Opravujte gramatické chyby u každého a všade kde sa dá? Podľa vedcov ste vážne divní

pixabay.com

#Určite sa aj vám párkrát v živote stalo, že ste niekde urobili chybu. Alebo vám prišla správa, kde gramatika prakticky vypaľovala zrak a vy ste si povedali, že to nie je ani možné, ako sa niekto dokáže pomýliť v tak jednoduchom slove? Mali ste niekedy potrebu im to neustále opravovať? Zamysleli ste sa niekedy prečo to tak je? Práve túto problematiku si, ako svoj odbor výskumu, zobrali na mušku vedci a výsledok vás pravdepodobne prekvapí.

Máte ja vy občas pocit, že internet je plný odborníkov na všetko? Všetci títo múdri, vzdelaní a rozhľadení ľudia nemajú na práci nič efektívnejšie, ako celý deň sedieť na internete a číhať na to kto a kde urobí chybu, aby ho potom mohli poučovať.

Samostatnú kategóriu týchto odborníkov tvoria, ale ľudia, ktorí sú veľmi citliví na gramatiku, známi aj pod prezývkou grammar nazi. V ich svete aj obyčajný preklep či gramatická chyba z nepozornosti znamenajú cestu do horúcich pekiel. Keďže to berú ako vážnu vec, majú potrebu neustále tieto chyby opravovať a poučovať o nich. Grammar nazi si neustálym opravovaním a napomínaním vyslúžili prezývku vyrývačov a najnovšia štúdia dokazuje, že ani v skutočnom živote to nemajú veľmi jednoduché.

pixabay.com

Vedci na univerzite v Michigane sa pod vedením Julia Bolana rozhodli zistiť, či môžu mať osobnostné rysy vplyv na interpretáciu. Výskumu sa zúčastnilo 83 respondentov, ktorí mali za úlohu prečítať odpovede na inzerát, v ktorom hľadali spolubývajúceho. Emaily od nových potencionálnych spolubývajúcich boli napísane bezchybne, alebo obsahovali rôzne preklepy a gramatické chyby.

Následne mali dobrovoľníci autorov spomínaných e-mailov ohodnotiť podľa rôznych kritérií, ako napríklad inteligencia, priateľskosť, láskavosť, taktiež mali odhadnúť, či by boli dobrými spolubývajúcimi. Respondenti mali ďalej uviesť, či v daných e-mailoch spozorovali nejaké gramatické chyby a ak áno, ako veľmi im prekážali. V závere testu skúmaná vzorka podstúpila psychologický test Veľká päťka (známy ako dotazník NEO), ktorý slúži na zistenie a popísanie osobnosti človeka.

Výsledky výskumu preukázali, že každý z dobrovoľníkov ohodnotil horšie tých spolubývajúcich, ktorí robili veľa gramatických chýb. Introvertnejší respondenti v psychologickom teste spolubývajúcich hodnotili oveľa prísnejšie, zatiaľ čo extroverti chyby v emailoch nepovažovali za nejakú zásadnú vec. Účastníci, ktorí boli svedomití, ale menej otvorení, boli na gramatické chyby veľmi citliví. Najzaujímavejší výsledok však v osobnostnom teste dosiahli účastníci, ktorí boli uzavretí a menej komunikatívni. Práve tento typ osobnosti bol podľa výsledkov výskumu z gramatických chýb vytočený a frustrovaný.

pixabay.com

Výskumníci taktiež zistili, že vzdelanie či vek v danom prípade nehrá vôbec žiadnu rolu, ale že zásadný je práve typ osobnosti. Podotýkame však, že pre upresnenie výsledkov je potrebné zrealizovať ešte pár výskumov. No s istotou vieme povedať, že sme o krok bližšie k tom, aby sme odhalili záhadu tajomných grammar nizis.

Opravujete aj vy gramatické chyby v textoch? Podeľte sa s nami v komentároch.

Odporúčame