Osobnosti slovenského internetu o peniazoch: Takáto bola ich prvá výplata a na toto ju minuli!

365.invest.

Zdroj: Instagram natykerny a yak.sha

#Peniaze nie sú všetko, ale ak sa chceš v dnešnom svete postaviť na vlastné nohy a zabezpečiť si budúcnosť, mal by si s nimi narábať rozumne a efektívne. Vedieť šetriť a investovať je základ. Čím skôr začneš, tým lepšie pre teba. O vzťahu k peniazom aj o svojich investičných skúsenostiach porozprávali hviezdy slovenského internetu i renomované osobnosti z investičného sveta. Čo urobili so svojou prvou výplatou? Koľko dokázali ušetriť a aký ekonomický plán majú dnes?

Prvé džoby influencerov? Predávanie lístkov a práca čašníka

Michal Novotný alias Yak.sha, influencer, hudobník a šéf nahrávacej spoločnosti si na svoju prvú výplatu spomína celkom presne. „Bolo to 360 eur. Pracoval som ako čašník a musel som za to odrobiť 200 hodín,“ prezradil. Napriek tomu, že dnes už o peniaze núdzu nemá, priznáva, že by s nimi mohol pracovať rozumnejšie: V tomto nie som veľmi dobrý. Mám totiž príliš veľa peňazí na sporiacom účte, ktorý mi nič nevyrába. Ale pracujem na zlepšení.“

Aj modelka a jedna z najznámejších slovenských influenceriek Naty Kerny je na tom podobne: „Úplne prvá výplata bola na basketbalovom zápase, kde som vyberala vstupné. A tam som mala nejakých 200 korún. Veľmi málinko, asi 10 eur.“ A na čo tieto peniaze minula? „Vtedy som bola taká malá pubertiačka, takže si dodnes pamätám, že som si za to kúpila cigarety na tajňáša a určite sme sa niekde s kamoškami vonku vyflákali.“ 

Spoliehaj sa sám na seba

Viac o svojom vzťahu k peniazom prezradili aj skúsení odborníci z finančného sveta. Šéf 365.invest Gabriel Balog bol v tomto smere zodpovedný už v mladosti. Napriek tomu si myslí, že mohol urobiť viac: „So svojou prvou investíciou som začal v roku 2002. No ak by som dnes mohol niečo poradiť svojmu mladšiemu ja, odporučil by som mu investovať ešte skôr.“

Zároveň majú pre mladých ľudí aj radu, ako s peniazmi narábať tak, aby nám neskôr nechýbali. „Nemali by sme sa spoliehať na to, že sa o nás niekto postará, keď budeme starší. Treba investovať a neodkladať si peniaze doma do ponožky aj preto, aby sme dokázali bojovať s infláciou,“ hovorí group CEO 365.bank a Poštovej banky Andrej Zaťko.

Čo urobili Yak.sha, Naty, Andrej Zaťko a Gabriel Balog so svojím prvým zárobkom a na čo najviac míňajú dnes, sa dozvieš vo videu.

Kde všade môžeš ušetriť?

Andrej Zaťko aj Gabriel Balog sa zhodujú na tom, že mladí ľudia by sa rozhodne mali zaujímať o svoje peniaze a budúcnosť. Ich odporúčanie znie: odkladať si pravidelne a dlhodobo aspoň 10 percent z výplaty. Ak by sa ti táto suma na začiatok zdala vysoká, máme pre teba dobrú správu. Investovať môžeš už od 20 eur mesačne. Tu je hneď niekoľko tipov, na čom môžeš spomínanú dvacku ušetriť:

  • Určite si dokážeš aspoň párkrát do mesiaca odpustiť veľké navoňané a hlavne predražené latté za 3 až 5 eur. Dobrú kávu si dokážeš pripraviť aj doma. A takmer zadarmo.
  • Ušetriť môžeš aj vtedy, keď sa presvedčíš, že návšteva fastfoodu či reštaurácie nemusí byť na tvojom dennom poriadku.
  • Znížiť výdavky ti pomôže už aj obyčajný nákupný zoznam. Plánuj a premýšľaj nad tým, čo skutočne potrebuješ a čo je iba zbytočný rozmar.
  • Máš vo svojom smartfóne spoplatnenú aplikáciu, alebo platíš za viacero streamovacích služieb? Osekaj predplatné a každý mesiac tak máš eurá navyše.
  • Máš doma veci – oblečenie, knihy, elektroniku, ktoré už nepoužívaš? Predaj ich ďalej. Poďakujú sa ti tvoje skrine aj investičný účet.

Kam môžeš investovať?

Ak dáš takto z maličkostí dokopy aspoň 20 eur, môžeš začať investovať okamžite. Ak začneš teraz a budeš investovať 20 eur mesačne pravidelne 30 rokov, môžeš na tom zarobiť aj viac ako 30-tisíc eur. A to už je slušná kopa peňazí. Máme pre teba dva tipy na sporenie od 365.invest. Prvým z nich je Eko fond. Okrem toho, že vďaka nemu budeš investovať do svojej lepšej budúcnosti, zároveň budeš nepretržite pomáhať aj zdravšej a zelenšej budúcnosti celej planéty. Zaujímavým investičným tipom je aj Blockchain fond. Ide o inovatívne technológie, ktoré ti z dlhodobého hľadiska môžu priniesť naozaj vysoké výnosy. Základom je investovať pravidelne a minimálne 5 rokov, ideálne však ešte dlhšie.

ZISTI VIAC O INVESTOVANÍ

Advertoriál pripravený v spolupráci s 365.invest.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame