Paula vyštudovala marketing, nakoniec ju uchvátil make-up: Slovenky sú vkusné, niekedy to však s trendmi preženú

Foto: súkromný archív PP

#Je mladá, krásna a úspešná. Napriek tomu, že Paula vyštudovala zaujímavý a v dnešnej dobe žiadaný odbor marketingovej komunikácie, rozhodla sa ísť vlastnou cestou. Ako sama priznáva, vždy ju to ťahalo kreatívnym smerom, a ten našla najmä v oblasti líčenia.

V článku nižšie sa dozvieš, ktorú známu osobnosť túži nalíčiť, kde robia Slovenky najväčšiu chybu ale aj to, čo by nemalo chýbať v kozmetickej taške žiadnej ženy.

Ako by si sa na úvod predstavila? 
Volám sa Paula, mám 27 rokov a pochádzam z Trenčína. Momentálne však žijem v Bratislave a venujem sa líčeniu.

Ty máš vyštudované bilingválne gymnázium a následne si si na vysokej škole vybrala marketingovú komunikáciu a reklamu. Vedela si už počas vysokej, že toto nie je smer, ktorým by si sa chcela uberať? Čo ťa v marketingu neoslovilo?
Takto by som to nepomenovala, že ma marketing neoslovil. Keby ma úplne neoslovil, tak by som ho 5 rokov neštudovala. Ja sa totižto ťažko dokopem k veciam, v ktorých nevidím zmysel. Skôr som vedela, že po štúdiu jazyka ma to ťahá kreatívnejším smerom a marketing taký určite je.

Čo na to rodičia? Nehnevali sa na teba a nemali také tie klasické rodičovské reči „načo si išla študovať, keď sa babreš s líčidlami“?
Naši sú z generácie, kedy mať vyštudovanú vysokú školu znamenalo mať dobre našliapnuté na lepšiu budúcnosť. V dnešnej dobe to tak podla mňa ale úplne nie je. Absolventov je veľa a skôr sa uplatnia tí, ktorí sú šikovní a zapálení pre vec, či už výšku majú alebo nie. Marketing je však smer, ktorý sa dá využiť v mnohých oblastiach, a keďže vizážistka musí byť v dnešnej dobe aj niekto, kto si prácu nafotí, upraví a porieši sociálne siete, je to jasné. Skrátka si musí vedieť nájsť cestu ku klientke v dobe Instagramu a nekonečnej konkurencie. Mať poznatky z marketingu je v tomto smere veľmi účinné. Aby som sa ale vrátila späť k otázke – naši ma v tom, čo chcem robiť, vždy podporovali. Prvú sadu štetcov som dostala práve od maminy.

Foto: súkromný archív PP

Ešte si ujasnime pojmy. Aký je rozdiel medzi vizážistkou a make-up artistkou?
Dobrá otázka. Sú ľudia, pre ktorých je vizážistka, make-up artistka, kozmetička, maskérka, stylistka a kaderníčka jedno a to isté. Pre mňa je vizážistka osoba, ktorá vie ženy upraviť a skrášliť pomocou make-upu. Jednoducho povedané, robí ich za pekné. Make-up artistka je trošku vyšší level, kedy už slovo artist má opodstatnenie a vytvára súčasť nejakého umeleckého konceptu, napríklad pri fotení, divadle či módnej prehliadke. Ak to však nechceme komplikovať, môžme to brať len ako slovensko-anglické ekvivalenty.

Počas vysokej školy si absolvovala prestížny vizážistický kurz v Prahe….
Bolo to na začiatku roku 2014 a išlo o 5 týždňový Master kurz v Make-up Institue Prague, čo bol to pre mňa úplne splnený sen. Učili sme sa tam všetko od základov. Cez dobové líčenie, líčenie na kameru, prehliadky, až po veľmi kreatívne zadania, kedy bolo všetko od pigmentov, glitrov, flitrov až po prach z jednorožca. Za najdôležitejšie pokladám schopnosť vycibriť si oko a byť kritická k svojej práci. Čo je zároveň niečo, čo ma posúva dopredu aj x rokov po kurze.

Foto: súkromný archív PP

Máš za sebou aj nejaké ďalšie kurzy, poprípade vyhliadnuté nejaké, ktoré by si chcela absolvovať?
Dala som si to ako pravidlo, že chcem každý rok absolvovať aspoň 1-2, aby som sa nezacyklila v rutine, do ktorej môže skĺznuť aj človek v kreatívnom odvetví. Dúfam, že tým zabránim aj prípadnému vyhoreniu. ktoré zažívajú ľudia, ktorých ich práca veľmi baví a o to viac sa jej odovzdajú. Akurát pred týždňom som si objednala ako vianočný darček Master class na január od dvoch českých make-up artistiek. Verím, že tam načerpám veľa novej inšpirácie a pre mňa sú to určite lepšie investované peniaze ako nová kabelka alebo topánky.

Pamätáš si na svoje prvé pokusy? Aké bolo nalíčiť prvýkrát zákazníčku? Bola si so svojím výtvorom spokojná?
Moje umenie najskôr začínalo na sebe, lebo som sa pokúšala skryť problémy s akné. Na prvú zákazku si pamätám, akoby to bolo včera. Líčila som kamoškinu kamošku na svadbu jej bratranca. Znie to komplikovane, viem. Pri líčení vstupuješ do intímnej zóny cudzieho človeka, s čím som mala na začiatku veľký problém. Vedela som, že ak skončím s líčením, bude to kvôli tomuto (smiech). Bola som nervózna už asi týždeň dopredu a po príchode k nej sa mi triasli ruky. Našťastie, pri líčení už nie a všetko dopadlo dobre. Je to zvyk, teraz to už ani nevnímam.

Foto: súkromný archív PP

Predpokladám, že základom ideálneho make-upu je najmä krásna a zdravá pleť. Vieš poradiť, ako sa starať o pleť so sklonom k akné?
Bohužiaľ, akné môže spôsobovať x rôznych príčin, preto ťažko poradiť jeden zázračný liek. Sama som si tým prešla a viem, čo to môže narobiť so sebavedomím. Ako základ je piť dostatok vody, zdravo sa stravovať a udržiavať svoje líčiace pomôcky v čistote. Ak ide o ťažkú formu akné, tak by som sa určite poradila s dermatológom. Hlavne chcem poprosiť dievčatá, aby si nemysleli, že hormonálna antikoncepcia je najlepšie riešenie. Lebo nie je.

Čo by nemalo chýbať v kozmetickej taške žiadnej žene?
Myslím, že toto je tiež veľmi individuálne, ale hydratačný krém a niečo na úpravu obočia je základ.

Ako sa líčiš ty samotná? Je pravdou, že „obuvníkov syn chodí bosý“, alebo si potrpíš na krásny make-up aj pri sebe?
Toto na mňa úplne sedí (smiech). Kedysi som sa líčila viac, lebo som sa potrebovala kreatívne vybúriť, dnes sa však môžem realizovať na klientkách či v divadle a seba líčim minimálne.

Aké sú aktuálne trendy v oblasti líčenia?
Po výraznom kontúrovaní, rozjasňovaní a HRUBOM obočí sa zase vraciame k prirodzenosti. Našťastie! Všetky vyššie uvedené trendy sú dobrý sluha, ale zlý pán, a keď to niekto preženie, je to naozaj horšie, ako ísť úplne bez make-upu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paula Pokorná (@paula_pokorna),

Ako sa podľa teba líčia Slovenky? Kde robia najväčšie chyby?
O Slovenkách mám celkom vysokú mienku. Myslím, že vo všeobecnosti máme u nás vkusné ženy. Za ich slabšiu stránku považujem to, že niekedy trochu bezhlavo sledujú trendy a aplikujú ich na seba, aj keď to môže byť skôr na škodu.

Modré tiene na očiach, ktoré boli in v 80-tych rokoch už zrejme nenájdeme, rovnako ani extrémne vytrhané obočie. Čo je podľa teba úplne najväčšia pohroma v oblasti líčenia?
Keď je všetkého príliš. Naposledy som sa takto bavila na párty, kde si dievčatá veľmi išli rozjasňovač na špičke nosa. Vyzeralo to, akoby boli okolo mňa samé svietiace nošteky.

Foto: súkromný archív PP

S akou kozmetikou sa ti pracuje najlepšie, a naopak, ktorá u teba úplne pohorela, aj keď si to od nej nečakala?
Ja som začínala s bežne dostupnými značkami z drogérie, lebo veď na drahšie som ako študentka nemala a veľmi ťažko sa zháňali. Keď som začala líčiť profesionálne, tak som zase mala pocit, že čo je drahé, to je dobré. Priznávam, to je samozrejme, tiež blbosť. A teraz mám v kufríku kozmetiku z drogérie po značky ako Nars, Chanel alebo Sisley a je v tom balans, ktorý funguje. V tomto prípade som rada, že už sú u nás make-upové vychytávky dostupnejšie a človek má možnosť vybrať si to najlepšie.

Ako dlho trvá kompletná príprava make-upu? Aká je cena?
Je to dosť individuálne, ale v priemere tak hodinu. Cena začína od 50 eur.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paula Pokorná (@paula_pokorna),

Stalo sa ti niekedy, že klientka nebola spokojná s tvojou prácou? Ako si to riešila?
Stalo sa, pravdaže. Každý máme o výsledku nejakú inú predstavu a problém nastáva, keď si ju nevieme odkomunikovať. Komunikácia je veľmi dôležitá časť tejto práce. Neraz sa stalo, že klientka povedala, že by chcela len úplne jemný make-up a k tomu vytiahla ako predlohu fotku Kim Kardashian s full face make-upom s umelými mihalnicami a všetkým okolo. Vtedy si musíme veci najprv vysvetliť. Ale aby som sa vrátila k otázke, vždy sa to dá vyriešiť tým, že to tá klientka povie nahlas a upravíme to. Je to jednoduché.

Líčila si už niekedy aj nejakú celebritu či influencerku? 
Áno, vďaka mojej práci som líčila aj známe speváčky či herečky a napriek tomu, že sa v súvislosti s nimi hovorí o hviezdnych manieroch, priznávam, nestretla som sa s tým. Vlastne, až na jednu výnimku boli všetky veľmi milé. Každý však máme právo na zlý deň, preto pre jednu takúto skúsenosť nikoho nesúdim.

Koho by si chcela nalíčiť?

Ak by som si mala vybrať do budúcna, tak by som rada líčila našu pani prezidentku. Myslím, že je to veľmi silná a pekná žena.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paula Pokorná (@paula_pokorna),

Ty líčiš aj hercov v divadle. Je rozdiel medzi takýmto make-upom a tým na bežný deň?
Samozrejme. Asi najväčší rozdiel je v tom, že divadelmý make-up musí byť vidieť aj z posledného radu, zatiaľ čo ten denný je najlepšie spravený, keď tú ženu skrášli, ale žiadne veľké nánosy nevidieť ani z 30 centimetrov.

Kto ti je inšpiráciou v oblasti líčenia? 
Inšpiráciou z radu mojich slovenských kolegov je skvelá Evka Šuchterová, Boris Bordács alebo Radka Kováčová, ktorá je paradoxne, známejšia vo svete ako u nás. Z českých napríklad Karla Skalová, ale celkovo je pre mňa top britka Lisa Eldridge, ktorá okrem toho, že úžasne líči, zmapovala make-up od počiatku a ukotvila ho v zmysle spoločenského a historického kontextu. Táto kniha sa volá Face paint a odporúčam ju každému make-upovému nadšencovi.

Aké sú tvoje ďalšie ciele v oblasti líčenia?
Momentálne rozbieham kurzy líčenia a hair stylingu, na ktorých môžem posunúť ďalej všetky informácie, ktoré mi roky nežného svadobného aj kreatívneho-divadelného make-upu dali. Na tieto kurzy som sa dala lebo verím, že keď sa človek cíti spokojný vo svojej koži, mení tak aj  svoje vyžarovanie a pôsobenie na okolie. Hovorím z vlastných skúseností (viem, čo dokáže so sebavedomím človeka spraviť extrémne akné) ale vidím to aj u mojich klientiek.

Pri odlíčení počujem veľmi často ospravedlnenia za to, akú má tá-ktorá klientka pleť či vrásky a že s nimi budem mať veľa roboty. V absolútnom kontraste s ich reakciou do zrkadla so správnym make-upom prichádza úsmev, plecia dozadu, brada hore. Sebavedomie z nuly na sto vďaka pár pohybom štetca.

A kedže verím, že takýto make-up sa dá zaradiť do dennej rutiny rovnako ako umývanie zubov, (t.j. je to chvíľka a pritom vidieť veľký rozdiel, nie na pokožke, ale na sebavedomí) rozhodla som sa robiť kurzy, ktoré neprebiehajú štýlom daj tento produkt na toto miesto, ale ako si vedieť vybrať to správne, a prečo ho tam a tam použiť. Zorientovať ženy v tom, či syntetické alebo prírodné štetce, či korektor alebo concealer, a aký je v tom rozdiel a zároveň, ktoré produkty sú úplne zbytočné a ide len o dobrý marketing kozmetických koncernov, ktoré v ženách vyvolajú pocit, že ho určite potrebujú.

Je to spôsob, ako o make-upe rozmýšľať a vyťažiť z neho maximum bez toho, aby museli vykúpiť obchod. Veľmi sa na to teším.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame