Peter zažil v Chicagu jeden z top maratónov sveta: Je to veľmi pokojné mesto, v rade na vyhliadku si však počkáš aj 4 hodiny

Foto: súkromný archív P.H.

#Dostať sa za Veľkú mláku snáď nebolo nikdy jednoduchšie ako teraz. Vďaka nízkym cenám leteniek môžu Spojené štáty americké navštíviť aj tí z nás, ktorým sa o takomto výlete ani len nesnívalo.

A navštívil ich aj Peter, ktorý sa spolu s kamarátom vybral na jeden z najznámejších maratónov – do Chicaga. Okrem skvelého športového zážitku si však toto mesto vychutnali naplno, tak, ako sa patrí. My sme chceli vedieť viac a prinášame ti zaujímavý rozhovor.

Chicago patrí medzi známe miesta v USA, ale rozhodne nie tie najnavštevovanejšie. Prečo si sa rozhodol pre toto veľkomesto?

Kamarát a spolucestovateľ vyhral miesto na Chicago maratóne, preto sme sa rozhodli vycestovať práve sem.

Ako vznikol nápad ísť si zabehať do Chicaga?

V rámci behu existuje 6 top maratónov (World Marathon Majors) v 6 mestách: Boston, Londýn, Berlín, Tokyo, Chicago a New York.

Foto: súkromný archív P.H.

Vysvetlíš nám, ako to funguje a koľko stojí také štartovné, v porovnaní napríklad s maratónom v Košiciach?

Na týchto top 6 maratónov sa dostaneš buď na základe zabehnutého kvalifikačného času, ktorý je v Chicagu pre moju vekovú kategóriu 30 až 39 rokov 3 hodiny a 10 minút (niekde ešte menej), alebo vyhráš miesto v lotérií, alebo cez cestovnú kanceláriu, ktorá spolupracuje s partnerom pre Chicago Marathon – ak máš peniaze nazvyš, najľahšia cesta. Nie je to vôbec také jednoduché, ako napríklad v Košiciach, kde si každý môže kúpiť štartovné a zabehať si. Štartovné v Chicagu vychádza na 230 $ pre cudzincov, pre porovnanie, v Košiciach od 26 € do 53 € podľa termínu prihlásenia sa.

Asi to nebolo prvýkrát, či si cestoval práve vďaka behu. Aké ďalšie mestá si ešte navštívil?

Zadar – Chorvátsko, Bergen – Nórsko a Valencia – Španielsko.

Máš aj ty nejaké miesto na svete, v ktorom by si sa ešte chcel zúčastniť bežeckého podujatia? 

Pre mňa je zaujímavé Tokyo a New York, ktoré sú krajinami zo skupiny top 6 maratónov.

Foto: unsplash.com

Chicago má približne 3 milióny obyvateľov. Aké to je pohybovať sa po tak obrovskom meste?

Vôbec som tento fakt nevnímal. Ak si ubytovaný mimo centra, je to pocit, ako keby si žil trebárs v Bratislave. Centrum bolo samozrejme plnšie, rady boli všade dlhšie, ale v žiadnom prípade som to tak intenzívne nepociťoval. Za pomoci Google maps nemáš problém, často je využívaný aj Uber.

Ako si mesto vnímal ty? Vieš nám opísať, aká je tam atmosféra?

Chicago napriek faktu, že ho môžme zaradiť medzi veľkomestá, sa ako veľkomesto netvári. Ak by som ho mohol porovnať s NY, tak je pokojnejšie, ľudia si viac vychutnávajú čas, menej sa ponáhľajú, a celkovo Chicago pôsobí príjemnejšie, uvoľnenejšie a môžem povedať, že som sa cítil aj bezpečnejšie. Vďaka svojej polohe sa nazýva aj veterné mesto a vietor bol v niektoré dni doslova neznesiteľný. Ak to spojíš s teplotu pod 10 stupňov, tak Chicago je nielen veterným mestom, ale aj chladným.

Foto: súkromný archív P.H.

Na mnohých pôsobí ako mesto biznisu plné ľudí. Napriek tomu sa o Chicagu píše ako o veľmi čistom mieste plnom zelene. Je to pravda? 

Môžem potvrdiť, že som bol milo prekvapený, aký poriadok bol aj v samom centre mesta. Naozaj neviem, čím to je, podľa mňa len o ľuďoch. Viac si vážia miesto, kde žijú, odpadky nehádžu pod nohy, sú vrúcnejší k životnému prostrediu a viac sa starajú o prírodu. Videl som krásne upravený nejeden park, v ktorom zamestnanci upozorňovali na čistotu iných ľudí a udržiavali čistotu.

A čo ľudia? Sú nápomocní, ak sa ich niečo spýtaš a potrebuješ radu?

Áno, ľudia sú ochotní. Milo nás prekvapilo, keď sme prechádzali mestom po behu, s medailou na krku, a ľudia gratulovali a tlieskali k úspešne zabehnutému maratónu. V obchodoch sa aj sami od seba prihovárali a zisťovali odkiaľ pochádzame, keďže prízvuk bol značne iný.

Foto: unsplash.com

Aké sú ceny ubytovania, dopravy a jedla? Môže si to bežný Slovák dovoliť?

Ak chceš hotel, ubytovanie je drahé. Preto sme riešili zdieľaný spôsob a to Airbnb. Dopravu sme mali na týždeň zaobstaranú cez kartu, za ktorú sme zaplatili 33 $. S ňou sa dostaneš na metro, nadzemnú dopravu a autobusy. Ceny potravín boli o niečo vyššie ako u nás. Ale keďže sme boli ubytovaní na byte, mohli sme si variť a ušetriť na stravovaní v reštauráciách. Zvyčajne raňajky a večeru sme si pripravovali sami.

Keby si nás mal zobrať na 3 miesta, ktoré by to boli a prečo?

Bol by to určite Millennium Park, v ktorom sa nachádza pre Chicago známa fazuľa. Je ako zrkadlo a odráža všetko navôkol. Celkovo je Millennium Park krásne upravený, s lavičkami, detským ihriskom, fontánami a sochami. Druhé miesto by bola Willis Tower a SkyDeck, z ktorého máš celé mesto ako na dlani. Na tento skvostný výhľad sme čakali cez 4 hodiny, takže si priprav nohy a náladu. A do tretice by to bola prechádzke po móle až pri Adlerovo planetárium, kde by sa ti naskytol krásny pohľad na panorámu Chicaga.

Foto: súkromný archív P.H.

Čím by mohlo byť Chicago pre Slovensku inšpiráciou?

Mne sa páčil poriadok, vzhľadom na to, že ide o tak veľké mesto. V reštauráciách reagovali pohotovo a milo, aj keď očividne mali plné stoly, vždy sa snažili vyriešiť situáciu pozitívne. Samozrejme, v obchodoch ide najmä o predaj a v službách o prepitné, ale je rozdiel predať s úsmevom na perách a bez neho.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame