske mať, ale nevyšiel?

Spomínam si, že som chcel osloviť Strapa do veci „Sladké sny“, ale zrovna keď som to nahral, tak bol v Thajsku, čiže som mu to ani neposielal a zavolali sme do toho Refew-a.

Aké sú teraz po albume ďalšie plány? Máš čerstvo po krste albumu, no nejaké väčšie turné zrejme neplánuješ?

Čo sa týka koncertov, je to teraz trochu boj, takže čo si nezorganizujem, to nemám. Tak sme hrali nedávno v Žiline koncert pod našou taktovkou a teraz ten bratislavský krst. Momentálne riešim spoločný koncert s Majselfom v Banskej Bystrici, ktorý bude v januári. Dovtedy si asi dám koncertovú pauzu a budem písať nové veci. Mám už nahraté 3 novinky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sergei Barracuda sa vracia ku koreňom. Track „Jeď" má street vibe

Keď už sme pri tom, rap nie je tvojou zárobkovou činnosťou číslo jedna. Vnímaš to ako výhodu, alebo naopak?

Opísal som to v skladbe Comeback. Mám dobre platený job, nemusím s ničím špekulovať a variť z vody, len aby boli predaje a koncerty. Radšej ako byť kontroverzný, si zanechám svoju tvár a robím hudbu, čo ma baví, takže nemusím pridávať 3x do týždňa nasilu fotky v tričku od sponzora. Keď sa mi niečo páči, proste si to kúpim a mám v pi*i.

Vedel by si si predstaviť to, že by si sa živil čisto rapom?

Ale áno, určite hej. No to by som musel asi vychovať úplne novú generáciu na mojej hudbe, alebo by sa muselo zmeniť zmýšľanie tejto generácie, a nie to moje. Každopádne, aj teraz by som sa tým mohol živiť, aj som to skúsil dva roky dozadu, ale nebolo to ono. Nemal som disciplínu a do 12:00 som ležal v posteli.

Ako si sa už viac krát vyjadril a koniec koncov aj na albume je cítiť, že mu predchádzalo nie príliš šťastné obdobie. Hovorí sa, že smutný umelec, najlepší umelec. Stotožňuješ sa s touto myšlienkou aj ty?

Pekná myšlienka, to som ešte nepočul . Každopádne má to niečo do seba, vyčistiť si hlavu rapom.

Kde sa ti najlepšie písali texty? Máš nejaké obľúbené miesto?

Väčšinou v aute na parkovisku, alebo v posteli so sluchátkami. Bez teba som zas napísal tak, že som ležal na koberci v obývačke a z reprákov je*ala hudba na celý dom.

Odbočíme teraz od tvojho počinu. Sleduješ aj ostatných kolegov? Okrem tvojho albumu vyšlo aj pár ďalších kvalitných dosiek. Ktorá tohtoročná sa ti zatiaľ najviac páčila?

Priznám sa ti, že zámerne nepočúvam celé albumy SK kolegov. Vypočujem/pozriem si klipy, prípadne skladby, ktoré sa stanú virálnymi a urobím si názor. Ale samozrejme som registroval obrovské promo Kaliho, Separa a Moma tento rok. Momentálne vyšiel Majself a vychádza aj Pil C a každý z týchto ľudí má vonku silné single, kvalitné klipy, takže ten hype okolo nich je aj zaslúžený.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kali a Peter Pann stále majú svoj sen. Takýto bude ich nový album!

Do konca roka ešte stihnú vydávať albumy aj ďalší zaujímaví raperi. Je nejaký album, na ktorý sa vyslovene tešíš? Zahliadneme ťa nebodaj na nejakom feate?

Akurát včera Majself zverejnil našu skladbu z jeho albumu TRIP, ktorý produkčne zastrešil opäť maestro Grizzly. Teším sa, že je skladba konečne vonku, lebo má super atmo, na refréne je Fejbs a ja som si tam skúsil viaceré, pre mňa nové flowy. A nájdete ma aj na producentskom albume Petra Panna v zaujímavej spolupráci.

Album tohto roka zatiaľ podľa teba?

Plexo – Nočné Mory haha. Z československa fakt neviem povedať. Mám rád hudbu, ktorá mi hovorí z duše a takú robím len ja. Dlho sa mi nestalo, že by som mal tento pocit pri počúvaní niekoho iného. Ale v US je to momentálne pre mňa „Russ – There’s really a wolf“. S jeho hudbou sa stotožňujem.

Opäť trocha odbočíme, tentokrát aj od rapu. Diskutovanou témou boli voľby. Sleduješ to resp. zaujíma ťa toto dianie? Bol si voliť?

Odkedy facebook zaviedol prieskumníka, videl som v news feede len výlevy mojich násťročných priateľov, tú debilnú písmenkovú hru a sponzorované príspevky od politikov, takže som sledoval radšej tú politiku . Bol som aj voliť, aby som mohol aj pi*ovať, ale s výsledkami som spokojný.

Prejdeme ešte na také klasické otázky, ktoré nesmú chýbať. Čo rád robíš vo voľnom čase okrem rapu?

Venujem sa frajerke a psovi, cvičím, varím/jem, kávičkujem, hrám PSko, Contest of Champions na telefóne a sledujem Marvel filmy.

Nejaké tvoje plány do roku 2018?

Dali sme si nejaké hudobné ciele aj s Mugisom, nebudem prezrádzať aby nás netlačili fans a termíny. Každopádne začnem častejšie navštevovať štúdio.

Ďakujeme pekne za rozhovor! Na záver môžeš niečo odkázať našim čitateľom a svojim fanúšikom.

Ďakujem aj ja, už ma nebaví poučovať a vychovávať, tak dúfam, že sa vám to všetkým pekne čítalo, majte sa pekne a počúvajte dobrú hudbu, napríklad CD Nočné Mory 

 

Odporúčame